+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Benler nasıl tedavi edilir benler için tedavi yöntemleri neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Benler nasıl tedavi edilir benler için tedavi yöntemleri neler
  Benler nasıl tedavi edilir benler için tedavi yöntemleri

  Lütfen arkadaşlar sizlerden ricam bana benlerin nasıl tedavi edilmeleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

  1.Traşlama şeklinde biyopsi

  Deriden kabarık bir ben bu yöntem ile kolaylıkla edavi edilebilir. Deri lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra bir cerrahi bıcak veya koter ile çıkartılır. Yara düz beyaz bir leke bırakarak iyileşir.

  2.Benin cerrahi olarak çıkartılması

  Bu yöntem ben düzse veya melanom dediğimiz cilt kanseri şüphesi var ise kullanılır. Deri deki ben tam kalınlığı ile çıkarılır ve sonrada dikiş atılır. Çıkarılan ben patolojik incelemeye gönderilir. Cerrahi yapılan yerde ince bir çizgi şekinde iz kalabilir.

  Benlern üzerinde çıkan kıllar traş edilebilir. Cımbızla alınması benin altında inflamasyona yol açarak ağrılı şişliğe neden olabilir.

  Deri nasıl muayene edilmelidir?

  -Ayda bir kişisel cilt muayanizi yapınız: Benlerinizde bir değişiklik görürseniz veya yeni bir benin çıktığını farkederseniz bir Dermatoloğa başvurunuz.
  -Çok sayıda beniniz, atipik beniniz, daha önceden olan deri kanseriniz var ise veya doktorunuz önerdiyse düzenli olarak muayene olunuz.
  -Çok sayıda ben ve sıradışı ben var ise fotograf ile kayıt almak faydalı olabilir. Dermatoskopi denen bir yöntem ile benlerin fotografları alınarak, benlerdeki melanom habercisi olabilecek değişiklikler kolaylıkla saptanabilir.
  -Cilt kanserinden nasıl korunulur?
  -Güneşten korunma oldukça önemlidir.
  -Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve etekler, şapka giyilmelidir.
  güneşten koruyucu kullanın. Koruma faktörü 30 ve üzerinde olan güneşten koruyucuları sık olarak güneşe maruz kalan alanlara uygulayın.
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Ben eğer mercimek şeklinde kabarıksa rahatlıkla cerrah tedavisi iyidir, benin üzerinde çıkan kılları asla cımbız tavsiye edilemez benin içinde intihap oluşabilir,o yüzden ister tıraş ister bir makas yardımıyla kesilebilir.
+ Yorum Gönder