+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Diskoid Egzema Tedavisi Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Diskoid Egzema Tedavisi Nasıl Yapılır
  Diskoid Egzema Hakkında Bilgi?

  Diskoid Egzema Tedavisi Nasıl Yapılır Numuler Egzema Nasıl Tedavi Edilir bana açıklar mısınız?

  Bir çok hastada diskoid egzema çok karakteristik görüntüye sahip olmasi nedeniyle araştirma yapmaya gerek yoktur. Bakteri kültürü ikincil olarak döküntüye eklenen bakterileri saptamak amaciyla yapilabilir. Bazen mantar hastaligi ile karişmasi nedeniyle mantar incelemesi yapilmasi gerekebilir.

  Bazen temas allerjisi olup olmadigini saptamak için allerjik yama testi yapilabilir, fakat olgularin çogunda spesifik allerji yoktur.
  Tedavi nasil yapilir?

  Deriyi travmalardan koruyun. Hastalik derideki küçük travmalar sonrasinda alevlenebildigi için deriyi travmalardan korumak gereklidir. Eger ellerde de belirti var ise, tahriş edici deterjan, çözücü,diger kimyasal ve aşiri su temasindan kaçinmak için eldiven kullanilmalidir.

  Nemlendiriciler
  Banyo yaglari nemlendirici sabun ve kremler kullanilabilir. Kaşinti, pullanma ve kurulugu gidermek amaciyla nemlendiriciler olabildigince sik uygulanmalidir. Nemlendiriciler hasta olmayan deri alanlarina da kurulugu azaltmak için sürülmelidir.

  Kortizonlu krem veya pomadlar

  Yerel uygulanan kortizonlu pomad veya kremler egzemayi ve lokal tahrişi ortadan kaldirir. Kortizonlu kremler günde bir veya iki kez uygulanmali. Daha sonra gerekirse yan etkileri düşük hidrokortizon içeren kremler veya pomadlar kullanilabilir.

  Agizdan alinan neya deriye sürülen antibiyotikler
  Antibiyotiklerin kullanimi hastalikli alan sizintili, nemli ve kuru ise önemlidir. Bazen numular egzema agizdan alinan antibiyotiklerle tamamiyla ortadan kalkar.

  Antihistaminik tabletler
  Antihistaminik tabletler özellikle geceleyin kaşintiyi gidermekte etkilidir. Fakat egzemayi iyileştirmez. Yeni uyku vermeyen antihistaminiklerin çikmasi ile ilaçlar daha rahat kullanilabilir hale gelmiştir.

  Fototerapi
  Haftada birkaç kez uygulanan ultraviyole işigi tedaviye yardimci olabilir. Egzemayi kontrol altina almak birkaç ay alabilir, fakat şiddetli olgularda faydalidir.

  Kortizonlu tabletler veya igneler
  Bu ilaçlar ancak çok şiddetli olgularda uygulanmalidir. Kullanildiklarinda birkaç hafta kullanilmali ve sonra krem veya pomad tedavisine geçilmelidir.
  Hastalik tedavinin sonlanmasi ile tekrarlayabilse de genellikle yukaridaki tedavilerle kontrol altina alinabilir. Bu arada cilt nemli tutulmali ve travmalardan korunmalidir. Bu egzema ergeç tamamiyla iyileşecektir.
 2. Fatma
  Administrator

  Diskoid egzamanın nedeni belli degildir. Kuru ve yaş tipi vardir. Olguların çogunda ailesel bir özellik yoktur, gıda allerjisi nedeni ile olmaz. Bu cilt durumu yaklaşan alternatif yolu, olası tetikleyiciler ne olabileceğini belirlemek gereğidir
+ Yorum Gönder