+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Ağızda liken planus Hakkında Bilgi Açıklamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ağızda liken planus Hakkında Bilgi Açıklamaları
  Ağızda liken planus Hastalığı?

  Arkadaşlar sizce ağızda liken planus ne anlama geliyor bana kısaca açıklar mısınız?

  Ağız içindeki liken planus en çok yanakları, dişetleri ve dili etkiler. Ağızdaki liken planusu tedavi etmek zordur, derideki liken planusa göre hastalık daha uzun sürer. Ne yazık ki liken plalnusu bulunan bir çok hastanın az da olsa ağızlarında lezyon vardır. Ağızda liken bulunan beş hastadan birinde ise deride liken planus vardır.

  Ağızdaki liken planus beyaz çizgiler ve noktalar şeklinde görülür. Bu değişiklikler genellikle rahatsızlığa yol açmazlar. Diş hekimleri rutin muayeneleri sırasında liken planusu saptayabilirler. Çok şiddetli liken planusta ağızda ağrılı yara ve ülserler görülebilir. Liken planusu doğrulamak için ağızdan biyopsi almak gerekebilir. Doktorunuz bu yaranın bir enfeksiyon sonucu gelişip gelişmediğini araştırmak isteyebilir. Bazen biyopsiyi bir kaç kez tekrar etmek gerekebilir.

  Liken planus tipinde allerjik reaksiyonlarda diş malzemelerine karşı gelişebilir, fakat bu durum nadirdir. Eğer böyle bir durum var ise allerjiye neden olan madde çıkartılmalıdır.

  Bir çok tedavi ağrıyı azaltmasına ve yaraları iyileştirmesine rağmen ağız içi liken planusunda kesin tedavi yoktur. Ağrı ve yanma hissi yok ise tedavi yapmaya gerek yoktur. Çok şiddetli ağız içi liken planus olguları lokal sürülen ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Ağızdaki liken planus kötü ağız bakımından negatif yönde etkilenir. Bu nedenle hastalar yılda iki kez diş hekimine muayene olmalıdırlar.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu hastalığa toplumda çok az rastlarız. Liken planus ağız yarası bir hastalıktır. Enfeksiyon içeren ve bulaşan bir hastalık değildir korkmaya hiç gerek yok. Bu hastalık sadece ağızda görülmez ayak ve el bileklerinde de görülebilir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Pek yaygın olmayan liken planus hastalığı ağız içinde yara ve çizgi şeklinde oluşur. Genel olarak ağrı yanma gibi etkileri yoktur. Diş hekimlerinin yaptığı diş tedavileri sırasında saptanan hastalık tedavi gerektirmez.
+ Yorum Gönder