+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Kıl kökü iltihabı neden ve kimlerde olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kıl kökü iltihabı neden ve kimlerde olur
  Kıl kökü iltihabı neden ve kimlerde olur kısaca

  Arkadaşlar sizce kıl kökü iltihabı kimlerde ve neden görülür açıklar mısınız?

  Kıl kökü iltihabı folikülit infeksiyonlar, derinin uzun süre hava almayacak şekilde kaolaı kalması nedeniyle veya bazı hastalıklarda karşılaştığımız bir durumdur.

  İnfeksiyonlar:

  Eğer infeksiyon düşünüğlüyorsa mikrobu saptamak için kültür alınmalıdır.

  Bakteri
  Bakeriler bağlı kıl kökü iltihabı genellikle stafilokokus aureus denen bakteri iel oluşur. Bu enfeksiyon derindir ve deride çıbanlar oluşturur. Hijyene dikkat edilmeli, antiseptik temizleyiciler, antibiotikli kremler ve ağızdan antibiotik kullanılmalıdır.

  Havuz foliküliti Pseudomonas aeruginosa denen bakterinin iyi klorlanmamış havuzlarda yaptığı bir enfeksiyondur. Gram negatif folikülitPseudomonas aeruginosa veya benzeri organizmaları yüzde yaptığı bir enfeksiyondur. Sivilce tedavisinde terasiklin denen antibiotik kullanılırken nadiren gelişir.

  Maya mantarları
  Folikülite neden olan en yaygın maya mantarı Pityrosporum ovaledir malassezia olarak da bilinir. Malassezia foliküliti (Pityrosporum foliküliti)genellikle gençlerde sırtın üst kısmını etkileyen sivilce benzeri kaşıntılı bir durumdur. Nemlendiricile ve kullanılan antibiotikler kesilir. Haftalarda lokal ve ağızdan mantar ilaçları kullanılır.

  Mantarlar
  Saçlı derideki mantarlar ( tinea capitis) genellikle pullanma ve saç kaybı ile seyrederken nadiren folikülitte görülebilir. Tedavide mantar ilaçları kullanılır.

  Kıl dönmesine bağlı tahriş (Yalancı folikülit)
  Kıl dönmesi tıraş, ağda sonrasında görülebilen bir durumdur. Kültür yapıldığında herhangi bir mikrop üremez.
  Sakal bölesinde görülürse bu duruma pseudofolikülit barbe denir.
  Yalancı folikülite kadınların bacaklarında sık rasrlanır. Genellikle de kaşıntılıdır. Kılların alınması bir süre durudurulmalıdır. En az 3 ay kıllar çekme yöntemlerinden biri ile alınmamlıdır. Bayanlar için en nazik yöntem elektrikli traş aletleridir. Ayrıca lazer ile yapılan epilasyon da oldukça faydalıdır.

  Temas reaksiyonları

  Uzun süre havasız kalma
  Vazelin bazlı merhemler, nemlendiriciler, yapışkan bamtlar bazen herhanbi bir mikrobun bulunmadığı kıl kökü iltihabına neden olabilirler. Bu durumda yağsız nemlendiriciler kullanılmalıdır.

  Kimyasalar
  Katran ve benzeri yağlar folikülite neden olabilir. Bu ajanlardan uzak durulmalıdır.

  Lokal kortizon kullanımı
  Lokal kortizonun uzun süreli kullanımı folikülit yapabilir. Perioral dermatit yüzde nemlendiricilerin ve kortizonlu kremlerin uyardığı bir folikülit türüdür. tedavisinde tetrasiklinli antibiotikler kullanılır.

  Bazı inflamatuar hastalıklar

  Bazı hastalıklarda kıl kökünün derin kısmındaki inflamasyon harabiyet oluşturduğu için kıl kaybı ve skar gelişir. Bu hastalıklar liken planus, diskoid lupus eritematozus and foiküulitis dekalvansdır. Tedavi altta yatan hastalığa göre yapılır. Tanı koymak için deri biyopsisi gerekir.

  Bağışıklık sisteminin baskılanması

  Eozinofilik folikülit AİDS hastalarında görülen bir durumdur. Nedeni halen anlaşılamamıştır.

  Kaynak: Dermatoloji Uzmanı Dr. Şafak Metekoğlu Güneş
 2. Fatma
  Administrator

  Kıl kökü iltihabının yayıldığı durumlarda ise cilt hekimine başvurarak antibiyotik kullanmaya başlanmalıdır. Ancak bunun öncesinden folikülit hastalığının mantardan mı yoksa bakteriden mi kaynaklandığını bilmek gerekir. Folikülite karşı özellikle boyun, kasık veya genital bölgeler daha hassastır ve bu bölgelerde daha sıklıkla meydana gelir. Bunların dışında bakteriler de folikülite yol açabilir
+ Yorum Gönder