+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Saçkıran Hastalığı Tedavisi Var Mı Tedavi Yöntemleri Neler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Saçkıran Hastalığı Tedavisi Var Mı Tedavi Yöntemleri Neler
  Saçkıran Geçer mi?

  Arkadaşlar bende saçkıran hastalığı var sizce hemen geçer mi?

  Cevap olarak evet, biraz dikkat birazda bilinçli tedavi


  Saçkıran Geçer mi.jpg

  Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.

  Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyonel kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.

  Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.

  İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenone (diphencyprone) kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidir,sıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur.

  Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.

  Kaynak: Dermatoloji Uzmanı Dr. Şafak Metekoğlu Güneş
 2. Zahra
  Üye

  Saçkıran Hastalığı Bağışıklık sisteminde oluşan bir sorundan dolayı oluşan bir hastalıktır. Saçkıran hastalığının kalıtsal olduğu düşünülmektedir ancak bu hastalık bulaşıcı değildir. Ve bu Hastalığın tedavisi vardır ancak kesin sonuç alınamayabilir ve bu hastalıkta tedavi genellikle dökülen saçların yeniden çıkması içindir.
+ Yorum Gönder


puva tedavisi