+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Ciltte kahverengi lekeler neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ciltte kahverengi lekeler neden olur
  Ciltte kahverengi lekeler neden olur

  Ciltte kahverengi lekeler neden olur bana kısaca açıklar mısınız?

  Cilt Lekesi, ciltteki renk değişiklikleridir.

  Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucu oluşur.

  Cilt lekeleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.

  Cilt lekeleri, hem kadın hem erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlığıdır.

  Cilt Lekelerinin Oluşma Nedenleri:

  * Güneş

  * Hormonal değişiklikler ve gebelik

  * Bazı sistemik hastalıklar

  * Genetik yatkınlık

  * Enfeksiyon hastalıkları(mantar vb.)

  * Yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar

  Cilt Leke Çeşitleri:

  Melasma (Cloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak,alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük, lekeler oluşabilir. Oluşan lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir

  Yaygın Hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı,hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında yaygın renk değiliklikleri görülür.

  Cafe Au LaitAFE : Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir,boyutları 2 cmden 30 cm kadar olabilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler ve ya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.Bu yüzden bu lekeler kontrol altında tutulmalılar.

  Foto Alerjik Reaksiyonlar : Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar ve ya bitki yaprakları güneş ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler.Bazen hafif kızarıklık e ya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar,bölgesel su toplamaları,ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

  Kronik Güneş ve Solaryum Banyoları : Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

  Çil ( Efelid ) : En çok yanak,alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

  Lentigo : Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir,boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahve renginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler,lentigolar bazen sistemik bir takım hastalıklarla birlikte olabilirler ve ya hastalıkların habercisi olabilirler,örneğin Peutz-jeghers sendromunda lekeler ile birlikte bağırsakta polip ve iç organlarda kanserler görülebilir.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ciltte kahverengi lekeleri

  cilttekahverengilekeler.jpg
  Ciltteki kahverengi lekeler bir sağlık sorunu olmamasına karşı görünümleri çoğu insanı rahatsız etmekte ve bu lekelerden kurtulmak istemelerine neden olmaktadır. Ciltteki kahverengi lekeler başta eller olmak üzere yüzde, bacaklarda sık olarak görülmektedir. Bu yazımızda ciltteki kahverengi lekeler nasıl oluşur ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

  Cilt rengindeki bozukluklar ve kahverengi noktalar genellikle yaş almaya bağlı olarak oluşmaktadır. Ciltteki kahverengi lekeler deri hücrelerinde bulunan melanin birikiminin arması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum tıpta Ephelis olarak anılır. Ciltte oluşan kahverengi lekeler halk arasında yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri ve güneş lekeleri olarak adlandırılmaktadır.

  Kahverengi lekelerin görünümü bazen rahatsız edici olsa da bu lekelerin cildinize bir zararı dokunmaz. Koruma kremi kullanmadan uzun süre güneşte kalındığında da kahverengi lekeler kolayca oluşabilmektedir. Cilt kendini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek için hücreler fazla miktarda melanin yani cilde rengini veren renk pigmentini salgılamaya başlar. Bu melanin birikintileri bazı bölgelerde yoğunlaşır ve kahverengi lekeler olarak görülür.

  Ciltteki kahverengi lekeler genellikle bir sağlık sorunu olarak algılanmasa da genç yaşlardaki insanlarda görülen kahverengi lekeler başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında melasma, çillenme ve karaciğer rahatsızlıkları sayılabilir. Eğer 50 yaş altındaysanız ve güneş altında fazla vakit geçirmemenize rağmen cildinizde kahverengi lekeler oluşuyorsa ve bu lekeler kalıcıysa bir doktora gidip gerekli testleri yaptırmanız gerekebilir.
 3. Fatma
  Administrator
  Ciltte oluşan kahverengi lekeler eğer çil değillerse, doğal yöntemlerle o lekelerden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gerek bir çay kaşığı karbonatı bir kahve fincanı suyun içine koyup o su ile yüzünüzü silmek.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Ciltte kahverengi lekeler hem kadın hemde erkeklerde görülebilen bir sorundur. Cilde bir zararı olamayan bu lekeler aşırı olduğu takdirde insanın sosyal çevresinden soyutlayabilmektedir.Ciltte biriken pigmen sonucu görülen lekelerin tedavisi mümkündür.

+ Yorum Gönder


bacakta kahverengi lekeler,  yüzdeki kahverengi lekeler,  bacaktaki kahverengi lekeler,  deride lekeler,  bacakta leke oluşması,  yüzdeki kahverengi lekeler neden olur