+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Limonun Cilde Faydası Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Limonun Cilde Faydası Nedir
  Limonun cilde faydası nedir kısaca

  Arkadaşlar sizce limonun cilde ne gibi bir faydası var kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Limonun Cilde Faydası

  Yaşlanan, gözenekleri tıkanan ve eski diri görüntüsünü giderek kaybederek kırışıklıklar ve sarkmalar görülmeye başlayan cildimizi doğal yöntemlerle tedavi etmek ve cilt bakımı yapmak için aslında aradığımız şey çok ta uzaklarda değil. Hemen herkesin buzdolabında yer alan limon, saça ve cilde faydaları ile gerçekten cilt bakımı açısından mucizeler yaratıyor.


  Limonun bir doğal eksfoliasyon tedavisi yeteneği olan bir şifalı bitki olduğunu sanırım pek azınız biliyorsunuz. Normalde eksfoliasyon adı verilen cilt bakım yöntemi, cildin daha sıkı, gergin ve pürüzsüz görünüm almasına yardımcı olur. Ancak cildin dış yüzeyini soyarak yapılan eksfoliasyon, aşırıya kaçıldığında soyulmuş ve yıpranmış bir cilde de neden olabilir. Bu durumda aşırı eksfoliasyon yapılan ciltlerin dış yüzeyindeki koruyucu tabaka kalktığı için zaten hassas olan cildimiz iyice hassaslaşır ve bilhassa güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumasız hale gelir. Limon Suyu ise içerdiği vitaminler, doğal bitkisel asitler ve mineraller ile cildin ihtiyaç duyduğu tüm faydalı şeyleri içerisinde bulundurur ve işin asıl önemli kısmı, cilde pamukla sürüldüğünde hafif bir eksfoliasyon etkisi yapar. Bu nedenle limonun cilt yenilemede kullanımı, sizlere doğal, risksiz ve kesin sonuç vererek cildi yenileyen bir eksfoliasyon imkanı sağlar.

  Limonun cilde faydaları arasında söylenmesi gereken bir diğer özelliği ise cilt beyazlatıcı etkisinin olmasıdır. Cilt lekeleri özellikle yüzdeki kahverengi lekeler, siyah lekeler olan bölgelere azıcık limon sürülse bile lekeyi aklaştırıcı etkisi vardır. Ancak yaz aylarında limon kürü ile cilt beyazlatma uygulaması yapıyorsanız güneşe çıktığınızda limon kürü tatbik ettiğiniz bölgeye koruma faktörü yüksek bir güneş kremi-yağı sürmeniz önerilir.

  Güneş ışınları, çevresel kirlilik ve stresin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Limonda bolca bulunan C vitamini, dış etkenler ve stres nedeniyle ciltte biriken toksinlerin ve serbest radikallerin atılımına yardımcı olur ve cildi gençleştirici etki yapar. C vitaminin bir diğer yararı ise antioksidan olması nedeniyle ciltteki kırışıklıkları önleyici ve geçirici etkisi olmasıdır. Bu nedenle cilt bakım kürü yaparken malzemenize mutlaka doğal limon suyu ilave edebilirsiniz.

  Limon, Cilt gençleştirici ve cildi tonlayıcıdır – Yorgun ciltler için bir bardak sıkma limon suyu içerisine atılan 5 – 6 kadar salatalık 20 dakika kadar bekletilir ve daha sonra göz altında siyah halkalar, yanaklarda gözenekler, göz çevresi kaz ayağı kırışıklıkları olan bölgelere uygulanır. 5 dk kadar bekletilen salatalar alınınca yüz soğuk suya batırılmış temiz bir havlu ile silinir

 3. Fatma
  Administrator
  Limonu ikiye bölün ve dişlerinizi limonun iç kısmıyla ovun. Bir kaç uygulamadan sonra daha beyaz ve lekesiz dişlere kavuşun.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Limonun cilt üzerindeki etkileri küçünsenmeyecek kadar fazladır. Limon yağının akne önleyici etkisi ile akneye karşı üretilen kozmetik ürünlerin için sıklıkla kullanılmaktadır.Ayrıca cildi yenilemek gibi etkisi olan limonu yüzünüze sürerekte faydalarından yararlanabilirsiniz.

+ Yorum Gönder