+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Yeşil çayın Cilde Faydası Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yeşil çayın Cilde Faydası Nedir
  Yeşil çayın cilde faydası nedir kısaca

  Arkadaşlar sizce yeşil çayın cilde faydası ne olabilir kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yeşil çayın Cilde Faydası

  Yeşil çayın cilde faydaları konusunda yapılan çalışmalardan bazıları cilt kanserine karşı koruduğu, harici olarak cilt üzerinde kullanıldığında güneşe bağlı yanıkları tedavi etmeye yardımcı olduğu ve UV ışınlarını bloke ederek koruma sağladığı yönünde sonuçlara sahip. Yeşil çayın iyi belgelenmiş ve pek çok çalışma yapılmış antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerini yavaşlattığı bilinmekte.
  ye-il-ay.jpg
  Yeşil Çay ve Yaşlanma: Kırışıklıklar ve cildin sarkması üzerindeki etkisi, 2005 yılında yapılan bir araştırmaya katılan kadınlar üzerinde denenmiş. Deneklerin bir bölümüne günlük 2 adet 300 mg’lık yeşil çay tabletleri ile birlikte %10 yeşil çay özü içeren bakım kremi kullanmaları, diğer kısmına ise benzer ancak yeşil çay içermeyen plasebo tabletleri ile kremler kullanmaları söylenmiş. 8 hafta sonunda iki grup arasında belirgin bir fark olmamasına karşın yapılan testler yeşil çay kapsülü ve kremi kullanan kadınların elastik doku içeriğinde belirgin bir iyileşme gözlemlenmiş. Bu alanda, yeşil çayın kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı, cildin elastikiyetini arttırdığı yönünde kesin bir sonuç için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

  Yeşil Çay ve Cilt Kanseri: 2003 yılında ABD’de ve 2007 yılında Birleşik Krallık’ta yapılan iki farklı araştırmanın sonucu olarak yeşil çayın cilt kanserine karşı koruma sağladığı belirtilmiş. ABD’de yapılan araştırmada yeşil çay cilt kanserine neden olan bir çeşit enzim olan junk-2′ye karşı koruma sağlarken, Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmada günde 2-3 bardak yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma riskinin %65 azaldığı belirlenmiş. Aynı araştırma sonuçlarında çayda birlikte birkaç damla limon suyu kullanmanın cilt kanserine karşı daha etkili bir koruma sağladığı belirtiliyor.

  Yeşil Çay ve Kepek: Yeşil çayın anti-inflamatuar etkisi, sedef ve kepek gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmasını sağlıyor. Saç derisi üzerinde harici olarak kullanılan yeşil çayın bu tip hastalıkların tedavisine önemli ölçüde katkıda bulunduğu, 2007 yılında ABD’de Deneysel Dermatoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtiliyor

 3. Fatma
  Administrator
  Kırışıklar için oldukça etkilidir. Hatta en pahalı kremlerden bile daha çok etkili yapmanız gereken. Yeşil çayı demleyin ve suyu ile yüzünüzü tonikleyin ve en az günde 3 fincan yeşil çay tüketin.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Yeşil çayda cilde yararlı bir çok antioksidan bulunmaktadır. Yeşil çayın cilt kanserini bile önleme etkisi vardır. Yeşil çayı içmek dışında yüzünüze tonik gibi sürerekte yararlanabilirsiniz.

+ Yorum Gönder