+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Egzama Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Egzama Nedir
  Egzama Nedir kısaca

  Arkadaşlar bana kısaca egzamanın anlamı hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Egzama

  Egzama.jpg

  Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığı. Başlıca özelliği, kızarık deri üzerinde beliren kabarcıklardır. Akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi türleri vardır. Egzama en sık görülen deri hastalığıdıregzama
  Şekiller ne olursa olsun, üstderide dokusal bir birime her zaman rastlanır: egzoseroz ve sponijoz (süngerleşme). Maphigi mukoza cisimcikleri oluşan sıvıyı emer, hücreleri birbirinden ayırır, sonra desmoslarda hücreleri birleştiren bağları koparır ve üsderinin içinde kabarcık oluşmasına yol açar.Böylece egzama birçok evreden geçer: kızarıklık, kabarcıklanma, akıntı ve (kabarcıklar kuruduktan sonra) parlaklık ve pullanma.
  Fakat bu evrelerin hepsi birden bulunmayabilir, çoğu zaman bunlardan biri üstün durumdadır. Egzama akut olabileceği gibi (genellikle akıntılı ve çok kaşıntılı) süreğen de (kronikleşme) olabilir. (o zaman daha çok kızarıklık ve pullu, zaman zaman kabarcıklı ve değişik şiddetle kaşıntılı).
  Yer yer madeni para biçiminde olabileceği gibi yaygın da olabilir. Bazı yerleşim bölgeleri karakteristiktir.
  Ellerde disidroz görünümündedir. Memelerdeki egzama her zaman çift taraflıdır ve çoğu zaman bir uyuz belirtisidir. Memede, bir yanda egzamaya benzer bir deri hastalığı görüldüğünde Paget deri hastalığı akla gelmelidir (kanser hastalığı).

 3. Fatma
  Administrator
  Egzama tedavisinde yararlanacak bir çok ilaç vardır. Çoğu zaman egzama küçük yaşta başlar tedavilerde ilerleme kaydedilse bile tamamen geçmesi çok zor.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Egzama yani dermatitin bir çok nedeni vardır. Alerjiler ve stres egzamanın başlıca nedenlerindendir. Egzama cilt üzerinde hafif döküntüler şeklinde görülebileceği gibi büyük yaralara sebep olabilmekte ve ciltte leke bırakabilmektedir. Egzamanın tedavisi cilt doktorları tarafından yapılmaktadır.

+ Yorum Gönder


egzama resimleri