+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Akne Hastalığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akne Hastalığı Nedir
  Akne Hastalığı Nedir Kısaca

  Arkadaşlar bana akne hastalığının ne olduğu hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Akne Hastalığı Hakkında Bilgi

  Genellikle halk arasında sivilce diye anılan akne en sık karşılaşılan cilt problemidir.

  Akne kişinin derisinde bulunan yağ bezlerinden kaynaklanan bir hastalıktır.


  Akne Hastalığı.jpg

  Normal süreçte bu yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkması ve atılması gerekirken, ergenlik döneminde yağ bezleri olağan üstü yağ salgılayarak deri yüzeyine çıkacak olduğu kanalların fazla yağdan tıkanması ile cilt yüzeyinde akne olarak çıkmasına sebep olur. Yani aknenin temel nedeni aslında bu tıkanıklıklardır.

  Akne genelde ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar. Yani genelde 12 yaşlarda görülmeye başlanırken ve ortalama 25 yaşlarından sonra görülmemekle birlikte nadir olarak 30 yaşa kadar devam ettiği de görülmüştür.
  Akne lezyonların en sık görüldüğü yerler yüz bölgesidir. Ancak bazı kişilerde bu akneler boyun, çene, sırt, omuz, kafa derisi, kollar ve bacakların üst kısımlarında da görülmektedir

 3. Fatma
  Administrator
  Akne bir sivilce çeşididir. Kırmızı ve içi iltihapla dolar. Akne için bir çok kozmetik bakım ürünü bulunur. İçi iltihaplı bir akneye dokunmayın aksi halde kalıcı leke kalır ciltte
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Akne hastalığı daha çok ergenlik çağında karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. Akne sorunu ergenlik çağında hormonların aşırı salgılanması sonucu deri altında yağ birikmesi ile oluşan irin dolu sivilcelerdir. Ergenlik çağındaki erkeklerin %80 ninde kızların ise %70de görülmektedir. Akne tedavisi için yüz temizliğine dikkat edilmeli aknelerle oynanmamalı ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.

+ Yorum Gönder