+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Şirpençe Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şirpençe Nedir
  Şirpençe Nedir kısaca

  Arkadaşlar lütfen bana şirpençe nedir hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 2. Diyar
  Yeni Üye

  Şirpençe Hakkında Bilgi

  Şirpençe nedir. Birkaç tane kan çıbanı bir arada bulunur ve çevreye, derinlere doğru genişlerse buna
  ”Karbonkül” veya halk arasında “Şirpençe” ismi verilir. Buradaki çıbanların hepsi tek imiş gibi görülür. Tahta sertliğindedir. Özellikle dokunmakla çok ağrılıdır. Hastanın genel durumu bozulur, ateş, titreme, halsizlik başağrısı bulunur. Birkaç gün sonra bütün mihrak yumuşar ve dışarı iltihap boşalır. Çoğu hastalarda bütün çıban bölgesi deriden ayrılarak geriye zamanla kapanacak olan geniş bir yara sathı kalır. Ağır seyreden durumlarda mikroplar kana karışır ve hasta ölebilir. Osmanlı padişahlarının en Ünlülarından Yavuz Sultan Selim Han da bu hastalıktan vefat etmiştir.


  Şirpençe.jpg
 3. Fatma
  Administrator
  Daha çok yaşlı ve diyabetik ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde çıkan bir hastalıktır. Evde müdahale etmek yanlıştır. Mutlaka bir doktora gidilmesi gerekiyor.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Şirpençe bir kaç çıbanın birleşmesinden oluşan çıban çeşididir.Çıban tekmiş gibi görünse de bir kaç tane çıban birleşmiş haldedir.Çok ağrılı bir rahatsızlıktır. Ateş, baş ağrısı halsizlik gibi nedenlere sebep olmaktadır.Yavuz Sultan Selimin ölümüne sebep olan şirpençe rahatsızlığı görüldüğünde hemen tedavi olunmalıdır.

+ Yorum Gönder