+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Cilt Hastalığı çeşitleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cilt Hastalığı çeşitleri Nedir
  Cilt hastalığı çeşitleri nedir kısaca

  Arkadaşlar sizce cilt hastalığı çeşitleri neler olabilir açıklar mısınız?
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Cilt hastalıkları çeşitleri cilt türleri ve hastalıkları

  İnsan vücudunda görülen yüzlerce çeşit cilt ve deri hastalığı vardır. Ancak bunlardan bazıları diğerlerine göre daha sıklıkla rastlanmaktadır ve daha tehlikelidir. Bu cilt hastalıklarından bazıları şunlardır.
  Cilt hastalıkları çeşitleri.jpg
  AKANTOSİS: Deriyi oluşturan Epidermis tabakasının kalınlığının normalden daha fazla olması.hücre sayısının artması ya da hücrelerin normalden daha büyük yapıda olması durumudur.

  AKNE: İltihapla karakterli folliküller.

  AKNE VULGARİS: Yağ bezelerinin büyümesi hastalığıdır.Yağ bezeleri buluğa kadar çok az salgı yaparlar.Kadınlarda menopoz dönemine girince , erkeklerde biraz daha ileri yaşlarda azalmaya başlar.

  ALBİNİZM: Deri ,saç ve gözlerde pigment eksikliği ile ortaya çıkan konjenital bir hastalıktır.Melanin pigmentinin oluşundaki metabolik bozukluğa bağlı olarak gelişir.

  ALOPESİ: Saç dökülmesi durumudur.Kalıtsal olabileceği gibi ,sonradan da gelişebilir.Saçlı derinin tamamında olabileceği gibi daha lokalize yerleşimlide olabilir.Bazen saçlı deri dışında ,vücutta kıl dökülmesi ile de karşımıza çıkabilir.

  BEHÇET HASTALIĞI: Gözde iridosiklit,genital ülserasyon ve ağızda aft ile karakterli bir hastalık.

  CÜZZAM: Daha çok deri ve sinir sistemi tutan,nadiren göz,testis gibi organlara da yerleşebilen kronik bir enfeksiyon hastalığıdır.Kaş ve kirpiklerde dökülme ile kendisini gösterir.

  EKZEMA: Sebebi tam olarak bilinmeyen bir cilt hastalığıdır.Ciltte yara oluşumu ile kendisini belli eder.

  YILANCIK: Ağrı,yanma ve ateşle karakterize ,derinin beta hemolitik streptokok enfeksiyonudur.Genellikle burun ve yanak bölgesine yerleşir.

  FRENGİ: Cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktır.Gebe kadından çocuğuna da enfeksiyon geçişi olur.

  ZONA: Virütik bir enfeksiyondur.İlk bulgular ağrı ve duyu bozukluğudur.Genellikle göğüs sinirlerinin tutulumu görülür.

  LICHEN PLANUS: Simetrik dağılım gösteren ve genellikle el bilekleri,kalçalar,penis ve bacaklarda görülen bir hastalıktır.Asabi kişilerde yaygındır.T hücre aktivitesi alerjik kökenli olabileceğini düşündürmektedir.

  SEDEF HASTALIĞI: Sebebi bilinmeyen,nükslerle seyreden,ömür boyu süren bir cilt hastalığıdır.Genellikle bir stress olayıyla başlar.Üzeri sert kırmızı ya da beyaz yaralar şeklinde ortaya çıkar.En sık dirsek ve dizde görülmekle birlikte vücudun her yerinde yerleşebilir.

 3. Fatma
  Administrator
  Behçet Hastalığı, tedavisi ihmal edildiğinde birçok soruna neden olur. Ağız yaraları hastaların hemen hemen hepsinde vardır.Hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Cilt hastalıkları Akne, cüzzam, sedef, zona, frengi, yılancık, alopesi, albinizim, ve kıl dönmesi cilt hastalıklarıdır. Cilt hastalıkları mutlaka önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır.İhmal edildiklerinde başka rahatsızlıklara sebep olabilirler.

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Liken Planus, Nasır, Kaşıntı, Keratosis Pilaris, Kurdeşen, Kıl kökü iltihabı, Gül Hastalığı, Seboreik Dermatit, Egzema, Atopik Dermatit, Perioral Dermatit, Sedef, Ala, Molluscum Contagiosum, Gece Yanığı, Mantar, Siğil, Uçuk, Saç Dökülmesi A dan Z ye Cilt Hastalıkları

+ Yorum Gönder


penis hastalığı çeşitleri,  cilt hastaliklari,  sedef hastaligi resimleri