+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir
  Terleme hangi hastalıkların belirtisi olabilir kısaca

  Arkadaşlar sizce terleme hangi hastalıkların belirtisi olabilir açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Terleme Hangi Hastalıkların Belirtileri

  Özellikle genel bir terleme artışı varsa sistemik bir hastalık düşünülüp araştırılarak tetkikler yapılmalıdır. Aşırı terlemeye çoğunlukla hormonal hastalıklar neden olur. Terleme metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıktığından özellikle vücut metabolizmasını hızlandıran hastalıklar öncelikle araştırılmalıdır. Tiroid bezinin aşırı çalışması yani hipertiroidi en sık aşırı terlemeye neden olan sistemik hastalıktır. Bu nedenle bu hastalığın diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, aşırı sinirlilik, saç dökülmesinin var olup olmadığına bakılır.

  terleme.jpg

  Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır.
  Menopoz sonrasında da kadınlarda aşırı terleme görülebilir. Bu durum kendini ataklarla gösterdiğinden menopoz da kadın hastalarda terleme nedenleri arasında düşünülmesi gereken durumlardandır.
  Bunun yanında aşırı kilo durumu da terlemenin diğer bir nedeni olarak sayılabilir. Hastalarda genellikle hareketle ortaya çıkan bazen de geceleri aşırı terleme yakınması olur. Özellikle baş ve boyun bölgesinde terleme dikkat çekicidir.

+ Yorum Gönder