+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Varis nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Varis nedenleri nelerdir
  Kısaca varis nedenleri

  Lütfen hemen bana kısa bir şekilde varisin nedenlerini yazar mısınız? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA VARİS NEDENLERİ

  Başlıca nedenleri damarlardaki tıkanıklıklar ve yüksek basınçtır. Tıkanıklık ve basınca neden olan ayakta fazla durmak, şişmanlık, kan damarlarındaki kapakların düzensiz çalışması, jartiyer gibi sıkı ve sağlıksız giysiler, hamilelik başlıca varis nedenleri olarak sayılabilir. Çoğunlukla en çok basınca maruz kalan bacağın alt kısımlarında görülür. Genetik yatkınlık da varisin nedenleri arasındadır.

  Varis Belirtileri: Belirtileri, deri yüzeyindeki damarlar eğri, büğrü olup şişerler. Deri rengini kaybeder. Akşam saatlerinde de ayak bilekleri şişebilir. Banyodan sonra, aybaşı halinde, sıcak havalarda veya uzun süre ayakta kaldıktan sonra, yorgunluk, bacaklarda ağrı, karıncalanma ve dolgunluk hissedilir.

 3. Zarafet
  Üye
  Varis, toplardamarlar duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. Genellikle bacaklarda görünür. Uzun süre ayakta kalma, aşırı kilo alımı, varisin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun dışında varis kalıtsal hastalıktır. Eğer ailede varis şikayeti olan varsa diğer aile ferdlerinde varis çıkma ihtimali de var.
+ Yorum Gönder