+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Sınava Girecek Çocuğa Nasıl Davranmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sınava Girecek Çocuğa Nasıl Davranmalı









  Sınavda bir çok kişi çok heyecan yapar bu yüzden sınavları kötü geçer bu yüzden Sınav korkusuna karşı ne yapmalı?


  Sınav kaygısı, sınav kaygısı nasıl yenilir, sınav korkusuna karşı ne yapmalı bilgileri sizlerle…

  Hayatımızın her dönemi aslında bir sınav.

  Çocukluktan itibaren henüz ilköğretim çağlarında sınav olayları başlar ve zamanla bazı aileler çocuklarına sanki bir yarış atı gibi davranmaya başlarlar. Oysa ki bu çok yanlış olan bir düşünce olmakla birlikte ne yazık ki ülkemiz de artık attığınız ner adım için bile sizi sınava koyar oldular. İş bu haldeyken çocukların geleceğini girecekleri sınav büyük bir ölçüde etkiliyor.

  Burada en büyük görev elbette ki ailelere düşüyor. Sınava girecek çocuğunuza karşı uzmanlar aileleri uyararak birtakım önerilerde bulunuyor. Sınav kaygısı taşıyan çocuklara nasıl davranmalı ve sınav korkusu için neler yapmalı gibi önerileri bende sizler için paylaşıyorum.

  Sınav stresi belki de sınav sonucunu etkileyen en önemli faktördür. Sınava girmeden önce bireylerde oluşan belli başlı kaygılar vardır. Bunlar; “Acaba yapabilir miyim?”, “Kazanamazsam ne yaparım”, “Arkadaşlarım kazanır da ben kazanamazsam?”, “Kazanamazsam ailemin tepkisi ne olur?”

  Zaten denemeler, dersler ve soru kitapçıkları arasında boğulmak üzere olan birey için bir de bu cevaplanmamış sorular da üst üste gelince bireyin bu sorular arasında kaybolması içten bile değildir. İşte bu durumda ailelere çok büyük görevler düşmektedir.
  Öncelikle; aileler çocuklarını yi tanımalıdırlar. Çocuklarının kapasitesini göz önünde bulundurmadan onlardan büyük beklentiler beklemek yanlış bir şeydir. Çocuklardan büyük beklentiler beklemektense onları sürekli olarak çalışmaya teşvik etmeli ve kaygı yükseltici davranışlardan kaçınılmalıdır.
  Ailelerin çocuklarını sınavla ilgili olarak korkutmak, tehdit etmek gibi davranışlar kaygı yükseltici davranışlardandır. Tehdit yerine telkin etmek daha doğrudur. Yani; “Kazanama o zaman görüşürüz” gibi cümleler yerine “ Kazanamasan da canın sağ olsun.” Ya da “Önemli olan çabalaman gerisi kolay hallederiz” gibi motive edici cümleler kurulmalıdır.
  Hiç kimsenin hayatı ÖSS ya da OKS’ye bağlı değildir. Böyle düşünen aileler kazanan çocukların başarıya ulaştığını düşünürken kazanamayanlar içinde hayatın bittiğini ifade etmiş olurlar. E böyle olunca da kazanan çocuk başarıya ulaştığını, bundan daha büyük bir başarının olamayacağını düşünür ve çalışmamaya başlar. Bu da çocuğu tembelliğe iter. Oysa hayatın her safhasında ayrı bir başarı ayrı bir sınav vardır. Aileler bunları da göz önünde bulundurarak da çocuklarıyla konuşmalıdırlar. Çünkü sınavı kazanmak her şey değildir. Önemli olan başarının devamlılığıdır.
  Ailelerin sınavı zor bulmaları ve çocuklarının yapamayacağını düşünmeleri de yine çocukların sınav kaygısını etkileyen şeylerden biridir. Aileler bu davranışlardan kaçınmalıdırlar.
  Aileler çocuklarına evde konuşma fırsatı vermeli kendilerine güvenildiğini göstermelidirler.
  Sınav zamanında aileler; neşeli, güler yüzlü olmalıdırlar. Sınavın bir ölüm kalım meselesi olmadığını çocuğunuza söz ve hareketlerinizle belli etmelidirler. Çocuklarını sadece başarılarından ötürü değil her ne şart altında olursa olsun sevdiklerini çocuklarına söz ve hareketleriyle belli etmelidirler. Sınavdan önce çocuklarıyla hoş vakit geçirmelidirler.

  Çocuğun sınava gireceği yeri ve binayı çocuklarıyla beraber gidip görmelidirler. Çocuğunuza karşı hoş görü sınırlarını genişletmeli özellikle sınav günü hoş görünüzü iyice artırmalıdırlar. Sınav döneminde dayak veya ceza gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.







 2. boritta
  Yeni Üye





  Sınav kaygısı ve sınav stresi konusunda Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın bir makalesini buldum:

  Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili çoğu gerçekçi olmayan olumsuz beklentilerinin yarattığı yoğun sıkıntı hissidir. Sorumluluk sahibi olan, bir hedefi olan ve bunun gerçekleşmesi için çaba gösteren her öğrencinin, bilgisinin değerlendirildiği bu tip sınavlardan önce kısmen kaygı duyması doğal ve gereklidir.

  Sınav kaygısı az miktarda ise kişi üzerinde motivasyon ve performansı arttırıcı etki gösterir. Ancak sınav kaygısı istenen düzeyin üzerine çıktığında kişinin dikkat, öğrenme, bellek fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve başarıyı ve motivasyonu düşürür. Stresin artmasıyla birlikte olumsuz düşünceler öğrencinin zihnini kaplamaya başlar.

  Sınav stresi ve kaygı durumda vücutta birtakım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak kaygı ve stresin derecesine göre kişide sınavdan günler öncesinde bile kendisini göstermeye başlayan huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, titreme, çarpıntı, terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Sınav yaklaştıkça, sınav kaygısı belirtileri daha çok artar ve sıkıntının şiddetine göre kimi zaman öğrencinin sınavı terk etmesine, hatta sınava giremeyecek duruma gelmesine neden olur.

  Sonuç olarak sınav kaygısı, tedavi edilmediği takdirde akademik olarak çok başarılı olabilecek bir öğrencinin başarısızlığına sebep ola




 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Sınavlarda mümkün olduğunca rahat olunmalıdır. Sınava ellerde notlar ile gidilmemeli çalışma bir önceki akşamdan kesilmelidir. İnsan hayatı üzerinde çok etkili olan sınavlarda kaygı duyulmaması pek mümkün olmasa da en aza indirgemeye çalışılmalıdır.




+ Yorum Gönder


sınava girecek çocuğa nasıl davranmalı,  sınava hazırlanan çocuğa nasıl davranmalı,  sinava girecek kisiye nasil davranmaliyiz,  sinava gireceklere nasil davranmali,  sınava girecek lere nasil davranilir,  sinavlar zamani coxuklara