+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Savunma Oyunlarının Çocuk Karakteri Üzerindeki Etkileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Savunma Oyunlarının Çocuk Karakteri Üzerindeki Etkileri Nelerdir

  Oyun çocukları nasıl etkiler Anne baba bu durumda ne yapmalıdır Savunma Oyunları Çocuk Karakterini Nasıl Etkiler

  Anne babanın çocuklarına eğitici ve öğretici oyunları önermesi ve oynatması gerekir
  Son zamanlarda bilgisayar oyunları denince ailelerin ve eğitimcilerin aklına şiddet içeren oyunlar ve bunların olumsuz etkileri geliyor. Fakat yapılan bir araştırma bilgisayar oyunlarının zararlarından ziyade faydalarının olduğunu kanıtlıyor. Kitle iletişim araçlarını çocuğa yasaklamanın aslında onu ilgi çekici hale getirdiği düşünülürse, yasaklamak yerine kontrol altına almanın ve çocukla birlikte deneyimlemenin zarardan çok yarar sağladığı gerçeği ortaya çıkıyor. Yapılan bir deneyde televizyonla bir grup çocuğa tek başlarınayken şiddet içeren görüntüler izletiliyor. Aynı görüntüler başka bir grup çocuğa yanlarında ebeveynleri varken gösteriliyor. Görüntüleri yalnız başına izleyen çocuklar bu görüntüleri normal karşılayıp keyif almaya ve gördükleri ve duyduklarından bahsetmeye ve görüntülerdeki kahramana benzer hareketler yapmaya başlıyorlar. Ebeveynleri ile birlikte görüntüyü izleyen çocuklar ise şiddet içeren sahnelerden rahatsızlık duymaya başlıyorlar. Çünkü izleme esnasında aileleri, çocuklara izlediklerinin kötü ve yanlış olduğunu açıklayabiliyor.

  Bu açıdan çocukları gerçek hayattan uzak tutmak yerine kontrollü bir şekilde hayata katılmalarını sağlamak çocuk açısından daha olumlu oluyor. Çocuk iyi- kötü, doğru-yanlış kavramlarını erken yaşta zihinsel dünyasında oturtabiliyor. Hem oyun oynayarak mutlu oluyor hem de eleştirel düşünme yeteneğini kazanabiliyor.

  Savunma oyunları da çocukları hayata zihinsel olarak hazırlıyor. Eleştirel düşünme yeteneği gelişmiş çocuklarda sorumluluk, kurallara uyma disiplini, liderlik veya lidere uyma yetilerini geliştirilirken aynı zamanda galibiyette şımarmama, malubiyeti kabullenme deneyimleri oluşturarak erken yaşta problem çözme yeteneklerini geliştiriyor.

  Çocuk, oyun oynarken yenilgiye uğrasa da bir sonraki oyunda yeniden deneme ve başarma arzusu duyuyor. Yenilginin de galibiyetin de bir son olmadığını gösteriyor. Psikolojik olarak irdelendiğinde savunma oyunları çocukta hayata karşı dirençli ve başarıya karşı ısrarlı olma, cesaret ve mücadele etme arzusu, kolay pes etmeme güdüleri oluşturuyor.

  Başarıya giden yolda sabretmesini, gerekli materyalleri oluşturabilmek için problem çözmeyi öğrenebilmesini ve yaratıcı düşünebilmesini sağlıyor. Ayrıca bu tür oyunlar oynarken gerektiği zaman takım ruhu, grup içinde faaliyet gösterirken grup liderine itaat, başarı sağlamak için işbirliği, grup bilincini ve grup çıkarlarının kendi çıkarlarının önünde olması gibi durumlarla karşılaşıyor.

  Bu tür oyunlarda başarılı olmak, bir makineyi kontrol edebilmek, bir yarışı kazanabilmek çocukta üstünlük duygusu oluşturuyor.

  Bunların aksine başka şekillerde karşılayamadığı duygusal ihtiyaçlarını bilgisayar oyunlarına sığınarak sağlamaya çalışan çocuklar kötü yönde etkilenebiliyor. Burada asıl görev aileye düşüyor.

  Doğru yöntemlerle bilgisayar oyunları zaman yönetimi, mesajları doğru algılama, eleştirel düşünme, görsel becerinin artışı, zihinsel kapasiteyi yükseltme, stres altında soğukkanlı kalabilme becerisi gibi özelliklerin kazandırılmasına aracı olabiliyor. Bilgisayar oyunlarını zararlı görüp yasaklamak yerine doğru kullanmanın öğretilmesi gerekiyor.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Okul çağındaki çocuklar bilgisayar ve interneti genellikle bilgiye ulaşmak için değil, oyun oynamak için kullanıyorlar. Bilgisayarı oyunlar için veya herhangi bir durum için bille kullanılıyorsa mutlaka bilinçli olunmalı.
+ Yorum Gönder