+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Duygusal Ve Sosyal Gelişime Oyunun Etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Duygusal Ve Sosyal Gelişime Oyunun Etkisi
  Duygusal Ve Sosyal Gelişime Oyunun Etkisi nedir ne gibi oyunlar oynamalıdır

  Oyun doğumdan sonra çocuğun bedenini hareket ettirmesi ile başlar. Bebeklikten itibaren bakıcısına güven duyduğu sürece oyunsu davranışlarını geliştirir. Bu ilişki çocuğun güven duygusu gereksinimini karşılamalı ve desteklemelidir.

  Okul öncesi dönemde çocuk oyunda problem çözmeyi de öğrenir. Birlikte olduğu arkadaşlarıyla karşılaştığı sorunları, çatışmaları, duygusal yönden çözümleme durumları da oyunda sıkça rastlanır. Olgunlaşmaya paralel olarak yaratıcı çözümler çocuğun gelişimine katkıda bulunmaktadır.

  Çocuk, paylaşma kavramını diğer çocukların istek ve arzularını kabullenmeye başladığında anlayacaktır. Bu da benmerkezcilikten uzaklaşınca anlaşılacaktır. Toplumun

  değerleri arasında olan ait olma kavramını grup içinde yaşayarak öğrenmek mümkündür. Bazı şeylerin kendilerine ait olup bazıların ise olmadığını sosyal etkileşim ile öğrenir. Çocuğun en sık sosyal etkileşimi evcilik oyunlarında görülür.Duygusal ve sosyal gelişimi açısından çocuk, oyun oynarken düşüncelerini ifade eder,başkalarının düşüncelerini anlamayı, duygularını sözel ifade etmeyi ve saldırganlığı denetim altına almayı öğrenir, genel olarak sosyal iletişimi artar ve uyumlu davranışlar gösterir. günümüzde oyunlar çok ilgi görmektedir 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Çocuk için vazgeçilmez bir yaşama biçimi olan oyun , çocuğun en doğal öğrenme aracıdır. Çocukların hayatla tanıştıkları andan itibaren gelişimlerini etkileyen en önemli faktör oyunlar ve oyuncaklardır. Oyun çocuğun iç dünyasını anlatabildiği en etkin yoldur.Anne-babasından şiddet gören , kardeş kıskançlığı yaşayan, anne ve babaya duyulan kızgınlık oyun içerisinde kendini açığa çıkarır.
+ Yorum Gönder