+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Çocuklara yemek yeme nasıl öğretilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çocuklara yemek yeme nasıl öğretilir
  Çocuklara Yemek Yeme Alışkanlığını Küçük Yaşta Kazandırmak

  Çocuğunuza bu faaliyeti kaşık, çatal, bıçağı bir bütün halinde kullanacak şekilde öğretiniz.

  Önce tabağa lokma lokma yemek koyunuz. Her lokmayı bitirmeden diğerini almamalıdır. Çocuğunuz bu faaliyeti öğrenme aşamasında iken etrafa döküp saçmasını kabullenmelisiniz. Plastik mama önlüğü kullanıp, yere örtü, gazete serebilirsiniz.

  Bu işleme çocuğunuzun aç olduğu bir saati ve sevdiği yiyecekleri seçerek başlamalısınız. Eğer hem sevdiği, hemde sevmediği yiyecekler var ise, önce sevmediği sonra sevdiği yiyeceği veriniz. Sevdiği yiyecek ödül olacaktır.

  Eğer olaya küçük aksilikler çıkartarak tepki gösteriyorsa görmezden geliniz, devam ederse işlemi erteleyiniz.

  İŞLEM BASAMAKLARI:

  Çocuğunuz kaşık ya da çatalı kavradıktan sonra siz de bileğinden kavrayınız.
  Yiyeceği tabaktan alınız.
  Kaşık ya da çatalı çocuğunuzun ağzına götürünüz.
  Kaşık ya da çatalı tekrar birlikte tabağa getirip hareketi yineleyiniz.
  Çocuğunuz faaliyete direnmiyorsa uygun şekilde ödüllendiriniz. Aynı işlemleri sırası ile bileğinden, dirseğinden ve kolundan tutarak yineleyiniz. Her basamağı 4-5 kez başarabiliyorsa “yemeğini ye” deyiniz ve başarırsa ödüllendiriniz. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Çocuğun boyuna uygun masa ,sandalye ve rahatlıkla tutabileceği bir tatlı kaşığı yemek yeme alışkanlığını kazanmasına daha çok yardımcı olur.Ayrıca çocukların sevdiği yiyecekleri yaparak tabağın dar ve derin olmamasına dikkat edilmelidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Yemek yeme alıştırmalarına çocuğa uygun masa ve sandalye sağlayarak başlanmalı kaşık çatak çocuğun tutabileceği şekilde olmalıdır. Çocuk üstünü kirlettiği için kızılmamalı sabırlı davranılmalıdır. dökme saçmalara karşı önlük ve örtü kullanılmalıdır.
+ Yorum Gönder