+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı
  Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı ne tarz kitaplar alması gerekir annenin


  Anne genelde resimli kitaplar almalı bebeğine o tarz kitaplar daha zevkli gelir bebeğe ve daha erken öğrenir
  Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı1.jpg.
  Bebeği ilk kitabıyla 1 yaşında tanıştırın.

  Bebeklere kitap okumanın
  , faydası üzerine birçok yayın var ancak bebeğe ne zaman kitap okumaya başlanmalı ve hangi tür kitaplar seçilmeli? Uzmanlar, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

  Çevrenizdeki ses, koku, tat, renk, şekil, dokunma gibi ,
  tüm uyaranlar bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun beyninde yer edinmeye ve işlenmeye başlar. Uyarılan beyin hücreleri birbirleri ile etkileşime girerek milyonlarca sinaptik bağ oluşur.

  Bu bağlar aslında bebeğinizin tüm hayatı boyunca da, kullanacağı beyin kapasitesinin temellerini oluşturmaya başlamıştır. Ağaç yaşken eğilir deyiminde olduğu gibi bebeğiniz de hayata merhaba dediği ilk yıllarında ne kadar çok kaliteli uyaran ile tekrarlı olarak karşılaşırsa, bu bağlar o kadar çok korunur ve kullanılır.

  Bu noktada anne baba olarak mümkün olduğunca onun zihinsel gelişimini destekleyen onların görsel, işitsel ve dokunsal duyularını harekete geçiren kitapları tercih etmeniz gerekir.

  BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI NASIL OLMALI?

  • Bebeğinizi ilk kitabıyla bir yaş civarında tanıştırın.

  • Kısa ve az cümlelerden oluşan, bol renkli bir kitap olsun.

  • Büyük resimleri olan, üzerine
  ,dokunduğunda hissedebileceği kabartmaların olduğu kalın yapraklı kitapları tercih edin.

  • Kitabın sayfalarını çevirmesine yardımcı olun ve dikkatini resimlere yöneltmesini sağlayın.

  • Kitabın hikayesi 1-2 cümleden meydana gelen net ve somut ifadelerden oluşsun. Karmaşık cümlelerin olduğu, soyut ifadelerin kullanıldığı kitaplar çocuğunuzun ilgisini artırmak yerine azaltacaktır.

  Kitap okumayı etkinlik haline getirin ve onu mümkün olduğunca çok dahil edin. Bu onun için daha isteyerek katılacağı bir etkinlik haline dönüşecektir.

  2-5 YAŞ DÖNEMİ KİTAPLARININ ÖZELLİKLERİ

  2-5 yaş arası çocuklar için ,
  hissedebileceği, dokunabileceği ve hayal kurabilmesine imkan verebilecek üç boyutlu resimlerin olduğu kitapları tercih edin. Onun anlayabileceği sadelikte ve kısa cümlelerden oluşan hikayeleri resimlerle ilişkilendirerek anlatırsanız daha çok dikkatini çekersiniz.

  Siz sıkılsanız da her kitabı 5-6 kez okumanız gerekebilir. Çünkü bu yaş dönemindeki çocuklar aynı şeyleri duymaktan hoşlanırlar. Birkaç okumadan sonra bazı yerleri tamamlayabilmesi için kendisine fırsat tanırsanız kitap okumak onun için daha eğlenceli hale gelecektir. Tek başına kitabı alıp, aklında kalanlarla kitabı tekrar okuması sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumda anne baba olarak size düşen görev kendi kendine uydurduğu hikayeyi düzeltmek yerine kendi hikayesini oluşturmasına izin vermektir.

  KİTAP OKUMAYI İNTERAKTİF HALE GETİRİN!

  Kitabı vurgu yaparak okursanız hikayeye duygu katmanızın yanı sıra canlılık da kazandırırsınız. Bu tutum çocuğun kitaba karşı ilgisini artırır. Aralarda sorular sorarak neden-sonuç ilişkisini kurmasına fırsat
  , vermek (Sence şimdi ne olacak?), duyguları tanımasını sağlamak (Sence burada ne hissetmiş olabilir?), olaylarla ilgili kendi kişisel yorumlarını sormak (Sence böyle bir durumda ne yapılabilirdi?) düşünce ve duygu gelişimini destekler. Kitap okuma eylemini ne kadar çok interaktif hale getirirseniz çocuğunuz da o kadar zevk alacaktır. 2. Fatma
  Administrator

  Bebeğinize erken yaşta kitap okumaya başlayın ve bunu alışkanlık haline getirin. Seçeceğiniz kitabın rengi resimleri vs. bebeğinizin dikkatini çekecek türden olmalı
 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  bebeklere erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmanız anne ve baba da başlar hiç kitap okumasanız bile elinize herhangi bir kitabı alıp okumuş gibi yapmanız bile çocuğa bu alışkanlığı aşılar ve çocukların özellikle çok küçük çocukların kitapları dayanıklı maddeden örneğin bezden yapılmalı 2 yaşındaki çocukların ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürdüklerini hepimiz biliyoruz
+ Yorum Gönder