+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Çocuklara cep telefonu vermeyin! Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Çocuklara cep telefonu vermeyin!
  Çocuklar için cep telefonu yararlı mı yoksa zararlı mı hangi yaşlarda cep telefonu kullanmalıdır?  Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyda Eren, 12 yaşından küçük çocuklara cep telefonu vermenin yanlış olduğunu belirterek, "13-20 yaş arasında da mümkün olduğunca telefonu az kullanılması gerekiyor" dedi.

  Çocuklarda cep telefonu kullanımının kısıtlanması gerektiğini söyleyen Dr. Şeyda Eren, "Cep telefonlarımızdan çocuklarımızı uzak tutmak, 12 yaşına kadar cep telefonu kullanımına izin vermemek, 13-20 yaş arası kullanımı da mümkün olduğunca kısa sürede olacak şekilde kullanımı kısıtlamak gerekmektedir. Yapılan araştırmalar beyin tümörü, akustik nörinom gelişme şansının 20 yaşından önce cep telefonu kullananlarda 4 misli artabileceği, görme keskinliğinin azalabileceği ve göz merceğine verilen zarar ile katarakta yol açabileceği, işitme kaybına yol açabileceğini göstermiştir" diye konuştu.

  Teknolojik gelişmelerin yarattığı çevre kirliliği ve ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Eren, "Teknolojik gelişmelerin yarattığı çevre kirliliği ve buna bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını tahmin etmek güçtür. Günlük yaşamda kullandığımız elektronik cihazların tamamı elektromanyetik alan yaratmaktadır. Ev içinde kullandığımız elektrikli ve elektronik cihazlarının tümü elektromanyetik alana sahiptir. Televizyonlar için her yönde 3 metrelik korunma alanı sağlanmalıdır. Elektrikli traş makinesi ve saç kurutma makinesi gibi kullanımı zaruri olmayan aletlerin hayatımızdan çıkarılmasında fayda vardır. Teknoloji harikası bilgisayarlar da tehdit unsuru olabilmektedir. Bu açıdan çocukların bilgisayar karşısında geçirdikleri süre kısıtlanmalı, düşük elektrik ve manyetik alanı olan bilgisayarlar tercih edilmelidir. Her yöne elektromanyetik mikrodalgalar yayarak çalışan cep telefonları ise özellikle altı dakikanın üzerindeki konuşma süresinde kulak ve beyin dokusunun ısısını artırdığı ve bizim bile hissedebildiğimiz baş ağrılarına sebep olduğu bir gerçektir" şeklinde konuştu. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Çocuklar genelde büyüklere özenip telefon isterler ancak ailelerin kesinlikle buna izin vermemesi gerekir çünkü telefonlar çocuklar için çok büyük tehlike oluşturabiliyor özellikle de çocuklarda beyin hücrelerinin yavaş çalışmasına neden olabiliyorlar.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklara cep telefonun 12 yaş altında verilmesi çocuklarda beyin tümörü gibi rahatsızlıkların çıkmasına gelişimlerinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Telefonun yaydığı radrasyon çocukların sağlığı üzerinde ciddi sıkıntılar yaratmaktadır.
+ Yorum Gönder