+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Kısa Kısa Eğitci Fabl Masalları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kısa Kısa Eğitci Fabl Masalları

  Fabl Masalları Örnek


  Kurt ile At:
  Kurdun biri bir tarladan geçiyormuş, boydan boya arpa görmüş. Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş. Yolda Önüne bir at çıkmış. Onu görünce: “Ben de seni arıyordum/’ demiş; “şurada arpa buldum, ama yiyemedim, sana sakladım, bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına. Gel, sen ye, ben de seyredeyim.” At kanmamış bu sözlere: “Yahu,” demiş, “ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebil-seydin karnını doyurmak zevkini bırakır da kulaklarının zevkini düşü*nür müydün?” demiş.
  yaratılışlarından kötü olanlar, kendilerine iyilik ediyormuş gibi bir süs verseler de gene kimseyi kandıramazlar,

  Tilki ile Üzümler:
  Tilki çok acıkmış ve bir bağa girmiş. Üzümlerin iştah açıcı görüntülerine bakarak, karnını doyurmak İstemiş. Ancak, bîr türlü yetişip de, o güzelim üzümlerden koparıp yiyememiş. Bu sefer de, “önemli değil canım, nasıl olsa hepsi ekşiydi”demiş.
  Elde edemediğimiz bir şeyi kötülemek, çok kolaydır.

  Adam ile Aslan:
  Bir adam ile bir aslan birlikte yolculuk ediyorlarmış. Hangisinin daha cesur ve güçlü olduğu konusunda tartışmaya başlamışlar. Yolda, bir aslanı boğan bir adam heykeline rastlamışlar. “Görüyor musun?” demiş adam, aslana, “Bu heykel, insanın daha üstün olduğunun en iyi kanıtı değil mi?”
  “O senin yorumun” diye cevap vermiş aslan, “O heykeli bir aslan yapsaydı, aslanın pençesinde en az yirmi insan olurdu.” 2. Zarafet
  Üye

  Bir iki tane daha eğitici fabl eklermisiniz lütfen..
  KÖLE ve ASLAN
  Vaktiyle bir köle kaçıp ormana sığınmış.Etrafta gezinirken,iniltiler içinde ızdırap çeken bir aslan görmüş.önce korkup kaçmaya yeltenmiş.Fakat aslanın yerinden hiç kıpırdamadığını,yalvaran gözlerle kendisine baktığını görüp durmuş.Aslan kanayan pençesini uzatıyormuş ona.Köle dikkatlice bakınca, aslanın pençesine büyük bir dikenin saplandığını görmüş.Dikeni çıkarıp yarayı temizleyen köle,gömleğinden kopardığı bezle de iyice sarmış.


  Rahatlayan aslan ayağa kalkıp kölenin ellerini yalamaya başlamış.Sonra da önüne düşüp yaşadığı inine götürmüş.Her gün yakaladığı avları ine taşıyıp,köleye yardım ediyormuş.


  Bu beraberlikleri uzun sürmemiş.Ormana gelen avcılar ikisini de yakalamışlar.Ayrı kafeslere kapatıp günlerce aç bırakmışlar onları.
  Kralın da hazır bulunduğu bir gün kafesin ağzı açılmış.Aslanın köleyi nasıl parçalayacağını herkes merakla bekliyormuş.Büyük bir iştahla saldıran aslan,kölenin yanına gelince onu tanımış.Önünde bir köpek sadakatiyle durup ellerini yalamaya başlamış.
  Kral bu duruma çok şaşırmış.Köleyi yanına çağırıp bütün hikayeyi dilemiş ondan.Anlatılanlardan çok etkilenen kral,kölenin affedilmesini,aslanın da ormana salıverilmesini emretmiş.


  TİLKİ İLE KEDİ
  Tilki ile kedi sohbet ediyorlarmış.Tilki durmadan ne kadar hilekar ve kurnaz olduğunu anlatıyormuş.Söylediğine göre düşmanları onu alt edemezmiş çünkü onlardan kurtulacak bir sürü oyun ve hile bilirmiş.


  Kedi biraz da utanarak;”Ben fazla oyun bilmem ki!” demiş.”Düşmanlarımın elinden kurtulmak için bir tek yol bilirim,o da kaçmaktır.”
  Tilki;”Kedi kardeş!” demiş,”Ben her tehlike karşısında başımın çaresine bakabilirim ama senin durumuna üzülüyorum.Korkarım bir gün düşmanların seni çabuk alt edecek.”


  Az sonra bir sürü tazının bağrışmalarını duymuşlar.Bir avcı topluluğuna ait olan bu köpekler,bütün hızlarıyla kendilerine doğru koşuyormuş.Kedi hemen,yanındaki bir ağacın dallarına sıçrayarak en üstteki bir yaprak kümesinin içine saklanmış.


  Tilki ise;”Acaba şu hileyi mi yapsam,yoksa bu hileyi mi?” diye düşünmeye başlamış.Çünkü o kadar çok hile biliyormuş ki,hangisini uygulamasının daha doğru olacağına karar veremiyormuş.Tam birisini uygulayacakmış ki,tazılar etrafını çevirip tilkinin işini bitirivermişler.
  Bütün olanları yukarıdan seyreden kedi,çok hile bilmediğine şükretmiş.
 3. Ziyaretçi
  bir gün anne kuzu su içmeye dereye gitmiş.Ordan bir ördek merhaba demiş . kuzu şaşırmış ve suya düşmüş ve oyuna geldiğini işte ozaman anlamış.
 4. Ziyaretçi
  bir kurt varmış bu kurt hayvanları yemek istemiş.ama her hayvan ona oyun oynamış.
  kurt aldandığını anlayıp.bir at bulmuş atı bulduğuna çok sevinmiş ve açlıktan kurtulacakmış.
  tabi bizim at bunlara kanar mı.kurda o da oyun oynamış ve kurtcazın alnına çifte atmış
  bunun acısıyla kurt kendi kendine mırıldanmış. gördün a bir kuzu neye gerekti biberi tuzu .
  gördün a bir keçi neye gerekti üçü.
  gördün a bir at neye gerekti belgesi diyerek şarkı söylemiş ve gene aç kalmış hatasınıda anlamış bir daha kimseye güvenmiyecekmiş

 5. Ziyaretçi
  biz bir cocuk dergisi hazirlayacagiz
  bende yoneticiyim.Fabl ornekleri
  almak istedim

 6. Ziyaretçi
  Fabl hikayeleri acayipbkomij ve eglenceli bunları ojuyan herkese koca bir aferinnnnnnñ

 7. Ziyaretçi
  harika bir yazı çok teşekkür edrim

 8. Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş sınavından 100 aldım teşekkür ederiz

 9. Ziyaretçi
  Oooooo çok ama çok güzel çünkü bunun sayesinde Türkçe'den 100aldım

+ Yorum Gönder


fabl örnekleri,  fabl örnekleri kısa,  kısa fabl örnekleri,  fabl örneği,  kısa fabllar,  kısa masal örnekleri