+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Mutlu Prens masalı kısa anlatımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mutlu Prens masalı kısa anlatımı
  Mutlu Prens

  Kırlangıç kuşu, geceyi geçirecek güvenli bir yer arıyormuş. Çok geçmeden şehrin tepesindeki heykeli görmüş. Bir prens heykeliymiş bu. Kırlangıç 'Burada konaklayayım' diyerek heykelin ayaklarının dibine uzanmış. Tam uykuya dalacakken başına bir su damlası düşmüş. Kırlangıç gözlerini açmış 'Yağmur mu yağıyor?' diyerek yukarı bakmış. Ne görsün! Prens şıpır şıpır gözyaşı döküyormuş. Kırlangıçın yüreği sızlamış. Uçup prensin koluna konmuş 'Neden ağlıyorsun?' diye sormuş.

  -'Çünkü çok uzakta yoksul bir ev görüyorum. Evin penceresi açık, içeride de bir kadın ağlıyor. Küçük oğlu çok hasta. Üstelik kadının ona ilaç alacak parası yok! Keşke yaına gidip ona yardım edebilseydim. Ama yerimden kımıldayamıyorum.' demiş prens.

  Kırlangıçda üzülmüş bu duruma, o da ağlamış. Prens 'Sen de benim gibi şevkatlisin, kılıcımın kabzasındaki şu yakutu görüyor musun? Onu kopartıp o yoksul kadına ***ürür müsün?' diye sormuş kırlangıca.

  Kırlangıç, sabah erkenden yola çıkmalı, sıcak ülkelere göç etmeliymiş. Çünkü gittikçe hava soğuyor, göç etmek güçleşiyormuş. Fakat hasta çocuğa ve yoksul kadına yardım etmek için yola çıkmaktan vazgeçmiş. Güneş doğar doğmaz, prensin kılıcındaki yakutu sökmüş. Yoksul kadının evine doğru uçmaya başlamış. Eve varınca söz verdiği gibi, yakutu kadının masasına bırakmış. Prens, yoksul kadının, masasında bir yakut bulup nasıl sevindiğini görmüş. Artık o mutlu bir prensmiş.

  Oscar Wilde'ın Mutlu Prens adlı kitabından alıntılanarak uyarlanmıştır. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İyilik yapınca insan nasılda mutlu oluyor değil mi? Prens bir heykel olmasına rağmen o kadar iyi kalpli ki başkalarının yoksulluğunu ve çaresizliği karşısında o bile kendini tutamamış ve iyilik yapmak için başkasından yardım istemiş ve o kişiler mutlu olunca ancak oda mutlu olabilmiş. Günümüzde o kadar insan var ki bu heykel de olan yüreğin yarısı bile yok onlarda o kadar ki kalplerini dünya güzellikleri iççin kullanıyorlar.
 3. Ziyaretçi
  mutlu prens prenslerin genelikle prenses aşık olur kavuşamaz masalarda çabalar uğraşr ama en sonunda masal mutlu sonla biter pirensle prenses kavuşur
 4. Ziyaretçi
  Mutlu prensin sonunu yanlış bağlamışsın kardes sonunda kırlangıçta mutlu prenste ölüyor ülkenin muhtarı geliyor bune rezillik falan diyor sonra çöpe atıyor onları tanrıda meleklerine gidin bana o ülkede en değerli 2 şeyi getirin diyor meleklerde mutlu prensin kalbini ve kırlangıçı getiriyor.

  Not: mutlu prens kılıcının yakutunun söküldügü icin yıkılmıyor sadece ülkedeki tüm kötü durumdaki insanlara kendini bölüştürdüğü için yıkılıyor ama yıkılsada onun güzel kalbi kalıyor geriye meleklerde kalbiyle kırlangıcı tanrıya götürüyor.

 5. Ziyaretçi
  çok güzel mıtıs yanı hıkayesınede bayıldım bu sıteyi çok begendım

 6. Ziyaretçi
  Mutlu prens çok ünlü bır masaldir. Tebrikler. ..

 7. Ziyaretçi
  Bu kitabın bende bütün serisi var çok güzel bir hikaye

 8. Ziyaretçi
  insanla mutluluğun değerini bilmiyorlar hep kendilerini düşünüyorlar mutlu prens bir heykel olmasına rağmen hep hep halkini düşündü

 9. Ziyaretçi
  ama bu başka mutlu prens hikayesi o yüzden bunda o anlatılmamış

  ama çokkkkkkkkkkkkkkkk güzel hikaye..

+ Yorum Gönder


mutlu prens özeti,  mutlu prens kısa özeti,  mutlu prens özeti kısa,  mutlu prens kitap özeti,  mutlu prens özet,  mutlu prensin özeti