+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Sağır kurbağanın azmi masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Sağır kurbağanın azmi masalı
  sağır kurbağanın azmi ile ilgili masal

  Gıınün birinde bir kurbağa sürüsü, şarkılar söyleyip neşe içinde dereye doğru giderken sürüden iki kurbağa bir anda derin bir çukura düşmüş.

  Diğer kurbağalar hemen çukurun etrafına toplanıp arkadaşlarını kurtarmak için ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar. Fakat kuyudan aşağıya doğru baktıktan sonra fikirlerini değiştirmiş ler. Çünkü bu kadar derin bir çukurdan kimsenin kurtulamayacağına kanaat getirmişler.

  Çukura düşen zavallı iki kurbağa ise kurtulabilme ümidiyle oldukları yerde çırpınıp durmuşlar. Sonunda kurbağalardan biri, bu çaresizce atlayıp zıplamalardan ve yukarıdaki arkadaşlarının olumsuz telkinlerinden bıkmış ve mücadeleyi bırakarak çukurdan daha aşağılara düşüp ölmüş.

  Diğer kurbağa ise gücünün yettiği kadar sıçramaya ve tırmanmaya çalışmaya devam etmiş. Onu olumsuz etkileyen kurbağaların bağırışlarını duymamış ve sonunda bütün güçlükleri yenerek çukurdan dışarıya çıkmayı başarmış.

  Çünkü ikinci kurbağa aslında sağırmış. Arkadaşlarının bağırışlarını duyamadığı için onların olumsuz sözlerini ve panik dolu el-kol hareketlerini, kendisini teşvik edici ve cesaret verici sözler ve hareketler sanmış.

  Yukarıdakiler, "boşuna uğraşıp kendini harap etme, bu çukurdan kimse kurtulamaz" dedikçe, sağır kurbağa bu sözleri, "ha gayret başaracaksın, yukarı, daha yukarı, az kaldı" olarak anlayıp bütün gayreti ile yukarı çıkmaya çalışıyormuş.

  Evet, bizi hayata bağlayan ya da hayattan soğutan her iki şey de dilde saklıdır. Sadece cesaret verici tek bir kelime bile her şeyini yitiren umutsuz bir insanı canlandırıp hayata tekrar bağlayabilir. Kişinin cesaretini kıracak tek bir söz dahi o insanı öldürecek kadar aşağıya çekebilir. Onun için ağzımızdan çıkanlara dikkat etmeliyiz. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bu masal da anlatılan iki kurbağa arkadaştan birinin sağır olmasın da ikisinin kuyuya düşmesi ve arkadaşlarının onları kurtarmaya çalışması ile sağır olmayan kurbağanın ölmesi ve sağır olan kurbağanın duymadığı için arkadaşlarının olumsuz davranışlarını görmemesiyle çıkmasını anlatmaktadır.
+ Yorum Gönder