+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Akıllı tilki ile ihtiyar aslan masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Akıllı tilki ile ihtiyar aslan masalı
  akıllı tilki ile ihtiyar aslan

  Eski zamanların birinde ormanlar kralı aslan, iyice yaşlanmış ve eskisi gibi av peşinde koşamaz hale gelmiş.

  Buna bir çare bulmak için de düşünüp taşınmış ve aklına bir fikir gelmiş. Hastalık numarası yapayım, "Kralımız hastalanmış, gideyim halini hatırını sorayım" diye kim ziyaretime gelirse onu kıskıvrak yakalayıp yerim. Böylece de karnımı doyurmuş olurum, demiş.
  Gerçekten de aslanın hastalandığını duyan ormandaki hayvanlar, teker teker evine geçmiş olsuna gelmişler. Ama aslan her geleni bir pençede yıkıp midesine indirmiş. Gel zaman git zaman, tilkinin de aslanın evine yolu düşmüş. Kapıdan girmeden:
  - Geçmiş olsun. Nasıl oldun bakalım aslan kardeş? demiş. Geçti mi hastalığın?
  - Yok, demiş aslan. İçeri gel de yakından gör halimi. Neler çekiyorum, neler! Gel, buyur!
  Akıllı tilki cevap vermiş:
  - İsterdim ama baktım, bütün ayak izleri hep içeri doğru. Hiç dışarıya çıkanı yok. O yüzden beni hoş gör! Gelemeyeceğim.
  Uzak görüşlü, tedbirli ve akıllı kişiler, tehlikeli ve korkulu sonu hemen hissederler. Dışarıdan bakıldığında nice tehlikesiz gibi görünen şeyler vardır ki, aslında tehlikenin habercisidir. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bu masalda yaşlı olan bir tilkinin aç kalması durumunda hastalanmış numarası yaparak ziyaretine gelen bütün hayvanları yemesinde bir tilkinin gelip dışar da ona geçmiş olsun demesi ve aslana güvenmesi anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder