+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Ala karganın Hilesi Masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Ala karganın Hilesi Masalı
  Ala Karganın Hilesi

  Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, bilinmeyen ormanların içinde bütün hayvanlar mutluluk içinde yaşarmış
  .
  Böyle mutlu ve huzurlu günlerin birinde ormanlar kralı aslan, kuşların da kendi içinde bir kralı olsun istemiş. Bunun için bütün kuşları karşısına dizmiş ve "İçinizden en güzelini seçin; size kral olsun." demiş.

  Bunu duyan kuşlar hemen bir su kenarına gitmişler. Güzelleşmek için yıkanmışlar, taranmışlar, süslenip püslenmişler. Ama alakarga ne kadar yıkansa, ne kadar taransa yine de güzelleşemeyeceğini anlamış. Hemen bir kurnazlık düşünüp su başındaki öteki kuşlardan düşen tüyleri toplamış. Sonra hepsini birer birer başına, sırtına, bacaklarına yapıştırıp takmış.

  Kuşların kral seçecekleri gün gelip çatmış. Hepsi aslanın huzuruna dizilmişler. Alakarga durur mu? O da varmış aslanın karşısına. Aslan kuşlara uzun uzun bakmış ve alakargayı göstererek, "Doğrusu en güzeliniz bu. Ben size onu kral yapacağım." demiş.
  Kuşlar bunu duyunca öfkeyle alakarganın üstüne atılmışlar. Her biri kendi tüyünü bulup hilekâr kargadan geri almış. Yine eski çirkinliğiyle kalakalan alakarga, hilesi meydana çıkınca da yüzü kıpkırmızı olup yaptığından çok utanmış. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ala karga masalında anlatılmak istenen kuşlar için bir kral seçileceği ve bu kralın en güzel kuş olacağına karar verilmesi karganın da hile ile kendini güzel yapması ve oyunun ortaya çıkması.
+ Yorum Gönder