+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Eşeğe döndüren at masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Eşeğe döndüren at masalı
  eşeğe döndüren at

  Eski zamanların birinde, bir ülkede savaş çıkmış. Böyle olunca mecburen o ülkedeki eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmışlar.

  Savaşa çağrılan gençlerden biri yanma atını da alarak askere gitmiş. Savaş boyunca kendisiyle birlikte türlü zahmetler çekiyor, tehlikelere atılıyor, diye atma iyi bakmış. Onu her gün tımar edip bol bol arpa yedirerek beslemiş.

  Bir müddet sonra savaş bitmiş ve genç köyüne dönmüş. Ama savaş bittikten sonra atını hep bayağı işlerde kullanmış; ağır yükler taşıtmış, tarla sürdürmüş, arpasını kesip yalnızca saman yedirmiş.

  Gel zaman git zaman bir savaş daha çıkmış. Genç boru sesini duyup yeniden askere yazılınca, silahlarını kuşanıp atını hazırlamış.

  Savaşa gitmek için atma binmek istediğinde bir ne görsün, atı her adımda sendeleyip düşüyor. Çünkü iyi beslenemediğinden dolayı zavallı atın yürümeye bile mecali kalmamış.
  Efendisine dönüp sitemli sitemli, "Sen artık git de piyade ol!" demiş. "Ben attım, sen beni eşeğe döndürdün; eşeği at edemezsin ki!" 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bu masal da anlatılan bir kişinin atı ile savaşa gitmesi ve savaş boyunca atın sahibine yardım etmesi ve savaş bitimin de sahibinin onu iyi besleyememesi durumun dayine savaş çıkması ve atın yardım etmemesi durumun da sahibinin isyan etmesini anlatmaktadır.
+ Yorum Gönder