+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Aptal karga ile kurnaz tilki masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Aptal karga ile kurnaz tilki masalı
  aptal karga ile kurnaz tilki

  Evvel zamanda ormanın birinde hırsız bir karga yaşarmış. Bu karga günün birinde nereden çaldıysa bir parça peynir çalmış. Çaldığı peynir parçasını gagasının arasına sıkıştırmış, uçarak gelmiş ve bir ağaç dalma konmuş.

  Tam peyniri afiyetle yemeye hazırlanıyormuş ki, o sırada ortalıkta açlıktan karnı zil çalan bir tilki dolanıyormuş. Peynirin kokusunu almış. Ağzı sulanan tilki iştahla dudaklarını şapırdatarak karganın tünediği daim altına gelmiş. Hemen kargayı nasıl tuzağa düşüreceğinin hesabını yaptıktan sonra başlamış şiir gibi diller dökmeye:
  "Günaydın karga kardeş! Bugün ne kadar da güzelsiniz böyle. İnanın bakmaya doyamıyorum size. Tüyleriniz ne kadar parlak öyle. Sesiniz de tüyleriniz kadar güzelse. Kimse boy ölçüşemez sizinle."

  Hırsız karga bu güzel sözlere öyle sevinmiş, öyle sevinmiş ki sevincinden uçacakmış nerdeyse.

  Tilki, karganın hemen havalara girdiğini görünce durmaksızın devam etmiş:
  "Bunca güzelliğe, endama, boya bosa karşı, sesiniz nasıldır acaba diye merak ediyorum doğrusu. Lütfen bir şarkı söyler misiniz bana? Sesiniz de kendiniz kadar güzelse kesin bu ormana kral cin sunuz siz."

  Bunca iltifata kim dayanabilir! Karga hemen tünediği daMH şöyle dimdik durarak bir poz vermiş. Ardından sesinin güzel.:-göstermek üzere şarkı söylemeye hazırlanmış. Ve "gaaggP dm koskocaman açmış gagasını. "Gaagg!" der demez de gagasıncM| peyniri yere düşürüvermiş.

  Kurnaz tilki de baştan beri bunu bekliyormuş zaten. H_: peynirin üstüne atılmış, göz açıp kapayana dek yalayıp yutuven^H peyniri. Sonra da aptal aptal olup bitene bakmakta olan kar;,: dönmüş ve şu çok önemli dersi vermiş:
  "Sana verdiğim bu dersi hiç unutma akılsız karga. Sen ser n bir daha her yüze güleni, güzel sözler söyleyeni dost sanma, r: < vuklar aptallara güzel sözler söyler, böylece onların sırtından g çinirler. Verdiğim bu derse karşılık yitirdiğin peyniri çok gen bana. Bu derse değer doğrusu!" 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Aptal karga ile kurnaz tilki masalında anlatılan zaten hepimiz biliyoruz ki tilki yer yüzün de kurnazlıkları ile ünlenmiş karganın aklına da girmiş bu masalda bu anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder


karga ile tilki masalı,  karga ile tilki hikayesi,  kurnaz tilki ile karga,  kurnaz tilki hikayesi,  karga ile tilki,  aptal karga hikayesi