+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Dostlar dayanışması masalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Dostlar dayanışması masalı
  Dostlar Dayanışması Öyküsü

  Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur sar içinde, pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğin: mıngır sallar iken, hayvanların mutlu bir şekilde yaşadığı bir : ülkesi varmış.
  Bu ülkede ceylan, kaplumbağa, karga ve fare bir arada güzel yaşıyorlarmış. Yurtları düşmanlardan çok uzaklarda c'.: . için de korkusuzca hareket edebiliyorlarmış.
  Bir gün ceylan çayırda mutlu bir şekilde oynarken birde r: insanoğlunun en iyi dostu olarak bilinen bir köpek çıkagelmiş. T^H arkasından da sahibi
  Köpek ile sahibi geyiğin peşinden koşmaya başlamışlar. Cilan kaçmış, onlar kovalamışlar.
  Bu sırada evde yemek zamanıymış. Sofrayı hazırlayan : bakmış arkadaşlarından biri eksik. Diğerlerine dönerek:
  -Neden, demiş hep dörtken bu gün üçüz? Ceylan arkadaşız bizi unuttu mu dersiniz?
  -Unutmaz, demiş kaplumbağa. Mutlaka başı dertte ol~ yoksa gelmemezlik etmezdi. Bir karga gibi kanatlarım olsaydı uçar dolanırdım çayırları. Ne durumda olduğunu öğrenirdim. Ya ceylanın yardımımıza ihtiyacı varsa, ne olduğunu bilmeden onu yargılamak doğru olmaz.
  Karga hak vermiş kaplumbağaya. Kanatlarını çırpıp havalanmış ve ceylanı aramaya başlamış. Birde ne görsün, ceylan ormanda bir tuzağa düşmemiş mi? Ağlardan kurtulmak için çırpınıp duruyor zavallı.
  Karga hemen dostlarına haber vermiş. Üçü kafa kafaya verip, ne yapabiliriz diye uzun uzun düşünmüşler ve bir sonuca varmışlar.
  Biri evi bekleyecek, diğer ikisi ceylanı kurtarmaya gidecekmiş. Tabi ki evde kaplumbağa kalmış. Fare ile karga fırlayıp gitmiş arkadaşlarını kurtarmaya. Kaplumbağa kalmış kalmasına ama aklı hep dostlarmdaymış. Sonunda o da çıkmış yola.
  Bir süre sonra fare ile karga, ceylanın yanma gelmiş. Fare ağları kemirmiş ve ceylanı tuzaktan kurtarmış. Sonra hepsi oradan ayrılmışlar.
  Avcı bir müddet sonra tuzak kurduğu yere gelip ağlarını parçalanmış, tuzağı da bomboş görünce küplere binmiş. Öfke ile etrafa bakmdığmda karşısında arkadaşlarını aramaya çıkan kaplumbağayı görmüş. Onu kaptığı gibi hemen çantasına atmış.
  -Ceylan bir başka güne kalsın. Biz bu akşam kaplumbağa ile yetinelim, demiş.
  Fakat eve gelip kaplumbağayı yerinde bulamayan karga, arkadaşını aramaya çıktığında olup bitenleri yukarıdan görmüş. Hemen uçarak olanları ceylana ve fareye anlatmış. Üçü hemen bir araya gelip dostlarını nasıl kurtaracaklarını düşünmeye başlamışlar. Sonunda bir yol bulmuşlar.
  Ceylan, avcının önüne çıkıp kendini göstermiş. Ceylanı karşısında gören avcı hemen onun peşine düşmüş. Avcı kovalıyor, ceylan kaçıyormuş. Sonunda avcı yorulup sırtındaki çantayı yere atmış. Fare de zaten bunu bekliyormuş. Hemen koşup, çantayı kemirmiş ve dostunu kurtarmış.
  Onlar ermiş muradına, avcı da boş dönmüş evine. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  bu masal da anlatılan hayvanlar için de bir dostluk bağının oluştuğunu ve gerçekten de dost olduklarının farkın da olduklarını anlatmaktadır yani insana benzetmektedir böyle bir şey kesinlikle söz konusu bile değildir.
+ Yorum Gönder