+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Yusuf ile Süslü Tavuskuşu | Çocuklara Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Yusuf ile Süslü Tavuskuşu | Çocuklara Hikayeler
  Yusuf ile Süslü Tavuskuşu

  Yusuf siyah saçları, yeşil gözleriyle etrafındaki büyüklerinin büyük sevgisini çeken güzel bir çocuktu. Her gören güzelliği karşısında etkilenir ve Maşallah diyerek Allah'ın adını yüceltirdi. Küçük yaşından beri gördüğü bu büyük ilgi ve insanların ona bakarak Allah'ı tesbih etmeleri Yusuf'u çok sevindirir ve o da kendisini böyle yaratan Allah'a çok şükreder ve dua ederdi. Yusuf etrafındaki bütün yaratılmış canlılara dikkat eder ve tümünün güzelliği ve çeşitliliği karşısında Allah'ın ne kadar üstün bir güç sahibi olduğunu düşünürdü. Bir gün okuldayken arkadaşlarından biri Yusuf'a hayvanat bahçesine gittiğini ve orada hayranlık uyandıracak derecede güzel tüyleri olan bir kuş gördüğünü anlattı. Yusuf bu bilgiden büyük bir heyecan duyarak okul çıkışı hemen annesiyle beraber hayvanat bahçesine gitti. Adının tavus kuşu olduğunu öğrendiği bu kuşu görmek için sabırsızlanıyordu.
  Yusuf hayvanat bahçesinde tavus kuşunu gördüğünde gözlerine inanamadı. Bu derece etkileyici güzellikte bir kuşu ilk defa görüyordu çünkü. Uzun kuyruk tüyleri, muhteşem desenleri, renklerindeki canlılık ve uyum gerçekten çok etkilemişti Yusuf'u. Yusuf bu olağanüstü güzellik karşısında hemen Rabbini düşündü ve yaratışındaki mükemmelikten ötürü Allah'ın yüceliğini zikretti. Allah'a böyle muhteşem bir canlı yarattığı ve onu kendisine gösterdiği için şükretti. Ardından heyecanla tavus kuşuyla konuşmaya başladı:
  Yusuf: Maşallah ne kadar da güzelsiniz!
  Tavuskuşu: Bizi yaratan Allah'a hamdolsun. Biz erkek tavuskuşları, dişilerimizde olmayan bir özellik olarak bu muhteşem kuyruğa sahibiz. Başımız ve boynumuz gördüğün gibi mavidir. Kuyruğumuzdaki "telek" adlı tüylerimiz yaldızlı yeşil renkli olup uçlarında da bu mükemmel sanatı tamamlayan yuvarlak benekli gördüğün bölüm bulunmaktadır.
  Yusuf: İnsanlar sana baktıkları zaman seni yaratanın Allah olduğunu hemen hatırlıyorlar değil mi?
  Tavuskuşu: Evet genellikle hatırlıyorlar. Ama bazı insanlar senin gösterdiğin tepkiyi göstermiyor. Yani kuyruğumun güzelliğinden etkilenmeyen yok ama insanların tepkileri farklı oluyor. Bazıları bu güzelliğin benim kendimden olduğunu zannediyor. Oysa ben bu güzelliği kendi kendime yapmadım. Benim böyle bir kabiliyetim hiç yok. Hatta bulunduğum yerde ayna bile yok. Yani kendimi sizin beni gördüğünüz gibi dışardan bile göremiyorum. Söylemek istediğim beni tüm bu özelliklerimle yaratan Allah'tır. Ama bazı insanlar bunun farkına varamıyor. Oysa yapmaları gereken beni yaratanın Allah olduğunu düşünüp, bu büyük gerçeği farketmeleridir.
  Yusuf: Çok haklısın. Tüm güzelliklerin sahibi, herşeyi özel olarak bir hikmetle yaratan Allah'tır. Allah bizleri gaflete düşmekten ve onun delillerini görememekten korusun inşallah.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Herşeyi yaratan yüce Rabbimizdir ve bunu asla unutmamak gerek. Ne evren ne canlılar hiç birşey kendiliğinden varolmadı herşeyin yaratıcı vardır ve bu kadar mükemmel bir kainat bahşetti bize ve bizden tek istediği bu güzelliklere her baktığımızda onu hatırlamamız ve ona hamdetmemizdir. Bu küçük hikayede de aynısı anlatılmaktadır maalesef bazı insanlar güzellikleri kimin yarattığını unutabiliyorlar bazen.
+ Yorum Gönder


okul öncesi tavus kuşu ile ilgili hikaye,  tavus kuşu hikayesi okul öncesi,  okul öncesi tavus kuşu hikayesi,  okul öncesi tavus kuşu maviş hikayesi