+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Oyunları Forumunda Uzun eşek - Çocuk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Uzun eşek - Çocuk Oyunları

  Uzun eşek oyunu nasıl oynanır

  uzun eşek oyunu çok eğlenceli bir oyundur
  İki takımın oynadığı hakemli bir oyundur.
  Hakem genellikle grup içindeki en kilolu kişi veya o an oyunu oynamaya fiziksel bir engeli olan kişi olarak belirlenir. Hakem “Yastık” olarak adlandırılır. Uzun eşek hakem olmadan oynanamaz.

  Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. İlk “yatacak” takım kura ile belirlenir. Yastık sırtını bir duvar veya ağaç gibi saglam bir yüzeye dayar. Yatacak takımın ilk oyuncusu kafasını yastığın bacakları arasına sokarak omuzlarını yastığın bacaklarına dayar, takımın diğer üyeleri de kafalarını sırayla öndeki arkadaşlarının bacakları arasına koyarak, öndeki arkadaşların bacaklarına sarılırlar. İkinci takım mensupları koşarak sırayla diğer takımın sırtına atlar ve bir eşeğe biner gibi otururlar.

  Atladıktan sonra yukarıdakilerin hareket etmeleri yasaktır. Birinci amaç yatan takımı atlamanın şiddetiyle devirmektir. Devrilen takım tekrar yatar. Atlayanlar yere değerse kaybetmiş olup yatarlar.
  Eğer yatan takım devrilmemişse ve atlayan takım oyuncularından hiç biri yere değmemişse şu şarkı söylenir.
  Bizim köyün imamı,
  Alttan verir samanı,
  Üstten çıkar dumanı.
  Çattı da pattı kaç attı?

  Bu şarkı bittiğinde atlayan takımın ilk atlayan mensubu yastığa parmaklarıyla 1 veya 2 işareti yapar. Yatan takımın ilk mensubu da “çift” ya da “tek” diye bağırır ve eğer atlayanların gösterdiğinin tek mi çift mi olduğunu bilirse, atlayan takım yatar. Yoksa yatanlar tekrar yatar.

  Belinden, boynundan, dizlerinden rahatsızlığı olanların kesinlikle oynamaması gerekir. Çok kilolu kişiler diğer takımda sakatlık yaratacağından oynatılmamalıdırlar.

  Misket, (bilye, cicoz, mile), çocukların oyuncak olarak kullandığı, genellikle kemik, cam veya demirden yapılan küçük, sert, küre biçimindeki toplara denir. Bursa’da cilli olarak adlandırılır. Bilye (İtalyanca: (biglia)“bilya” okunur), misket dışında Ege yöresinde meşe olarakta adlandırılmaktadır.

  Eskiden yuvarlak çakıllar ya da meyve çekirdekleri bilye olarak kullanılırken, 18. yüzyılda mermer bilyeler yapıldı. Bilye oyunlarının adı ve kuralları oynandığı ülkeye göre değişiklik gösterir. Türkiye’de renkli cam bilyelere “misket” denir. En çok oynanan bilye oyunları ise “tumba”, “kuyu” ve “Üçgen”dir.

  Bilye oyunlarında ortak nokta, bilyeyi yuvarlayarak başka bir bilyeye çarptırmak ve onu kazanmaktır. Bilye, kıvrılan işaret parmağının içine oturtulur ve başparmakla itilerek atılır. “Kaptan Oyunu”nda, bilyeler yerde açılan belirli sayıda çukura önceden saptanmış bir sıraya göre sokulmaya çalışılır. Bunu başaran oyuncu, rakibinin bilyesine atış yapma hakkı kazanır.

  Genellikle cam veya demir bilyelerle oynanan oyunlardır. Çok değişik kurallarla oynanan çeşitleri vardır. Başlıcaları:

  Dakka (kondik, ellik, gaflik, başlık, Eneke): Atış yapılan misket.
  Kemik: Kemik misket mermerimsi yapıda beyaz ve üzerinde desenler olan miskete denir.
  Baş: Sağ veya solda bulunan en kenardaki miskettir. Vurunca bütün misketler alınır.
  Baş altı: Başın hemen yanındaki miskettir.
  Baş altının altı: Baş altının yanındaki miskettir.
  Öbür: Başın olmadığı diğer kenardaki miskettir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çocukları oynamaktan zevk aldıkları oyunlardan biride uzun eşektir. aslında uzun eşek oyunu bizlerin anne ve babalarımızın çocukluk oyunlarıdır. şimdilerde de oynansa bile az kişi oynamaktadırlar. çünkü bilgisayar oyunları buna neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder