+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Oyunları Forumunda ilkbaharda hangi oyunlar oynanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  ilkbaharda hangi oyunlar oynanır

  ilkbahar Oyunları Nelerdir  İLKBAHARDA OYNANAN OYUNLAR:  1. İlkbahar Oyunları: el topu lakat lakat heyfamersinenböcü hamam çalı basma kazıktura kazma çeliği esir kapma bohçe bohça salıncak cirit vs.
  2. Yaz Oyunları: Dama aşık tura deliktaş vs.
  3. Güz Oyunları: Koşu elel üstü kimin eli var kim vurdu köşe kapmaca vs.
  4. Kış Oyunları: Çelik çomak curruk kelik kapma pırla kar oyunlarıi tura yüzük içimizde kaz var düdük deliklerden kovuklara ipipi körebe hellep masallar hikaye bilmeceler alaylar vs. gibi oyunlar ve eğlencelerdir. Bunların herbirini ayrı ayrı tarif etmek uzun sürecektir. Bu yüzden birkaç tanesi üzerinde durduk.

  İnsanlar günlük yorgunluklarını gidermek ve hoş vakit geçirmek için bazı eğlenceler icat etmişlerdir. Bunlardan biriside "gezektir"tir. Gezek gezmek maksadındadır. Bir oyuna alem olmuştur. Uluborlu'da gezek denilince akran ahbap arasında sıra ile birbirine ziyafete gitmek anlaşılır. Bu sırf erkeklere mahsustur. Gezekler her sınıf halk tabakaları sanat erbabı arkadaşlar arasında nöbet ile yapılan bir ziyafettir. Gezeklerin tertibinde şu şartlar göz önünde tutulur.

  Saklambaç her daim çocukların gözde oyunu olmuştur.
  Yakantop Elim sende İstop gibi oyunlarda dışarda oynanabilecek güzel oyunlardandır. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  İlk bahar en güzel bahar olduğu için bu bahar da çok oyun oynanmaktadır örneğin el topu lakat lakat heyfamersinenböcü hamam çalı basma kazıktura kazma çeliği esir kapma bohçe bohça salıncak cirit bu oyunlar oynanmaktadır.
+ Yorum Gönder


ilkbaharda hangi oyunlar oynanır,  ilkbahar mevsiminde hangi oyunlar oynanır,  hangi mevsimde hangi oyun oynanır,  hangi mevsimde hangi oyunlar oynanır,  lakat lakat oyunu,  ilkbaharda ne oynanır