+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Oyunları Forumunda 4 yaş çocuğu için ev oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  4 yaş çocuğu için ev oyunları

  Çocuklar İçin Ev Oyunları


  4 Yaş Çocuğu İçin Oyunlar

  Çocuklar dört yaşına geldiklerinde artık karşılıklı oyun oynamak çok daha kolay ve eğlenceli olur.İşte çocuklarınızla oynayabileceğiniz hem eğlenceli hem de eğitici oyunlar;

  Sıcak-soğuk oyunu

  Bu yaş grubu çocukların çok sevdiği bu oyunu evde ailece oynayabilirsiniz. Bir yere bir nesneyi saklayın. Sonra çocuğunuz evde onu ararken nesneye yaklaştığında “sıcak” diye uzaklaştığında ise “soğuk” diye tekrarlayın. Bu oyunu nesnenin yerini belirtmek için el çırparak da oynayabilirsiniz. Sakladığınız nesneye yaklaştıkça el çırpmayı kuvvetlendirin uzaklaştıkça yavaşlatın. Sonra o nesneyi saklasın siz arayın.

  Nesi var oyunu

  Kalabalık çocuk grubuyla oynanabilecek bu oyunu çocuğunuzla evde başbaşayken de oynayabilirsiniz. Bir nesne belirleyin ve çocuğunuz size “nesi var?” diye sorduğunda aldığı dolaylı yanıtlarla belirlenmiş nesnenin ne olduğunu anlamaya çalışsın. Örneğin seçtiğiniz nesne televizyon ise şöyle bir diyalog olacaktır:
  - Nesi var?
  - Camı var.
  - Nesi var?
  - Kumandası var.

  Aile albümü oyunu

  Aile fotoğraflarınız bir albümde düzenli durmuyorsa ya da tekrar düzenlenmesi gerekiyorsa bunu çocuğunuzla bir oyuna çevirerek yapabilirsiniz. Fotoğraftakiler hakkında sohbet etmek kim kimdir gibi sorularına cevap vermek fotoğrafları kronolojik sıraya dizmek çocuğunuzun olayları sıraya dizmek planlama organizasyon ve akrabaları tanıma becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.

  Yemek pişirme oyunu

  Çocuğunuzu mutfak işlerine alıştırmak için yemek pişirme oyunu iyi bir fırsattır. Önce hangi yemeğin pişirileceğine karar vermek sonra malzemeleri listelemek gerekli miktarları ayarlamak ve anlatarak sırasıyla malzemeleri kullanarak yemeği yapmak onun organizasyon becerisini geliştirir. Tabii ona da bir şeyleri karıştırmak hamura şekil vermek basit şeyleri doğramak gibi işleri vermelisiniz. Hatta hamura şekil verme işinde kendi hazırladığı hamuru kendi eseri olarak sadece onun yiyebileceğini söyleyerek ona değerli bir iş yaptığı hissini verebilirsiniz.

  Sınıflandırma oyunu


  Boya kalemleri bozuk paralar çubuklar bardaklar kaşıklar çakıl taşları gibi pek çok eşyayı bir araya getirin. Bu nesnelerden herhangi birinden oluşan bir grubu masaya yayın ya da hakkında konuşabileceğiniz nesne gruplarını bulun. Çocuğunuzdan bu nesneleri uzunluk ağırlık adet ve renklerine göre sıralamasını isteyin. Farklılıklar hakkında konuşun ve “mavi ve yuvarlak olanlar” gibi renk ve şekillerine göre sınıflandırmasını isteyin. Çocuk bunu başardıktan sonra farklı nesneleri ebat veya ağırlığına göre sıralamasını isteyin. Bu oyun onun matematik becerisinin gelişmesine destek olur.

  Televizyon oyunu


  Çocuğunuzla birlikte karakterlerini iyi tanıdığı bir televizyon programını izlerken ondan gözlerini kapatarak dikkatle programı dinlemesini isteyin. Hangi karakterin konuştuğunu sorun. Daha sonra çocuğun gözünü açarak doğru cevap verip vermediğini görmesine izin verin. Oyunu program boyunca sırayla oynayın. Bu oyun çocuğun düşünme becerisini geliştirir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Dört yaşına gelen bir çocuk sen ona ne öğretirsen o onu anlar onun için bu dönemlerde çocuğa sürekli pozitif yani iyi yönde bilgi vermeniz gerekmektedir onun içi eğitici oyunlar oynaması lazım.
+ Yorum Gönder