+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Sağlıkla ilgili Çocuklara özel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Cevap: Sağlıkla ilgili Çocuklara özel bilgiler

  En Güzel Gıda: Meyve


  MEYVELERİN BÜYÜK BİR KISMI TIPKI İNSAN VÜCUDU GİBİ SU İÇERİR

  Vücudumuzun %80’ inin su olduğu gibi meyvelerinde %80i sudan oluşmaktadır! Eğer düşünürseniz insan vücudunun kendisi kadar su içeren besinler tüketmesi mantıklıdır. Gezegenimizde meyveden başka %80 su içeren bir başka besin daha yoktur. Sebzeler de su içerir ve bu yüzden “ ikinci en iyi” sırasındadır.

  MEYVE %100 KOLESTROLSÜZDÜR

  Çok fazla miktarda kolestrol vücudumuz için iyi değildir ve meyve de kolesterol içermez. Et ve yumurta gibi hayvan ürünleri çok fazla kolesterol içerir.

  MEYVE HAFIZAYI CANLANDIRIR

  Eğer hala bilmiyorsanız:meyve beynin en önemli yakıtıdır. Meyvenin beyin üzerinde olumlu etkileri vardır.Bilim adamları hala bu konu üzerinde çalışmaktadırlar. Fakat şu an bildiğimiz şey düzenli ve etkili bir şekilde meyve yediğiniz taktirde beyniniz bilgileri daha çabuk ve daha hızlı hatırlayacaktır. Bu, sınavlara hazırlanan öğrenciler için çok yararlı bir bilgidir.

  MEYVE PAHALI MI?

  Her zaman meyvenin pahalı bir ürün olduğunu mu düşünürsünüz? Diğer besinlere ne kadar para harcadığınızı bir düşünün. Meyveden alacağınız vitamin bu harcamalarınızdan birisini meyve ile yer değiştirmenize değecektir. Biz meyvenin yeryüzünde en sağlıklı besin olduğunu ve bunun için para harcamanın doğru olacağınızı düşünüyoruz.

  MEYVENİN MUCİZEVİ İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

  Tedavi edilemez hastalıkların sıkı meyve veya sebze diyetleri ile iyileştirildiklerini anlatan olağanüstü hikayeler herkes tarafından bilinir fakat bunlara inanmak istiyor muyuz? meyve ve içeriği hakkında çok şey bilmiyoruz değil mi?

  LİF

  Lifli gıdalarla yapılan diyetin şişmanlık ve tansiyon gibi kalp hastalığını artıracak faktörlere karşı olumlu etkilerinin olduğunu biliyoruz. Doğal lif içeren sağlıklı besinlerden biri de meyvedir. Doktorlar 25-30 gr. arası lifin taze sebze ve meyvelerden alınmasını tavsiye etmektedirler. Bu ise günde beş ile 9 parça meyve ve sebze yemek anlamına geliyor.

  MEYVE KENDİNİZİ İYİ HİSSETTİRİR

  Birçok hikaye bize depresyona giren ve bu depresyondan önemli miktarda meyve ve sebze yiyerek zamanla kurtulduklarını anlatır. Bol miktarda meyve yemek insan vücuduna gizemli, iyileştirici bir etki yapar.Ayrıca bol miktarda taze sıkılmış meyve suyu içmeyi de unutmayın.Etkisini görmeniz yaklaşık 30 gün alacaktır.Bu içecekleri yemekten 20 dakika önce almaya dikkat edin.Böylece vitaminler kan tarafından daha etkili bir şekilde emilecektir.

  MEYVE YEMEK İÇİN FARKLI SEBEPLER

  Yemeden önce meyveyi öldürmeniz ve kan dökmeniz gerekmiyor. Meyveler ağaçta sizin tarafınızdan sadece alınmayı bekliyorlar. Birçok insan hayvanların insanlar gibi bir yaratık ve ruhu olduğuna inandıkları için öldürülmelerine karşıdırlar. Bu tartışma bir yana bizler bu kadar meyve ve sebze bolluğu ve çeşidi varken hala yeterince tüketmiyoruz.

  MEYVE EN DOĞAL BESİNDİR

  Ağaçta duran bir meyve gördüğünüzde bu ağaç size aslında şunu söylüyor: "Meyvelerimi ye ve tohumlarımın yayılmasına yardım et.” Doğa işte bu şekilde çalışıyor. İnsanlar meyve ve sebzeleri yiyerek bitkilerin yayılmasına yardım ederler. İnsanlar hayvanları toprağı işlerken kullanır ve ağaçlar bu meyve ve sebzeleri üretir.

  DİYET

  İnsanların diyetlerinin taze meyve suyu, ekmek, sebze ve su içermesi gerekir. Sert bir diyet yerine insanların meyve yiyerek diyete başlamak daha yararlı olacaktır. Yemeklerden sonra değil , boş mideye meyve yemeyi unutmayın.
  Cevap: Sağlıkla ilgili Çocuklara özel bilgiler frmacil sayfa 2iki Cevap: Sağlıkla ilgili Çocuklara özel bilgiler

 2. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Bilinmesi Gerekenler / Grip Aşısı
  Sağlıklı bir insanda, grip, ateş, adale ağrıları ve diğer soğuk algınlığı belirtileri gösterir. Kişi çok uyur ve hasta hisseder, fakat 1 yada 2 hafta içerisinde iyileşir. Bazılarını gerçekten hasta yapar. Kendi kendilerine iyileşmeleri mümkün olmaz ve hastaneye gitmek zorunda kalabilirler. Bu da insanların grip aşısı olmalarının önemini gösterir.

  KİMLER AŞI OLMALI?

  Çok küçük çocuklar, özellikle 6 aylıktan 2 yaşa kadar olanlar grip aşısı olmalıdır. Bir çocuk eğer çok kötü şekilde grip hastalığına yakalanmış kişilerle yaşamaktaysa yine grip aşısı olmalıdır. Küçük bebekler, özellikle prematüre doğanlar, 65 yaşından büyükler de grip hastalığından korunmalıdır.Yumurta alerjisi olan çocuklar yada diğer grip aşılarına alerjisi olan çocuklar aşı olamaz. Çünkü aşı yumurtalar içinde büyütülür ve yumurta proteini taşır.

  Aşı olması gereken gruptaki çocuklardan biri olmasanız da, kendinizi grip aşısı olmak üzere doktorun muayenehanesinin kapısında bulabilirsiniz. Neden mi? Sağlıklı bir çocuk olsanız da aileniz yada doktorunuz aşı olmanız gerektiğine karar verebilir.

  Eğer aşı olmanızı istiyorlarsa bu sağlıksız olduğunuz anlamına gelmez. Bu aşı gripten korunmanızı yada gripten daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Gribe yakalanmamak okulu kaçırmamanız ve ailenizin de size bakmak için işlerinden uzak kalmamaları anlamına gelir.

  NE ZAMAN AŞI OLUNMALI?

  Eğer grip aşısı olacaksınız en iyi zaman "grip mevsimi" öncesi sonbahardır. Grip mevsimi, kasımda başlar ve nisanda sona erer. Aralık, Ocak, Şubat ayları grip için en tehlikeli aylardır ve insanlar genellikle bu aylarda hastalanırlar.

  AŞIDA NE VAR?

  İnfluenza bir virüstür. Grip aşısı virüsün vücudunuza saldırdığı durumlarda kendisini savunmaya hazırlar. Grip aşısı az miktarda ölü yada öldürülmüş grip virüsü taşır. Grip aşısı sizi grip yapmaz fakat bu az miktardaki ölü virüsler, kış geldiğinde bağışıklık sisteminizin griple savaşmasını sağlar.

  Gribe karşı korunmak için grip aşısını her yıl yaptırmanız gereklidir. Diğer hastalıklardan farklı olarak, grip virüsü şekil değiştirir. Grip aşısı bu değişlikler göz önüne alınarak o yıl beklenen virüse göre hazırlanır. Her yıl doktorlar ve bilim adamları gelecek grip mevsiminde hangi virüsün insanları hasta edeceğini önceden bildirmeye çalışır. Sonra o virüse en yakın üç virüsten karma bir aşı hazırlarlar.

  Grip aşısından sonra, bazı kişiler ağrı yada biraz ateş hissedebilir. Fakat bu sizi 1 yada 2 hafta hastalandıracak grip hastalığı gibi değildir. Grip aşısı olsanız da olmasanız da gribe ve diğer kış hastalıklarına karşı korunmak için önemli bir adım atabilirsiniz. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bunu yaptığınızda sizi hastalandıracak azgın mikropları kendinizden uzaklaştırırsınız.
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Bilinmesi Gerekenler / Hiperaktivite


  Hiperaktivite çok sık rastlanan bir olaydır. Onbeş çocuktan birinde görülür ve büyük olasılıkla sınıfınızda yada çevrenizde de vardır. Bazen bunu asla anlamazsınız. Çoğu tedavi ile kendilerini daha iyi hisseder. Bununla birlikte, bazı çocuklar hala dikkatini vermekte ve sakince oturmakta zorlanırlar.
  NEDİR BU HİPERAKTİVİTE?

  - Dikkatini vermekte güçlük çekme
  - Defterlerini korumakta ve görevlerini düzenlemekte güçlük çekme
  - Birşeylere başlamakta yada bitirmekte zorlanma.
  - Çok fazla konuşma
  - Huzursuzlanma, yerinde duramama
  - Diğer çocuklardan daha fazla etrafta koşturma ve biryerlere tırmanma.

  Hiperaktif çocukların bazıları diğerlerinden daha çabuk ayırt edilir. Bu çocuklar listedeki her belirtiyi gösterir. Etrafta çok fazla koştururlar. Diğerleri dikkatsizdir. Listedeki ilk üç belirtiyi gösterirler. Daha çok gündüz rüyada gibidirler. Defterleri daha düzensizdir ve projelerini bitirmek için hatırlatmaya ihtiyaçları vardır.Hiperaktif çocuklara tedavi gerekebilir, özel bir öğretmen, ilave sınıf yardımı yada terapist gerekebilir.

  NASIL YARIM EDEBİLİR SİNİZ?

  -Eğer hiperaktif bir çalışma arkadaşınız varsa, ona bir yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz.
  -Yapması gerekenleri zamanında hatırlatabilirsiniz.
  -Dikkatsiz birinin yanında oturuyorsanız, onu daha da dikkatsizleştirmeyin. Ders zamanı dikkatini çekecek şeyler yada şakalar yapmayın.
  -Eğer sinirliyse üzerine gitmeyin.
  -Onlara "aptal" gibi aşağılayıcı sözler söylemeyin.
  - Tedaviden yada tedaviyle ilgili şeylerden sözettiklerinde, dinleyin. Aksi halde onlarla yakın arkadaş olamazsınız.

  Hiperaktivite çok kötü birşey değildir. Hiperaktif insanlar çok hareketli ve yaratıcıdırlar. Hiperaktif bir çocuk yorulmak bilmez bir futbol oyuncusu olabilir. Yada tuhaf fakat yaratıcı düşünceli biri olabilir. Bu tür çocuklar profesyonel bir basketçi yada meşhur bir mucit olabilir. Ona karşı kibar olun. Belki bir gün, çocukken tanıdığınız biri olduğunu gururla söyleyebilirsiniz.
 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Kalp

  hastalıktır. Amerika Kalp Birliği’ne göre ortalama olarak her 29 saniyede bir kalple ilgili rahatsızlık yaşandığı ve hatta dakikada bir kişinin öldüğü belirtilmektedir. Kalıtım kontrol edilebilir bir faktör olmamasıyla beraber kalp rahatsızlığında önemli bir rol oynamaktadır. Ailelerinde kalp rahatsızlığı olan çocukların hayatlarının ileriki dönemlerinde aynı rahatsızlığı yaşama ihtimalleri daha yüksektir. Bu kişiler önemli bir risk faktörü altında oldukları için sigaradan uzak durmaya, kolestrol ve kan basıncını normal bir düzeyde tutmaya, fiziksel olarak aktif olmaya ve sağlıklı bir kiloda olmaya özen göstermelidirler.

  VAKİT KAYBETMEYİN

  Araştırmalar kalp hastalığının çocukluk döneminde gelişmeye başladığını göstermektedir. Yetişkinlerde kandaki yüksek kolestrol miktarının kalp rahatsızlığında önemli rol bir oynadığı doğruluk kazanmış bir gerçektir.

  KOLESTROL

  Kolestrolü yüksek çocuklar ve yetişkinlerin genel nüfus içindeki kişilere oranla yüksek kolestrollü yetişkinler olmaları ihtimali yüksektir. Amerikan Kalp Derneğinin istatistiklerine göre 12 ve 19 yaşları arasındaki yetişkinlerin ortalama % 10’unda yüksek kolestrol vardır.4-19 yaşları arasındaki çocukların arasındaki ortalama yüksek kolestrol bayanlarda erkeklerden daha fazladır.

  SAĞLIKLI BİR DİYET SEÇİN

  Kalp hastalığı riskini azaltmak için sağlıklı bir hayat tarzını erken dönemlerde alışkanlık edinmek oldukça önemlidir. 2 yaşından büyük herkes yetişkin olduğu dönemdeki kalp rahatsızlığı riskini azaltmak için kolestroli dikkate almalıdır. Yetişkinler gibi çocuklarda kalp sağlığını geliştirmek için yağ kullanımına, aşırı şişmanlığa ve fiziksel aktiviteye dikkat etmelidir.

  SAĞLIKLI BİR KİLOYU AMAÇ EDİNİN

  Aşırı kilolu insan sayısı hızla artmakta ve bu durum dünyadaki nüfus için tehdit edici bir durum olmaktadır. Aşırı şişmanlık çocukları ve yetişkinleri aynı şekilde etkilemektedir. Araştırmalar 5 ile 17 arasındaki aşırı kilolu çocukların kandaki kolestrol miktarının normal kilodaki çocuklarınkinden 2.4 katı daha yüksek olduğunu ve en az bir kere kalp hastalığı riski yaşadığını göstermiştir.

  FİZİKSEL AKTİVİTE

  Fiziksel hareketsizlik, yüksek kolestrol, tansiyon ve sigara kadar tehlikelidir.
  Sağlık uzmanları kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların riskini azaltmak için her gün en az 30 dakika fiziksel aktiviteyi önermektedirler. Uzmanlar fiziksel hareketsizliğin erkeklere oranla bayanlarda daha yaygın olduğunu belirtmektedirler.

 5. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Kan Grupları


  İnsan kanı dört grupta toplanır:A, B, AB, ve O.Her harf, kırmızı kan hücrelerinin üzerindeki antijen yada proteini gösterir. Örneğin A grubundaki kırmızı kan hücrelerinin yüzeyi A- olarak bilinen antijenleri taşır.


  RH FAKTÖRÜ

  Her kan grubu Rh faktörüyle gruplanır.Kan Rh pozitif yada Rh negatif olabilir. Amerika’lıların % 85’I Rh+9 grup kan taşır. Rh ismi proteinin keşfedildiği Rhesus maymunundan gelmektedir.

  Her kan grubu Rh faktörüyle gruplanır.Kan Rh pozitif yada Rh negatif olabilir. Amerika’lıların % 85’I Rh+9 grup kan taşır. Rh ismi proteinin keşfedildiği Rhesus maymunundan gelmektedir.  KAN NAKLİ

  Kan nakli gerekli olduğu zaman kan grubu çok önemlidir.Kan naklinde hasta kendi kanıyla uyuşan kanı almalıdır.Bağışlanan kan hastanın kendi kanıyla karşılaştırılmalıdır.Eğer kan grupları uyuşmazsa kırmızı kan hücreleri biraraya yığılıp, kan damarlarını tıkayarak ölüme sebep olacak olan pıhtıları oluşturacaktır.
  O- kan grubu “genel verici” olarak kabul edilir çünkü her gruba kan bağışında bulunabilir.AB+ kan grubu ise “ genel alıcı” dır çünkü bu kan grubuna sahip insanlar her tür kan grubundan kan alabilir.

  BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

  -Kan grubu tıpkı göz rengi gibi kalıtsaldır.
  -Belli kan grupları belli ülkelerde yaygındır.Çin’de nüfusun %99 dan fazlası Rh+ kan taşımaktadır.
  -Farklı türlerdeki hayvanlar farklı kan gruplarındadırlar.Köpekler 4,kediler 11,inekler 800 çeşit kan grubu taşır.
  -Bazı insanlar kan gruplarının insan kişiliğini yansıttığını söyler.A grubu kan taşıyanlar sakin ve güvenilir; B grubu insanlar yaratıcı ve kolay heyecanlanır;AB grubu insanlar düşünceli ve duygusal ve O grubu insanları ise kendinden emin ve lider ruhludur.
  -Japonya’da kan gruplarının kişiliği yansıttığı düşünüldüğü için “Kan grubunuz nedir?” sıkça sorulan bir sorudur, tıpkı Amerika’da “Burcunuz nedir?” sorusu gibi…

 6. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Kulakların Bakımı  Vücudunuz çalışırken, kulaklarınız fazla dikkat çekmez. Dişleriniz gibi fırçalanmaya yada tırnaklarınız gibi kesilmeye ihtiyacı yoktur. Kulaklarınızın bütün ihtiyacı düzenli olarak yıkanmaktır. Duşta yada banyoda vücudunuzu köpükler içinde dinlendirirken, kulaklarınızı sabun ve suyla yıkayabilirsiniz.

  Kulak kiri ve nasıl temizlenmesi gerektiği konusunu merak edebilirsiniz. Gerçekten de kulak kiri tiksindirici gelmekle birlikte bir amaca hizmet eder. Kulak kanalınız, kulak kirini kulağınızı korumak için yapar. Bu oluştuktan sonra yavaşça kulağınızın girişine doğru yol alır.Yıkadığınızda ortadan kalkar yada dışarı akar.

  Eğer isterseniz, kulağınızın girişini yıkama beziyle yavaşça temizleyebilirsiniz. Kulağınıza temizlemek amacıyla küçük şeyler sokmanız sakıncalıdır. Bunları kulağınıza sokarken zarar görmesine yol açabilirsiniz. Temizleme çubukları sokmak da iyi bir fikir olmayabilir. Kulak kirini sıkışıp kalabileceği yerlere itebilirsiniz. Temizleme çubuğuyla kulak kanalını zedelerseniz bu kulak iltihabına neden olabilir. Kulağınıza kesinlikle sivri uçlu şeyler sokmayın, çünkü bu kanamaya ve ciddi hasara yol açabilir. Eğer kulağınızın çok fazla kirlendiğini düşünüyorsanız, nasıl temizleneceği konusunda anne yada babanıza danışın.

  DELİK KULAKLARIN BAKIMI

  Delik kulaklar hoş görünebilir fakat çirkinleşmemesi için onlara iyi bakmalısınız. Kulaklarınızı ilk deldirdiğinizde, iyileşene kadar küpeleri çıkartmayın. Eğer çıkartırsanız delikler kapanacaktır. Aynı zamanda yeni delinmiş kulaklarınızı enfeksiyondan korumalısınız. Kulaklarınıza dokunmadan önce elinizi yıkamalısınız.Koruyucu alkol kullanmak ta mikropları uzak tutabilir.Bir yetişkinin yardımıyla bir temizleme çubuğunu alkole batırabilir ve küpeler kulağınızdayken deliklerin etrafını her iki taraftan alkolleyebilirsiniz. Ve küpeleri birkaç defa çevirerek, alkolün her tarafa yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  Eğer kulaklarınızdan birinin enfekte olduğunu düşünüyorsanız, annenize yada babanıza söyleyin. Enfekte olmuş bir kulak memesi şişebilir, kırmızı, sıcak ve acı verici olabilir ve cerahat denilen bir sıvı akabilir. Kendi kendine geçmesini beklemeyin çünkü enfeksiyon yayılabilir ve sizi hasta edebilir.

  YÜZÜCÜLER İÇİN TAVSİYELER

  Bazen, yüzmek, yüzücü kulağı denilen bir olaya neden olur. Dış kulağınız enfekte olduğunda şişkinliğe ve acıya neden olur. Bu kulak kanalınıza su kaçtığında gerçekleşir. Cildi tahriş eder ve bakterilerin cilde akın etmesine yol açarak enfeksiyona neden olur. Yüzücü kulağı olduğunu düşünüyorsanız, babanızın yada annenizin doktor çağırması gerekir. Özel kulak damlaları bundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  Yüzücü kulağı olmaktan kurtulmak için yüzdükten sonra kulaklarını kurulamalı ve başınızı her iki yana sallayarak fazla suyun dışarı çıkmasını sağlamalısınız. Tekrar, ailenizin yardımıyla birkaç damla alkol ile kurulayabilir ve nemini alabilirsiniz.

  Şimdi kulaklarınızı suda nasıl mutlu edeceğinizi öğrendiniz, peki ya sıcak havada… Güneş yakarken bir şapka giymeyi yada güneş koruyucusuyla kulakları ovalamayı unutmazsanız kulaklarınız kızarmaz. Soğuk havada bir şapkayla yada kulak bandıyla onları koruyabilirsiniz. Çünkü dışarısı soğuduğunda kulaklarınızı soğuk ısırması kolaylaşır.

 7. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Neden Geğiriyoruz?  Garrrgg! Ağzınızı elinizle kapatıyorsunuz fakat artık çok geç Yan masadakiler sizi çoktan duydu bile. Kafanızı önünüzdeki tabağa eğdiğinizde düşünmeye başlıyorsunuz: Bu ses nereden geldi?
  Ağzımızdan çıkmasını engelleyemediğimiz bu geğirti gazdan başka bir şey değildir. Yemek yerken yada bir şeyler içerken sadece yediğiniz şeyleri değil aynı zamanda hava da yutuyorsunuz. Soluduğumuz hava nitrojen ve oksijen gibi gazlar içerir ve bazen yuttuğunuz bu gazların dışarı çıkması gerekir. İşte bu durumda ağzınızdan kaçıverirler. Yani ekstra gaz mideniz tarafından dışarı atılır.

  Bazı çocuklar gazlı içeceklerin daha fazla geğirmelerine sebep olduğunu düşünürler. Sizce sebep nedir? Eğer bu içeceklerin ekstra gaz içerdiklerini düşünüyorsanız haklısınız! İçecekleri gazlı yapan şey ise karbondioksittir. Bazen hızlı şekilde yemek yemek yada içmek geğirmenize sebep olur çünkü bu şekilde midenize ekstra gaz gitmektedir. Aynı şey pipetle kola içtiğinizde de olur.

  Çevrenizde insanlar varken geğirmek durumunda kalırsanız ne olacak? Unutmayın geğirmek sadece bebeklere özel bir durum değil. Ağzınızı kapatıp sessiz bir şekilde işinizi halletmeye çalışırsanız iyi olur. Eğer gazınız sessizliği bozacak kadar büyükse “Affedersiniz” demeniz yeterli

 8. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Okul Yemeği
  Sınıfta oturuyorsunuz ve karnınız guruldamaya başlıyor. Sonunda zil çalıyor ve öğle yemeği vakti…yaşasınnn ! Sınıfta geçirdiğiniz bunca zamandan sonra kafeteryada önlerde olma şansını hak ediyor ve oturuyorsunuz. Rahatlayın ve öğle yemeğinde arkadaşlarınızla birlikte olmanın tadını çıkartın. Fakat bir dakika…Ne yiyorsunuz? Diğer öğünlere göre, öğle yemeğinin kontrolü daha çok çocuklardadır. Yeşil fasulye yemeyi de seçebilirsiniz bir kenara atmayı da. Aynı zamanda dondurma yerine elma yemeyi de seçebilirsiniz.

  Öğle yemeğinde ne yiyeceğinizi seçerken, sağlıklı bir seçim yapmak gerçekten önemlidir. Nedeni şudur: Sağlıklı yiyeceklerden oluşan yemekler size enerji verir, büyümenize yardımcı olur ve sizi hastalıklardan uzak tutar.Okuldaki yemeğinizi, tankınıza doldurduğunuz yakıt gibi düşünün. Eğer yanlış yakıtı koyarsanız, gün sona ermeden enerjisiz kalırsınız. Peki yakıtın doğru çeşidi nedir? Sağlıklı yemek neye benzer? Matematik testinizdeki ölümcül sorudan farklı olarak, bu sorunun bir çok doğru cevabı vardır.

  SATIN ALMAK YA DA ALMAMAK

  Çocukların çoğu öğle yemeklerini paketlettirmeyi yada bir şeyi satın almayı seçer. İyi haber şu ki her iki çocuktan biri sağlıklı yemek yiyebiliyor. Evden paketleyerek getirilmiş bir yemek otomatik olarak okulda satın aldığınızdan daha sağlıklıdır. Çikolatalı kek ve patates cipsi aldıysanız , bu vitaminli bir öğün olmaz. Fakat paketlenmiş bir yemek, eğer doğru seçim yaptınızsa kesinlikle daha avantajlıdır. Sağlıklı ve yemekten zevk aldığınız yiyecekleri seçmeye özen gösterin.

  Eğer yemeğinizi paketlemek istiyorsanız, ailenizden biraz yardım almaya ihtiyacınız olacak. Onlarla, öğlen yemeğinde neler yemekten hoşlandığınızı konuşun, böylelikle onlar bu yiyecekleri alıp, saklayabilirler. Bu onlar için zevklidir fakat siz onların nasıl yaptıklarını izleyebilir ve yemeğinizi kendinizin yapmaya başlayıp başlayamayacağını sorabilirsiniz. Bu büyüdüğünüzü göstermenin iyi bir yoludur.

  SAĞLIKLI BESLENME İÇİN 10 KURAL

  Yemeğinizi paketletseniz de, satın alsanız da aşağıdaki tavsiyeleri izleyin:

  1-Meyveleri ve sebzeleri seçin. Meyveler ve sebzeler vitamin deposudurlar. Tabağınızı renklendirirler, vitamin ve lif açısından zengindirler. Her gün sebze ve meyvelerden 5 çeşit yemeniz sizin için çok faydalıdır. Bir meyve servisi orta boy bir portakal olabilir.

  2-Yağ hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle: Çocukların sağlıklı olabilmesi günlük beslenmeleri sırasında için biraz yağa ihtiyaçları vardır. Bu aynı zamanda kendinizi tok tutmanıza yardım eder. Yağ; tereyağında, zeytinyağlarında, peynir, fındık ve etlerde bulunur. Patates kızartması, sosisli, cheese burger, peynirli makarna ve tavuk kızartmaları yüksek oranlı yağ içeren besinlerden bazılarıdır. Eğer bu yiyecekleri seviyorsanız endişelenmeyin. Hiçbir yiyecek kötü değildir, fakat onları yemek istiyorsanız daha az ve daha küçük porsiyonlarda yiyin. Daha düşük yağlı yiyecekler genellikle fırında ve ızgarada yapılanlardır. En düşük yağ oranlı yiyeceklerden bazıları meyve, sebze ve yağı alınmış süttür.

  3-Bırakın tahıllar saltanat sürsün. Eğer bir yiyecek rehber piramidi gördünüzse, en üstte hububatlar yer alır. Bunlar ekmekler, tahıllar , pirinç ve nişastadır. İyi beslenme hakkında öğrendiklerimize göre tahıllar, işlenmiş tahıllardan çok daha faydalıdır. Fark nedir? Kahverengi pirinç, bütünüyle tahıldır fakat beyaz pirinç değildir.

  4-Mantıklı sıvı tüketmek. Sadece ne yediğiniz değil, içtikleriniz de önemlidir! Süt uzun süre en gözde öğlen yemeği içeceği olmuştur. Eğer sütten hoşlanmıyorsanız, suyu seçin. Meyve sularından ve kolalardan uzak durun.

  5-Öğle yemeğini dengelemek Eğer tabağınızda değişik yiyecekler yoksa, büyük olasılıkla denge yoktur. Patates kızartmasından iki tane söylemek öğle yemeğinde denge sağlamaz.

  6-Bir çok okul kafeteryasında veya parayla çalışan makinelerde tuzlu yiyecekler, şeker ve kola yer almaktadır. Bunları sevebilirsiniz ancak öğle yemeğiniz olmamalıdır.

  7-Karıştırın Her gün aynı yemeği mi yiyorsunuz? Eğer yediğiniz bir sosisli sandviç ise bu alışkanlığı değiştirme zamanı gelmiştir. Yeni bir şeyler deneyin. Vücudunuza vitamin sağlayacak yiyeceklerden yiyin.

  8-Tabağınızı silip süpürmeden kalkın. Çünkü öğle yemeği hareketli geçer ve doyduğunuzu düşünmeye zaman bulamayabilirsiniz. Vücudunuzun size ne dediğini dinlemeye çalışın. Eğer tok hissediyorsanız, yemeğe DUR deyin.

  9-Ailenizin size her zaman öğütlediği basit yeme kurallarını izleyin. Ağzınız kapalı çiğneyin, aynı anda hem konuşup hem yemeyin. Çatal ve bıçak gibi aletleri kullanın. Peçetenizi dizinize koyun. Kibar olun. Birinin yemek yemesiyle eğlenmeyin.

  10- Gülerken süt içmeyin! Nerede olursanız olun hiçbir zaman arkadaşlarınız süt içerken komik şeyler anlatmayın. Bildiğiniz gibi onlar gülerken, süt burunlarından gelecektir!

 9. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Saç Hakkında Herşey
  Saç dendiği zaman büyük olasılıkla kafanızdaki saçları düşünürsünüz. Fakat vücudunuzun her yerinde dudaklarınız, avuçlarınız ve ayak tabanınız gibi yerler hariç saç vardır. Vücudunuzun bazı yerlerindeki tüyleri görmek kolaydır, kaşlarınız, saçlarınız ve kollarınızdaki gibi Fakat diğer tüyler örneğin, yanağınızdaki gibi, hemen hemen görünmezdir. Nerede olduğuna bağlı olaraktüylerin farklı görevleri vardır. Kafanızdaki saçlar başınızı sıcak tutar ve kafatasınız için bir yastık görevi görür. Gözlerinizdeki kirpikler gelen güneş ışığının bir kısmını engeller ve tozların içine kaçmasını önlerler. Kaşlarınız ise terinizin gözünüzün içine girmesine engel olur.

  Saç başınızın dışında büyümekle birlikte, kafanızın içindeki çukurlar içeren hücrelerin bulunduğu kökleri iterek dışarı çıkar. yani derinizi iter. Bu hücreler ince kan damarları ile beslenir ve saçınız büyümeye devam eder. Fakat saçınız cildinizin yüzeyine çıktığında artık ölüdür. Vücudunuzda gördüğünüz tüm saç ve tüyler ölü hücreler içerir. Bu neden le saçımızı makasla kestiğimizde acı duymayız. Her saç hücresinde yağ bezleri bulunur. Bunlar yağ üreterek saçın daha parlak ve su geçirmez olmasına yardımcı olur. Ergenlik çağında bu bezler daha fazla yağ üreterek saçın yağlı görünmesine neden olabilir. Şampuanın tam zamanı.

  Saçınızda yüz binden fazla saç teli bulunur. Fakat hergün birazını kayebedersiniz. Saçınızı yıkarken, tararken yada otururken başınızdan hergün 50- 100 arası saç teli düşer. Fakat endişelenmeyin, onların yerini yeni saç telleri alacaktır. Saçınızdaki her bir tel 2 ila 6 yılda uzar. Daha sonra birkaç ay hareketsiz kalır ve daha sonra dökülür. Bu döngü sürekli bu şekilde işler ve saçlarınızın sayısının doğru ve sabit kalmasını sağlar.

  Ne tür bir saçınız var, siyah ve kıvrık mı, sarı ve düz mü, yada diğer çeşitlerden biri mi.? Saçın rengi melanin denilen bir boya maddesinden gelir. Saçın daha açık olması daha az melanin içerdiğini gösterir. Saçı siyah yada koyu renk olan birinin, sarı saçlı birine göre melanin oranı fazladır. Yaşlı insanların saçlarındaki melanin gittikçe azalır ve saçlarının rengi gri yada beyaza döner. Genellikle bir kişinin cilt rengi saç rengiyle benzerlik gösterir. Örneğin sarışınlarının çoğunun cilt rengi de açıktır, koyu renk saçları olanların ise cilt rengi koyudur. Ve genleri unutmamak gereklidir. Bir çocuğun saç rengi aieden bir veya iki kişinin genleriyle belirlenir.

  Saçınızla ilgili ana kural temiz tutmaktır. Bazıları saçlarını hergün yıkar, bazıları ise haftada 1yada 2 kere yıkar. Ayrıca saçınız yaptığınız şeylere de bağlıdır, örneğin egzersiz gibi. Saçınızı yıkarken yumuşatıcılı bir şampuan kullanın ve ılık su ile yıkayın. Parmak uçlarınızla köpürtün, Yumuşatıcı saçınızın dolanmasına engel olur ve yumuşak gösterir. Saçınızı bol miktarda temiz su ile durulayın. Bir havluyla nazikçe kurulayın ve geniş dişli bir tarakla tarayın. Kuru yada sılak ne olursa olsun saçınıza nazik davranın, ve nazikçe tarayın yada fırçalayın. Çok sıkı toplamayın yada sıkıca örmeyin ve çekiştirmeyin. Bu kafa derinizi incitecektir. Maşa yada fön kullanıyorsanız dikkatli olun ve ihtiyacınız olduğunda bir yetişkinden yardım alın. Kendinizi yakmak istemezsiniz, değil mi?

  Çok güzel saçlara sahip olmak için iyi beslenmek gerekir. Sağlıklı şeyler yiyin. Bu kulağınıza tuhaf gelebilir ama salında öyle değil. Vitaminli besinler vücudunuzu içeriden dışarı besler!

 10. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Sağlıklı Bir Buzdolabı

  Ayda bir buzdolabındaki yiyecekleri kontrol edin ve sizin için yararlı olanları ayırın. Az yağlı,lifli ve şeker oranı az olan yiyeceklerinizin dolabınızda daha fazla yer kapladığından emin olun. Eğer yağlı ve şeker oranı yüksek yiyecekler fazlaysa bunların miktarını yavaş yavaş azaltın.

  Tatlıları ve kışkırtıcı yiyecekleri gözden uzaklaştırın. Sebze ve meyve gibi daha sağlıklı besinler çabuk bozulacağı için onları görüp yemeniz için buzdolabının ön kısımlarında saklayın.

  Buzdolabınızı “daha çok” ve “daha az” seçilecekler olmak üzere farklı bölümlere ayırın. Bunun için buzdolabı raflarını kullanabilirsiniz. Sağlıklı yiyecekleri ön tarafta daha az sağlıklı olanları ise arka tarafta saklayabilirsiniz.

  Yağ oranı yüksek yiyeceklerle az yağlı yiyecekleri yer değiştirin. Yağlı süt yerine az yağlı süt içebilir, pirzola yerine balık, tavuk veye yağsız et yiyebilirsiniz.

  Sağlıklı beslenmeyi renkleri yada kalp şeklindeki etiketleri kullanarak eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yeşili sağlıklı kırmızıyı ise az sağlıklı besinler için kullanabilirsiniz…

  Sağlıklı besinleri çekici hale getirin. Nefis bir sosu sağlıklı yiyeceklerin yanına koyarak yemeğinizi daha çekici hale getirebilirsiniz. Bir dahaki sefere birşeyler atıştırmak istediğinizde büyük olasılıkla sağlıklı besini tercih edeceksiniz.

  Pazardan geldiğiniz zaman sebze ve meyveleri keserek saklama kaplarında saklarsanız acıktığınız atıştıracak birşeyler olur

  Yiyecekleri porsiyon olarak dondurursanız sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırmış olursunuz. Tavsiye edilen bir porsiyon pişmiş etin bir deste oyun kartı büyüklüğünde olduğunu biliyor muydunuz? Makarna içinse bir bardak…

  Muz, üzüm ve portakal gibi meyveleri dilim dilim dondurun. Dondurma yerine geçebilecek ve yerken eğlenebileceğiniz bir seçenek…

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu


çocuk ve sağlık ile ilgili yazı,  2.sınıf spor ve sağlıkla ilgili yazı