+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerin Kepçe Kulak Olması Nasıl Engellenir Kepçe Kulak Estetigi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bebeklerin Kepçe Kulak Olması Nasıl Engellenir Kepçe Kulak Estetigi
  Bebeklerin Kepçe Kulak neden olur?

  Arkadaşlar sizce bebeklerin kulakları neden kepçe olur kısaca açıklar mısınız?

  Bebeklerin Kepçe Kulak Olması Nasıl Engellenir Kepçe Kulak Estetigi
  Kulak estetik ameliyatı, en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Günümüzde pek çok kişinin özellikle okula yeni başlayan çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum, kültürden kültüre farklılık gösterir. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu olmasına karşılık, Japonlarda sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilir.
  Kepçe kulak halk arasında olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanır. Gerçekte bu doğru değildir.

  Kepçe Kulaklarda Sorun Nerede?
  Sorun iki yerde:
  1. Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok bariz belli olur.
  2. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.Kepçe kulak ile normal kulak arasında çok anormal bir büyüklük farkı yoktur. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kıkırdağın özellikle kulak kepçesinin üst kısmı normale göre daha düzdür.
  Kepçe kulak estetik ameliyatı bayan hastalar tarafından özellikle saçlarını toplayamama ya da topuz yapamama yakınması ile gündeme getirilir. Erkeklerde ise yine saçını kısa kestirememe ençok belirtilen sebeptir.
  Doğuştan ya da ailesel olabilen kepçe kulak, herhangi bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Çocuk okul çağında ise aile, kepçe kulak durumunun çocuklarını etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Çünkü bazen çocuk bunu dile getiremez ve ruhsal bunalıma girebilir. Eğer çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa mutlaka bir Plastik Cerrahi uzmanı ile görüşünüz. Ancak çocuk bu durumdan şikayetçi değilse aile acele etmemeli, çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. Çünkü kulak ameliyatı her devrede yapılabilir. Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.
  Kepçe kulak estetik ameliyatı erkeklerin de oldukça yoğun olarak talep ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kısa saçları nedeniyle bunu kolay saklayamamaktadırlar. Hatta kulaklarını gizlemek için erkekler de saçlarını uzatmaktadırlar.
  Eğer arkadaşları arasında alay konusu oluyorsa çocuklarda ameliyat yaşı okul öncesi 6 yaş civarıdır. Ancak özellikle ameliyatı çocuğun kendisinin istemesi talep etmesi daha uygun olmaktadır. Anne babanın baskısıyla ya da isteği ile ameliyata karar vermek doğru olmaz.
  Kepçe Kulak estetik ameliyatı 6 yaş üzerinde her yaşta yapılmaktadır. Ancak küçük yaşlarda genel anesteziyle yapmak gerekmektedir. Erişkin yaşlarda ise lokal anestezi ile kulak uyuşturularak yapılmaktadır. Ameliyat sonrası bazı uygulamalarda aylarca saç bandı taktırıldığını duyuyorum. Bunlar tamamen gereksiz işlemlerdir. Ameliyat sonrası bant takmak zorunlu değildir. Ancak kulağı korumak amaçlı birkaç gün takılmasını tavsiye ediyorum. Tabii ameliyat sonunda biraz basınçlı bir sargı ile kulakları sarıyoruz. Bunun amacı hem kulakların fazla şişmesini hem de kanamaları önlemektir.
  Kepçe kulak estetiği ameliyatı ücretleri ya da ücreti fiyatları lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmasına göre değişmektedir. Ameliyat ücreti lokal anestezi altında yapıldığında daha az tutmaktadır. Genel anestezi altında yapılırsa maliyet biraz daha fazla olmaktadır.
 2. Fatma
  Administrator

  Bebeklerde kepçe kulak sorunun önlemenin tek yolu ameliyattır. Bunun dışında kullanılan yöntemlerin hiçbiri kalıcı bir çözüm sağlamaz. Aileden gelen bir şekil bozukluğu olan kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durum olarak tanımlanıyor
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde kepçe kulak olasının nedeni kulak kepçesinin aşırı yumuşak olmasından kaynaklanır.Kepçe kulağın ameliyet dışında bir tedavi şekli yoktur kullanılan hiç bir yöntem olumlu sonuç vermemektedir.
 4. Ziyaretçi
  Benim bebeğim dokuzaylik kulak ları kepçe oluyor ameliyatsız çözüm yokm

 5. Fatma
  Administrator
  Benim bebeğim dokuzaylik kulak ları kepçe oluyor ameliyatsız çözüm yokm
  Ameliyatsız kesin bir çözüm yok.

+ Yorum Gönder


bebeklerde kepçe kulak nasıl önlenir,  bebeklerde kepçe kulak,  bebeklerde kulak kepçeliği nasıl önlenir,  kepçe kulak neden olur,  bebeklerde kepçelik nasıl önlenir,  bebeklerde kepçe kulak bandı