+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Arsenik Zehirlenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Arsenik Zehirlenmesi
  Arsenik Zehirlenmesi nedir hakkında bilgi

  Arsenik zehirlenmesi nedir arkadaşlar sizlerden ricam bana hemen bu zehirlenme hakkında bilgi verir misiniz?

  [ATTACH]21397[/ATTACH]

  Aresenik elementi ve türevlerinin vücut
  ,
  dokuları üzerinde zararlı etkilere yol açması. Element halindeki arsenik ve suda erimeyen bütün aresenik türevleri vücutta zehir etkisi yapar.
  İnsanda arsenik zehirlenmesi genellikle arsenik III oksit (arsenik anhidrit), bakır asetoarsenik gibi arsenik bileşikleri ile hazırlanmış çeşitli fare zehirleri, tarım ya da böcek ilaçlarının ağız ya da solunum yolu ile alınmasıyla ortaya çıkar ve alınan dozun miktarına göre öldürücü olabilir. renksiz ve tatsız bir doz olan arsenik anhidirt, adli tıpta kimyasal inceleme yöntemlerinin geliştirilmesine değin cinayit amacıyla en çok kullanılan zehirlerden biri olmuşur.
  Çocukların ya da meslekleri gereği arsenikli bileşiklerle yakın ilişkide olanların dikkkatsizlik ya da yanılgı sonucu bu maddeleri alması ağır sonuçlar doğurabilir.İlaçlı meyve sebzelerin yıkanmadan yenmesi de vücutta
  ,
  zehirlenmeye yol açacak düzeyde arsenik birikmesine yol açabilir.
  zehirlenme, ya birkerede alınan yüksek dozda arsenikten (akut zehirlenme) ya da küçük dozların art arda alınmasından (kronik zehirlenme) kaynaklanır.
  Akut zehirlenmenin başlıca belirtileri : mide bulantısı kusma, ağız ve boğazda yanma, şiddetli karın ağrılarıdır. Bunu izleyen dolaşım ve kalp yetmezliği birkaç saat içinde ölüme neden olabilir.
  Kronik arsenik zehirlenmesi belirtileri ise : yavaş yavaş güçten düşme, deride renk değişimi ve pullanma, kansızlık, ayrıca felç ve bilinç bulanıklığı ortaya çıkan sinir sistemi bozuklukları sayılabilir.  Attached Thumbnails Attached Thumbnails arsenik-zehirlenmesi1.jpg  

 2. Asel
  Bayan Üye


  Arsenik zehirlenmesi nedir

  Arsenik zehirlenmesi hakkında bilgi?

  Tabiatta arsenik çok yaygındır. Pek çok kimyasal maddelerin ve ilâçların yapımında yer alır. Ayrıca yiyecek konulan kapların içini kaplamak için kullanılan kalayın terkibinde de arsenik vardır.
  Arsenik zehirlenmesi sırasında sindirim bozuklukları, polinevritmer ve deri bozuklukları görülür.
  Arsenik zehirlenmeleri daha ziyade tarım ilâçlarının yanlış kullanılmaları sonucu görülür.
  Ani zehirlenme halinde zehrin alınmasından yarım saat ile bir saat sonra belirtiler başlar. Kusma, ishal ( bazı hallerde kanlı olur), nabız zayıflaması ve kolerayı andıran bir durum görülür. Vücut fazla miktarda su kaybettiği için kan basıncı düşer, siyanoz başlar, kollaps hali görülür. Hafif zehirlenmelerde göz kapakları şişer, vücutta kaşıntılar başlar, bacaklar sızlar, baş ağrısı ve kusma görülür ve ölüm 48 saat içinde görülür.
  Kronik arsenik zehirlenmesinde takatsizlik, baş ağrısı, ishal veya kabızlık, albümin derinin yer yer şişmesi ve ödemler dikkati çeker. Meslek hastalığı olarak arsenik cilt kanseri yapar.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Arsenik çok zehirli bir maddedir. Tarımda bazı zararlıların öldürülmesi için kullanılır. Arsenik renksiz tatsız bir madde olduğu için zehirlenmelere daha fazla neden olmaktadır. Çocuklar ve arsenik işi ile ilgilenen kişilerin zehirlenme ihtimali daha fazladır. Tarımda da kullanılan arsenikten zehirlenmemek için tüketilen meyve ve sebzelerin bol su ile yıkanıp öyle tüketilmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


arsenik,  arsenik zehirlenmesi