+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Kızamık Hastalıgı, Kızamık tedavisi, Kızamık belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kızamık Hastalıgı, Kızamık tedavisi, Kızamık belirtileri
  Kızamık Hastalığı

  Arkadaşlar bana hemen kızamık hastalığı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Kızamık Hastalıgı, Kızamık tedavisi, Kızamık belirtileri.jpg

  Genelde ilkbahar ve kışın fazlalaştığı viral olan(virüse bağlı) bir hastalıktır. Bu hastalıkta ateş, deride döküntü olur ve tehlikeli bir hastalıktır.

  Kızamık hastalığı yanında bazı hastalıklara
  ,
  davetiye çıkartır. Bunlardan bazıları ishal, akciğer iltihabı, gırtlakta iltihap ve orta kulak iltihabıdır.

  Kızamık bebeklerde ve hamilelerde oldukça tehlikelidir. Ölüme bile neden olabilir. Aşı kullanılmadığı yerlerde salgın görülebilir.

  Kızamık Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

  Evet kızamık hastalığı bulaşıcı bir
  ,
  hastalıktır. Virüs hastanın ağzına ve burnuna yerleşir. Yerleştikten bir hafta sonra bulaşma başlar. Bulaşma yolu tükrüğün etrafa saçılmasıyla olur. Kızamık virüsünün dışardaki ömrü yaklaşık olarak 2 saattir. Çocukluk döneminde hastalığın görülmesi daha fazladır. Bazen yetişkinlerde de ortaya çıkmaktadır. Hastalıktan görüldükten sonra bir daha bu hastalık görülmez.

  KIZAMIK NASIL ORTAYA ÇIKAR?

  Kızamık virüsüne direk temasla hastalık ortaya çıkar. Ağız ya da burun boşluğuna girerek ürer ve tüm vücuda yayılır. Mikrobun belirtilerinin ortaya çıkması bulaştıktan 15 gün sonra ortaya çıkar. 15. günden sonra hastalığın bulaşması azalmıştır çünkü mikrop artık üreyemez.

  KIZAMIĞIN BELİRTİLERİ

  Gözler kızarır ve ışığa karşı hassasiyet olur. Kuru bir öksürük olur. Ağzın içinde küçük beyaz lekeler görülür. Ateş yükselmesi olur ve titreme olur.

  Döküntülü dönemde döküntüler koyulaşır, kabarır ve büyür. Döküntüler tüm gövdeye yayılır. Ateş yükselir ve bademcik şişer.

  İyileşme döneminde kişi iyileşmeye başlar ve eski enerjisine kavuşur. Kızamık belirtileri hakkında video:  KIZAMIĞIN TANISI NASIL KONUR

  Bu hastalık için belirtiler sadece kızamığa
  ,
  özgü değildir ama döküntü ve döküntüden sonraki durumlar tanısı için önemlidir.

  Hastalıkta beliren belirtiler kişilere özgüdür. Ağız içinde oluşan beyaz lekeler başka birinde görülmeyebilir.

  KIZAMIK TEDAVİSİ


  Kızamık virüs hastalığı olduğu için ilacı yoktur. Amaç belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Hastanın evdeki tedavisi önemlidir. Hastanın kaldığı oda sık sık havalandırılmalı ve sıcaklığı 20 derecede tutulmalıdır. Sıvı alımına özen gösterilmelidir. Vitaminlerden en önemlisi C vitaminidir ve alınmasına önem gösterilmelidir.

  KIZAMIKTAN KORUNMAK İÇİN

  Kızamık aşısı vardır. 12 ve 15 aylıkken ilk doz vurulur
  , ve ikinci aşı 4 ve 5 yaşlarında tekrardan vurulur. Bu aşı yetişkinlerde hamilelikten önce yapılır. Hamileyken kızamık aşısı vurulmaz. Bu aşı %99 oranında koruma sağlar.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kızamık hakkında bilgiler

  Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni, bir çeşit virüstür. Kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle, kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı, sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir. Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına, boyuna, göğse, kollara, karına, ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur. Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı 18-20 derece arasında tutulmalı, günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca, hastanın ağız, burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık, zatürree, bronkopnömoni, zatülcenp, ortakulak iltihabı veya ensafalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Kızamık geçirenler, bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yaşında yaptırılacak kızamık aşısı da bağışıklık sağlar.

  Tedavi için gerekli malzeme : Dut.
  Hazırlanışı : Döküntüler başlamadan önce 250 gram dut yedirmek, döküntülerin çabuk çıkmasına yardımcı olur. Aynı uygulama karadut şurubu ile de yapılabilir.
 3. Fatma
  Administrator
  Kızamık, özel bir virüsle meydana gelen, bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. İlk aşamada hastanın ateşi yükselir ve rahatsız edici bir şekilde artış gösterir.Titreme ve ağız içinde beyaz lekeler ateş yükselmesinin devamı niteliğindedir. Kızamığa neden olan mikrop, hastanın ağız ve burun boşluğuna yerleşir. Yerleştikten sonra bir hafta içinde, hastalık bulaşabilir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Kızamık hastalığı çocuklukta görülen ateşli ve döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. hastalığın belirtileri yüksek ateş titreme ve vücutta oluşan lekelerdir. Kızamık hastalığının bir tedavisi yoktur öncesinde koruyu aşılar yapılır. kızamık geçirildikten sonra bol bol sıvı tüketilmeli c vitamini alımına dikkat edilmelidir.

+ Yorum Gönder


kızamık,  kızamık hastalığı,  kızamık belirtileri,  KIZAMIK,  kızamık görselleri