+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Kızamık Hastalığı Nasıl Olur Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kızamık Hastalığı Nasıl Olur Hakkında Bilgi
  Kızamık Hastalığı Nasıl Olur

  Arkadaşlar sizce kızamık hastalığı nasıl olur kısaca bana açıklar mısınız?

  Kızamık Hastalığı Nasıl Olur Hakkında Bilgi1.jpg

  Kızamık hastalığının en sık görüldüğü dönem kış ve ilkbahar aylarıdır. Kızamık aşısı olmamış her insan kızamık hastalığına yakalanma riski taşır. Hastalığı üreten kızamık virüsüdür. Bulaşıcılık dönemi kısadır ancak bu kısa dönemde etkili olarak bulaşır. Kızamık hastalığının bulaşıcılığı vücuttaki dökülmelerden 2 gün önce başlayarak döküntüden bir hafta sonrasına kadar devam edebilir. Kızamık damlacıklar yoluyla bulaşıcılığını sağlar. 12 gün kuluçka dönemi vardır. Döküntüler başlamadan önce 1-2 gün yüksek ateş görülür. Bazı çocuklarda burun aşırı akar ve gözler sulanır. İshal görülmesi normaldir.  Kızamık Hastalığı Nasıl Olur?

  Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Kızamığın belirtisi olarak koplik lekeleri adı verilen kabarcıklar ağzın içinde yanakların iç kısmında görülür. Küçük ve beyaz lekelerdir. Bu durumdan kısa süre sonra vücutta döküntüler başlar. Hastalık 1 hafta süresince döküntü ile sürer. Hastalıkta doktorun tanı koyması şarttır. Bazen kızamık ilerleyip tehlikeli komplikasyonlar doğurur. Bu nedenle doktor çocuğun hastanede yatmasını isteyebilir. Korunmak için her çocuğa kızamık aşısı yaptırılır. Aşı güçlü bir koruyucudur ancak yine de bulaştırıcının yanına yaklaşmamak gerekir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kızamık özel bir virüs ile meydana gelen bir çocuk hastalığıdır ve bu her insanın çocukken en az bir defa geçirdiği bir hastalıktır. Kızamıklık bulaşıcı olup iyi beslenme ve temiz bir ortamda dinlenme ile geçilir ancak doktora kesinlikle başvurmak gerek.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Kızamık hastalığı virüs yolu ile bulaşan bir çocuk hastalığıdır. Kızamık genellikle yüksek ateş ve titreme ile başlayan ağızda beyaz lekelere sebep olan daha sonra vücutta dökülmelere neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.
+ Yorum Gönder


kızamık nasıl olur,  kızamık hastası sünnüt olurmu