+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Sünnet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Sünnet
  Bebeklerde sünnet nedir

  Sizce bebeklerde sünnet nedir arkadaşlar kısaca açıklar mısınız bana.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Sünnet Hakkında

  Belki de en çok karşılaştığım soru budur. Sözü hiç uzatmadan söylemek gerekirse, sünnetin belli bir yaşı yoktur. (Her zaman söylediğim gibi) cerrahi ilkelere uyulmak koşuluyla her yaşta yapılabilir. Dünyada en çok yapılan cerrahi işlemlerden biri, belki de ilk sırada geleni sünnettir. Müslüman ve Yahudi toplumlarda geleneksel olarak yapılırken diğer toplumlarda azımsanmayacak sayıda çocuk isteğe bağlı ya da tıbbi gereklilik nedeniyle sünnet edilmektedir.

  Bebeklik çağında, henüz bebek bezliyken sünnet yapılmasının bir sakıncası yoktur. Bezli olmanın sünnet sonrasında yara enfeksiyonuna neden olabileceği düşüncesi doğru değildir. Uygun bir şekilde bakım yapıldığında herhangi bir sorun olmadan yara kolaylıkla iyileşir. Çok sayıda ana-babada ise ileri yaşlarda sünnet yapıldığında çocukta ruhsal anlamda bir sorun oluşabileceği düşüncesi vardır. Bu da doğru değildir. Aslında doğru olmayan çocuğu yeterince bilgilendirmeden ve uygun olmayan koşullarda yapılan işlemlerdir. Söyleneni anlayabilecek duruma gelen her çocuğa uygun bir dille yapılacak işlem anlatılmalıdır. Kesinlikle kandırmak için doğru olmayan şeyler söylenmemelidir. Sünnet, Çocuk Cerrahisi merkezlerinde uygun bir anestezi ve ağrı kesici uygulanarak steril cerrahi koşul ve yöntemlerle gerçekleştirildiğinde her yaşta yapılabilir.

  Erken sünnet gerekli midir
  ?

  Yukarıda da belirttiğim gibi sünnet her yaşta yapılabilir. Bu nedenle “erken sünnet” diye bir kavram doğru değildir. Erken sünnetten kasıt eğer bebek doğduktan sonra sünnet yapılması ise, sünnet olmaya engel bir durum olmadığı sürece yapılabilir. Sanırım, “erken sünnet”i ailelerin kendilerinin planladıkları zamandan önce yapılmak durumunda kalan sünnet olarak tanımlamak daha doğrudur.

  Bu konuda yaygın düşüncelerden biri de, sünnet ne kadar erken yapılırsa iyileşmenin o kadar çabuk olabileceği şeklindedir. Her ne kadar yara iyileşmesi çocuklarda daha hızlı olsa da bunun yaşla bir ilgisi yoktur. Ancak, Çocuk Cerrahisindeki genel ilkelerden biri de, çocuğa acı verecek işlemlerin henüz çocuk bilincine varmadan yapılmasıdır. Sünnet de ağrılı bir işlem olduğundan erken yaşta yapılması bu açıdan doğru bir düşünce olarak değerlendirilebilir.

  Sünnet idrar yolu enfeksiyonlarını engeller mi?


  İdrar yolu enfeksiyonu, idrarda bakteri bulunması demektir. Olağan koşularda idrar sterildir, yani içerisinde herhangi bir mikroorganizma yoktur. Herhangi bir nedenle bulaşı olduğunda bakteri sayıca çoğalır ve idrar kültüründe üreme oluşur. Bebeklik çağında bulaşının en önemli kaynağı dışkıdır. Eğer alt temizliği yeterince yapılmazsa dışkı içinde doğal olarak bulunan bakteriler idrar deliğinden içeri girerek idrara bulaşırlar. Bu çocuklarda idrar yaparken ağlama, idrar rengi ve kokusunda değişiklik, ateş, iştahsızlık ve kusma gibi bulgular ortaya çıkabilir. Bazen bu bulgular olmaksızın da idrarda üreme olabilir.

  Erkek çocuklarda sünnet derisi dışkının bulaşması için uygun bir ortamdır. Eğer sünnet derisi uzunsa bu bulaşının olması olasılığı daha da yüksektir. Bu bebeklerde temizliğe ne kadar özen gösterilse de dışkı kolaylıkla sünnet derisi içine girer ve bakterilerin burada yerleşip çoğalmasına neden olur. Bu çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu aslında gerçek bir enfeksiyon değildir. Gerçek enfeksiyonda, mesane (idrar kesesi) içinde bulunan idrarın enfekte olması gerekir. Burada ise, mesane içindeki idrar sterildir, ancak dışarı çıkarken sünnet derisine değerek bakterilerin bulaşmasına neden olur. Dolayısı ile idrar kültüründe üreme olması da doğal bir sonuçtur.

  Yineleyen enfeksiyonlar çocuğun büyüme ve gelişmesini olumsuz olarak etkileyebileceğinden, biz hekimler, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarını çok önemseriz. Yineleyen enfeksiyonların nedeni doğumsal olarak böbrek ya da idrar yollarındaki anormallikler olabileceğinden bunları araştırmak gereklidir. Ultrasonografi ve idrar yolundan sonda yerleştirilerek çekilen özel bir film ile gerekli taramalar yapılır. Eğer bir anormallik yoksa o zaman antibiyotik ile enfeksiyon tedavi edilir. Kuşkusuz ki küçük yaşta çocuğun radyasyon alması ve uzun süre antibiyotik kullanması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, eğer bir erkek bebekte idrar yolu enfeksiyonu yineliyorsa, öncelikle sünnet yapılması doğru bir yaklaşımdır. Sünnetten sonra enfeksiyon yinelerse, yukarıda belirttiğim araştırmaların o zaman yapılması daha uygundur.

  Bebeğin rahat idrar yapabilmesi için sünnet derisini geriye doğru sıyırmak gerekir mi?

  Hayır. Yenidoğan bir bebekte sünnet derisinin penisin uç kısmına yapışık olması zaten doğal bir durumdur. Bu yapışıklık altı aya dek yavaş yavaş kendiliğinden açılır. Eğer bundan önce sünnet derisi geriye doğru çekilerek açılmaya çalışılırsa yapışıklık yırtılarak açılır ve kanar. Bu durumda kanayan yer yeniden ve daha güçlü bir şekilde yapışır. Bu nedenle, hele de çocuk daha rahat idrar yapsın diye sünnet derisinin geriye doğru çekilmesi doğru değildir.

  Sünnet derisinin kenarından beyaz “iltihap” gelmesi nedir?


  Bu aslında “iltihap” değildir. Bebek doğduktan bir süre sonra sünnet derisinin iç kısmından yağ niteliğinde salgılar oluşmaya başlar. Bu salgılar, penisin uç kısmına yapışık olan sünnet derisinin buradan ayrılmasını kolaylaştırır. Kimi zaman bu salgılar bir araya gelerek “topakçıklar” oluşturur ve dışarı doğru çıkar. İşte, yanlışlıkla “iltihap” olarak tanımlanan durum budur. “Smegma” dediğimiz bu yağ topakçıkları zamanla sünnet derisinin rahatlıkla sıyrılmasını sağlar. Arada, örneğin ayda bir kez, bebeği banyo yaptırırken sünnet derisini hiç zorlamadan hafifçe geriye doğru çekerek verse bu topakçıkları temizlemek uygun olur.

  “Eksik sünnet” nedir?

  Sünnet sırasında sünnet derisinin ne kadarının çıkarılması gerektiği önceden belirlenir ve çıkarılır. Eğer gereğinden az çıkarıldıysa sünnet sonrasında deride bir fazlalık görülür. Çok çıkarıldığında ise peniste eğrilik olabilir. Bazı iyi beslenmiş toplu bebeklerde penis çevresindeki yağ dokusu fazla olabilir. Bu bebekler sünnet edildiklerinde penis bu doku içerisine gömülür ve kaybolur! Bazı bebeklerde de penis içeri kaçar ve sanki hiç sünnet olmamış gibi bir görünüm ortaya çıkabilir. Böyle bebeklerde annelerine her gün birkaç kez penisi geriye doğru çekerek dışarı çıkarmalarını salık veririz. Sünnet sonrası erken dönemde eğer bu işlem yapılmazsa, kesilen dokular penisin uç kısmına doğru büzüşerek yapışabilir ve penisin dışarı çıkmasını engeller. Bu durumda cerrahi bir işlem gerekebilir, ancak yapılacak işlem “yeniden sünnet” değildir.

  Bu anlattığım durum kesinlikle bir “eksik sünnet” değildir. Eğer bu çocuklar sünnetin yetersiz yapıldığı gerekçesi ile yeniden sünnet edilecek olurlarsa penis gövdesinde gerekli olan deri alınmış olur ki, bu da ileri yaşlarda çok ciddi sertleşme sorunlarına neden olur. Bu nedenle, özellikle kilolu bebeklerin sünnet sonrası bakımlarına ayrı bir özen gösterilmeli, bahsettiğim durumla karşılaşıldığında zaman geçirmeden ilgili hekime başvurulmalıdır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde sünnet genellikle göbek bağı ile iyileşmesi için doğumdan hemen sonra yapılabileceği gibi daha sonrada yapılabiliyor. Bazı bebekler doğumdan hemen sonra sünnet edilmediklerinde idrara çıkamamaktadır. Böyle durumlarda bebeği hemen sünnet ettirmek gerekir. sünnet bebeği sağlık yönünden de korur kesilen deri sayesinde orada bakteri üremesi engellenmiş olur.
+ Yorum Gönder