+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Egzama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Egzama
  Bebeklerde egzama nedir

  Arkadaşlar sizce bebeklerde egzama nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Egzama Nedir

  Egzama ciltte oluşan alerjik bir hastalıktır. Aile geçmişinde egzama, saman nezlesi, astım gibi alerjik vakalar görülen bebekler daha fazla risk altındadır. Ayrıca çeşitli besinler, kimyasallar, deterjanlar, stres, kozmetik ürünler, pudra, yünlü kıyafetler çocukta alerjiye yol açabilecek etkenlerdir. Bu alerjik etkenlerden dolayı da egzama oluşabilir.

  Besinlere yönelik gösterilen alerjik tepkide inek sütünün önemli bir yeri vardır. İnek sütü ile beslenmeye başlayan çocuklarda buna karşı bir alerjik reaksiyon gelişerek egzamaya yol açabilir. Bundan dolayı bebekleri mümkün olduğunca anne sütü ile beslemekte fayda vardır. Zaten Dünya Sağlık Örgütü de bebeklerin mümkün olduğunca uzun süre emzirilmesi konusunda tavsiyede bulunmaktadır.

  6 aylık – 2 yaş arasındaki çocuklarda egzama daha fazla görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise daha az görülmektedir. Katı gıdalarla beslenmeye başlayan çocularda da birden görülebilir. Egzama çoğunlukla 5 yaşına kadar geçer. Bazı çocuklarda da tekrarlanabilen bir rahatsızlıktır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde dermatit yani egzama. ailede egzama varsa bebek egzamalı doğabileceği gibi doğumdan sonrada egzama oluşabilmektedir. Bebeklerde egzamaya neden olabilecek diğer durumda alerjidir. Bebeğin herhangi bir şeye alerjisinin olması bebeğin derisinde döküntülere neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder