+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Ateş ölçümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Ateş ölçümü
  Bebeklerde ateş ölçümü nedir

  Arkadaşlar sizce bebeklerin ateş ölçümü nedir bana kısaca açıklar mısınız?
 2. HaKHaN
  Özel Üye

  BEBEĞİNİZİN ATEŞİNİ NASIL ÖLÇERSİNİZ?

  Bebeklerde ateş ölçümü özellikle ilk iki yıl rektal(mzkattan)yoldan öneriliyor.Çünkü koltuk altı ölçümleri çevre ısısıyla ve terlemeyle değişiklik gösterebiliyor.Ayrıca ağızdan,kulaktan veya cilt üzerinden de ölçüm yapılabiliyor.Bunun için kulak ve ciltten ölçen özel elektronik derecelerin yanında ağızdan ölçüm için emzik şeklinde derecelerde piyasada mevcut.Aslına bakacak olursanız,ısı ölümü teknolojisi öylesine hızlı gelişiyor ki,cam termometrelerin yakın bir gelecekte tarihe karışacaklarını söylemek mümkün

  Ateşli olan bir bebek şu durumlarda mutlaka uzmana gösterilmelidir:
  *Bebek iki ile altı aylıksa(daha küçük olanların acil müdahaleye gereksinimleri vardır)
  *Bebeğin kalp,böbrek,nörolojik hastalık,anemi vs.gibi kronik bir hastalığı varsa
  *Bebeğin geçmişinde ateşli havale öyküsü varsa,
  *Bebekte susuz kalma belirtileri varsa (seyrek idrar,koyu sarı idrar,tükürük ve gözyaşı azalması,dudak ve ciltte kuruma,gözlerin ve bıngıldağın içeri çökmesi)
  *Bebeğin davranışları farklılık gösteriyorsa,(aşırı huysuzsa ,uyuyamıyorsa,ışığa duyarlıysa,her zamankinden daha fazla ağlıyorsa,yemeyi reddediyorsa,kulaklarını çekiştiriyorsa)
  *Birkaç gün hafif seyreden ateşi birden bire yükselirse,yada birkaç gündür soğuk algınlığı olan bebeğin ateşi birden bire yükselmeye başlarsa(Bu durum orta kulak iltihabı yada bademcik iltihabı gibi ikincil bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.
  *Bebeğin ateşi rektal olarak 39 C den yüksekse (ateşin bu derecelerde olması tek başına önemli bir hastalık belirtisi sayılmaz.Bazı hafif hastalıklarda bile bebeklerin ateşi 40.5_41 C’ ye kadar çıkabilir.Fakat ,yinede emin olmak için doktorunuza danışın.
  *Ateşli ilaçlarla düşmüyorsa,
  *Hafif nezle ve soğuk algınlığına eşlik eden 39 C nin altındaki rektal ateş üç günden daha uzun bir süre devam ediyorsa,
  *Herhangi başka bir hastalık belirtisi olmaksızın bebeğin ateşi 24 saatten fazladır devam ediyorsa,bir uzmana başvurulması gerekir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Beklerde yüksek ateş sık rastlanılan bir durumdur. özellikle diş çıkaran bebekler sık sık ateşlenebilmektedir. Bebeğimizin yüksek ateşini ölçmek için termometre kullanırız ateş termometresi ile bebeğimizin ateşi koltuk altından ağzından ve makatından ölçebiliriz.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Normal vücut ısısı, ölçümün yapıldığı yer, zaman ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Sabah en düşük düzeyi gösterirken, akşam en yüksek ölçüyü verir. Ağızdan alınan ateş makattan alınandan 0.6 derece düşüktür. Koltuk altı ve kasıktan alınan ateş, ağızdan alınan ateşten 0.6 derece düşüktür.

+ Yorum Gönder