+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde öksürük Ve Burun Akıntısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde öksürük Ve Burun Akıntısı
  Bebeklerde öksürük ve burun akıntısı nedir

  Bebeklerde öksürük ve burun akıntısı nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde öksürük Ve Burun Akıntısı Hakkında
  Tam mevsim dönümündeyiz. Nezle, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı bebek ve çocuklarda çok yaygın. Parka, kütüphaneye veya oyun saatine gidiyoruz, herkesin dudakla burun arası ıslak. Hele yuvaya veya okula gidenler varsa zaten dur durak demek mümkün değil. En zoru da bebekler. Çünkü hem nefes alamıyorlar, hem burunlarını sümkürmeyi bilmiyorlar ve ilacı da olmadığı için geçmek bilmiyor. Hatırlıyorum Kıpırcan 6 aylıktı grip aşısı ile burun akıntısı başladı ve 1 yaşına kadar iki ileri bir geri geçmek bilmedi.

  Üstüne üstlük emzirilen bebeklerde dikkat edilmezse burun akıntısı yüzünden orta kulağa sıvı kaçıp enfeksiyona yani orta kulak iltihabına neden olabiliyor. Bize de 3 kere olmuştu tabi bu 6 ay boyunca.

  Nezle ve burun akıntısının ilacı yok. Hele burada doktorlar sadece nezle için kesinlikle antibiyotik vermiyorlar – ta ki kulak enfeksiyonu olana kadar. Ama yapabileceğiniz birkaç birşey var. Bunlar hem bebeklerinizi rahatlatıp gece iyi bir uyku çekmelerine yardımcı olmak hem de burun akıntısını geçirmek için birkaç tavsiye:

  1. Nezle veya grip başlangıcında tavuk suyuna çorba içirin. Çok faydası oluyor. Tavuk suyunun içindeki enzimlerin faydası da bilimsel olarak kanıtlanmış.

  2. Yaşı müsaitese C vitamini içeren yiyecek ve içeceklerden yedirin ve içirin.

  3. Burun tıkanıklığına karşı saline solüsyon damlatın.

  4. Akşamları yatmadan evvel banyoyu sıcak su buharı ile doldurup çocucuğunuz veya bebeğiniz kucağınızda o buhar içinde oturun. Buhar üst solunum yollarının rahatlamasına ve gece rahat uyumasına yardımcı olacaktır. (Bu buhar banyosu benim favorim, çok faydası oluyor. Gecelerimiz çok rahat geçiyor.)

  5. Ufak bebeklerde Nosefrida ile burun içindeki birikintiyi almaya çalışabilirsiniz. Bu aleti geçen sene keşfettim. Bir Kıpırcan’a, bir de Kımılnaz’a aldım (malum mikroplar bulaşmasın). Her ikisine de kullanıyorum. Burunları tıkalı olduğunda, özellikle Kımılnaz daha burnunu sümkürmeyi bilemediği için uyku ve emzirmeden evvel ve banyodan sonra burunlarını temizlemek için bulunmaz bir alet. Tamamen sizin ciğer kuvvetinize bağlı çekiş gücü. Merak etmeyin içinde filtre var. Ayrıca burna girmediğinden içini de diğer mavı balonlar gibi tahriş etme ihtimali yok. Tabiki bazen yavrular kızabilir ama kullanım ve sonuç başarısı açısından üstüne tanımam. Zaten sonbahar geldi buralara yine kullanmaya başladık. Elimde Nosefrida mevcut.

  6. Banyodan sonra saçlarını iyice kurutun, banyo sonrası sokağa çıkmayacak şekilde banyo saatinizi ayarlayın.

  7. Akşamları odasında nemlendirici çalıştırın. Özellikle kışın kaloriferden veya merkezi ısıtma sisteminden kuruyan hava burnun kuruyup iyice tıkanmasına ve ağız açık uyuduğu için ağızda tabaka oluşmasına veya boğazın şişmesine neden olabilir.

  8. Çok burun akıntısı varsa gece yatarken genize akıp öksürüğe sebep olmasını engellemek için yatağın baş kısmını şiltenin altından kaldırın. Kafanın altına yastık koymak yerine yatağın başını yükseltmenizi tavsiye ederim.

  9. Ben Sudacare in prize takılıp mentol yayan ürününü çok faydalı buluyorum. Prizin Kıpırcan’ın başucundan uzak olmasına ve odanın kapısı kapalı ve sıcak buhar doluyken kesif koku ile dolmamasına dikkat ediyorum. Gece belli bir vakitte çıkarıyorum genelde.

  10. Akşam yatarken göğsüne Vicks mentol merhemini sürerdik. Ama sonra onun hakkında değişik yorumlar okudum. Yukarıdaki ürünün etkisi daha mı farklı bilemiyorum ama artık Vicks merhem kullanmıyorum.

  11. Burun akıntısı iltihabi bir renk alıp göğüste hırıltı aşırı öksürük başlarsa muhakkak doktorunuza görünün.

  12. Sık sık nevresim değiştirin. Burnu yumuşak mendille silin. Evde herkesin ellerini ve yüzünü sık sık yıkayın. Hapşururken ağzınızı kapamak için kolunuzu kullanın. Evi bolca havalandırın.

  Dikkat: Amerika’da nezle ve öksürük için 2 yaş altı ilaçlar üreticiler tarafından gönüllü olarak piyasadan kaldırıldı. Bunun yanı sıra yine küçük bebek ve çocuklar için Sudafed içeren ve üst solunum yolu açıcı (decongestant – dekonjestan) olduğu söylenen ilaçları da babamın (kendisi doktor) tavsiyesi üzerine hiç kullanmadık. Genelde yukarıdaki yöntemlerle Kıpırcan’ı rahatlatıp nezle ve burun akıntısını geçirmeye çalıştık. En mutlu günlerimizden biri Kıpırcan 1.5 yaşlarındayaken burnunu sümkürmeyi keşfettiği gündü. Bizdeki neşe ve heyecanı görseniz zannedersiniz çocuk yeni bir element keşfetti


 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde öksürük soğuk algınlığına bağlı olarak görülür öksürük ile birlikte burun akıntısının olması balgamın atıldığını gösterir burun akıntısı olmadığı durumlarda öksürük dahada şiddetlenir ve iyileşme süreci uzar burun akıntısı sizi korkutmasın iyileşmenin habercisidir.
+ Yorum Gönder