+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Sünnet Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Sünnet Bakımı
  Bebeklerde sünnet bakımı nasıldır
  Arkadaşlar sizce bebeklerde sünnet bakımı nedir kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Sünnet Bakımı Nasıl Olmalı
  Bebek sünnetlerinden sonra ailenin üzerine düşen fazla fazla bir yük yoktur. İlk gün ağrı kesicilerin düzenli verilmesi önemlidir. Sünnetin yol açtığı ağrı, kemik, böbrek veya bağırsak ağrısı kadar şiddetli olmayıp bebeğe zarar vermez. Bebeklerde, temel olarak parasetamol grubu ağrı kesiciler kullanılır. Yenidoğan döneminde ve ilk aylarda tek başına parasetamol yeterliyken, daha sonraki aylarda başka ilaç eklemek gerekebilir. İkinci ilaç olarak ibuprofen grubu ilaçlar verilebilir. Çok şiddetli ağrı durumlarında, bebeğin kilo ve yaşına göre metamizol (novalgin) eklenebilir. İlk ağrı, lokal anestezinin etkisinin geçtiği sırada, yani sünnetten ortalama 2-3 saat sonra başlar. Bebek, ağrı eşiğine göre, şiddetli ağlama, veya mızırdanma şeklinde tepki verebilir. Ağrı genellikle ilk 6 saat içerisinde kaybolur. Hiç ağrı duymayan bebekler olduğu gibi, gece boyunca ağlayanlar da vardır. İkiz bebeklerin dahi süreci birbirinden farklı geçebilir. Ağrıyla mücadelede önemli olan nokta, etkin ilacın doğru zamanda ve uygun dozda verilmesidir. İlk gece atlatıldıktan sonra sünnetin ağrılı süreci büyük ölçüde biter. Ertesi günlerde, kullanılan ilaç dozu süratle düşürülerek kesilmeli ve gerekmedikçe ilaç kullanılmamalıdır.

  Bebeklerin bezleri, sünnet sonrası rahatlıkla bağlanabilir. Bebek banyo yapılabilir. Yara, kapalı ortamda, yani klips içerisinde kaldığı için, su veya kaka değmesi enfeksiyon riski oluşturmaz. İlk iki gün bebeklerin sırt üstü pozisyonda uyumalarını tavsiye ederim. Tüm vücut ağırlığının pipi üzerine yüklenmesi durumunda acı ve ağrı oluşabilir. Pipi üzerine baskı oluşturmayan tüm pozisyonlar güvenlidir. Bebeğin gazı rahatlıkla çıkartılabilir, yan yatırılabilir veya oturtulabilir. Ancak, ortası kemerli olan araba koltuğu, mama sandalyesi veya örümceğe oturmasını önermem.

  Plastik klips yöntemiyle yapılan sünnet sonrası hiçbir yara bakımı gerekmez. Pipiye pansuman yapma gereği veya sürülmesi gereken bir krem yoktur. Plastiğe değen idrarın temizlenmesi gerekmez. İdrarın hiçbir zararı olmadığı gibi, antiseptik (mikrop öldürücü) ve yara iyileştirici etkileri vardır. Bu nedenle idrarı temizlemek için uğraşmayınız.

  Klips çıktıktan sonra da ilk iki gün pipiyi korumakta fayda vardır. Özellikle klipsin çıktığı gün ilk 6 saat içerisinde, binde 4 olan kanama riski açısından bebeğin bezinin sık aralıklarla açılıp kontrol edilmesi önerilir. Klipsin çıkmasından 2 gün sonra hiçbir özel korumaya gerekl yoktur. Kısaca, sünnetten 6-7 gün sonra günlük hayat tamamen eskisine döner

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde sünnet bakımı çok zahmetli değildir genellikle ağrı kesicilerle ağrı kesilebilir. Bebeğin büyümüş olması ve aşırı hareketliliği kontrol altında tutmasının zorlandığı durumlarda aileye biraz daha fazla yük getirir.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  bir bebeği ne kadar erken sünnet ederseniz o kadar iyi onun için hem daha çabuk eğleşir

+ Yorum Gönder