+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Böbrek Taşı Neden Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Böbrek Taşı Neden Oluşur
  Bebeklerde böbrek taşı neden oluşur hakkında bilgi
  Arkadaşlar bebeklerde böbrek taşı neden oluşur kısaca açıklar mısınız? 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Böbrek taşı neden oluşur?

  Sorusunun farklı cevapları vardır k bu cevaplar şu biçimdedir; Böbrek taşının oluşumunun iki nedeni bulunduğu söylenmektedir. Bunlardan birisi alınan gıdalar ve o gıdaları parçalayacak enzimlerin doğuştan olmamasıdır.


  Diğer neden de üriner sistemdeki bozukluk nedeniyle dışarı atılamayan parçaların taş oluşturmasıdır. Küçük kum parçacıkların dışarı atılamaması böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır. özellikle sindirim sistemi bozuklukları ve bağırsaklarda sorun olması ya da idrar yollara enfeksiyonunun çok sık geçirilmesi böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. AİDS hastalığında kullanılan ilaçlar da taş oluşumuna neden olabilmektedir. Fosfat ve kalsiyum içeren yiyeceklerin fazlaca alınması, fazla miktarda vitamin kullanılması ve koruyucu maddelerin gerektiğinden fazla tüketilmesi böbrek taşı oluşumuna yal açabilir.

  Alkol tüketimi ile böbrek taşı oluşumu arasında bir bağlantı olduğu kanaat de halk arasında gelişmiş olabilir ama böyle bir durum söz konusu değildir. Yani alkol böbrek taşı oluşumuna neden olmamaktadır.

  Böbrek taşının oluşumunda ailesel yani genetik faktörler de rol oynamaktadır. Bu nedenle de rahatsızlık tedavi edildikten sonra da tekrar taşın oluşması mümkündür. Bir kez taş düşüren hastaların yeniden taş düşürme ihtimalleri yüksektir. Böbrek taşı neden oluşur? Sorusu uzmanlarca bu biçimde cevaplanmaktadır.

  Böbrek taşı neden oluşur? Sorusunu soran insanların bu noktada bilmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır. Tüm böbrek taşları ilaçla tedavi ile ya da bol su içerek düşememektedir. Sıvı tüketimi böbrek taşının düşürülmesinde önemlidir ancak taşın boyutu ve bulunduğu yer bu konuda oldukça önemlidir. 5 milimetrenin üzerindeki taşların kendiliğinden düşmesi oldukça zordur ve bunun için müdahale gerekebilir. Fakat taş kendiliğinden düşecek boyuttaysa sıvı tüketimi büyük önem taşımaktadır. Fazla terleyen insanların bu noktada çok daha fazla su tüketmesi gerekmektedir. Sıcak iklimlerde yaşayan esnanlar sıvı tüketiminde çok daha dikkatli olmalıdır.

  Taş düşürülmesi için bir takım ürünler de özellikle internet üzerinden satılmaktadır. Bu konuda oldukça dikkat gösterilmelidir. Satılan ürünlerden alma gibi bir düşünce varsa doktora mutlaka danışılmalıdır. Taş düşürülmesi oldukça fazla ağrıya sebep olmaktadır. Alınacak ağrı kesiciler de yine doktor gözetiminde olmalıdır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde böbrek taşı oluşumunun nedeni annenin aşırı tuzlu gıdalar tüketmesi olabileceği gibi bebeğe gereksiz yere fazla verilen vitaminlerde neden olabilmektedir. Ayrıca yaşanılan bölgede böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilmektedir.
+ Yorum Gönder