+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Sarılık Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Sarılık Tedavisi








  Bebeklerde sarılık tedavisi nedir

  Arkadaşlar da bebeklerde sarılık hastalığının her hangi bir tedavisi var mı kısaca açıklar mısınız?








 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye





  Bebeklerde Sarılık Tedavisi Hakkında

  Yenidoğan sarılıklarının çogu iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Fakat bu dönemin doktor tarafından takibi önemlidir. Eğer bilirubin seviyesi yüksek ise bebek, fototerapi denilen florasan ışığı altında ışık tedavisine tabi tutulur. Bunun için özel lambalar kullanılır. Bu ışık bilirubini idrarda eriyebilecek bir şekle sokarak vücuttan atılmasını sağlar. Fototerapi bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez. Bebeğin gözleri ışıktan zarar görmemesi için kapatılır. Bazen yan etki olarak ciltte kırmızı döküntüler, bronzlaşma veya sık ve sulu dışkılamaya neden olabilir. Aralıklarla bebeğin kanı alınarak bilirubin duzeyinin güvenli sınıra düşüp düşmediği kontrol edilir. Işık tedavisi sonlandırıldıktan bir iki gün sonra bilirubin seviyesi genellikle tekrar yükselir. Bu dönemde de doktor kontrolü tavsiye edilir.

  Bebeğin, sarılık süresince ve tedavi esnasında iyi beslenmesi çok önemlidir çünkü bilirubin gayta (kaka) ile vücuttan atılır.

  Kan grubu uyuşmazlığı olup da bilirubin düzeyi çok yükselmiş hastalarda kan değişimi yapılır. Işık tedavisi veya kan değişiminden hangisinin uygulanacağına bebeğin kilosu, günü ve bilirubin seviyesi göz önünde bulundurularak karar verilir.





 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde sarılık genellikle tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir. Ama biliruminin aşırı yükseldiği durumlarda ışın tedavisi gerektirebilir. bilirubin maddesinin vücutta 20 mg ın üstüne yükselmesi mutlak tedavi gerektirir.




 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  yeni doğan bebeklerde sarılık sık görülen bir hastalıktır bu yüzden dikkat etmek lazım yeni doğan bebeklerin üzerine sari renkten tülbent sermek lazım

+ Yorum Gönder