+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer
  Bebeklerde sarılık ne kadar sürer nedir

  Sizce bebeklerde sarılık ne kadar sürer arkadaşlar kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer Hakkında Bilgi

  Yeni doğan sarılığında henüz deneme aşamasında olanlar hariç belli bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ancak ;2 tip tedavi var.
  • Eğer sarılık belli sınırlar içindeyse öncelikle Fototerapi denilen ışık tedavisi uygulanır. Bebek, gözleri korunarak belli dalga boyundaki ışık altına konulur. Böylece kanda biriken ve cilde gelen bilirubin maddesinin yıkımı sağlanır. Bu tedavinin süresi, hastalığın durumuna göre değişir ve bebek doktorunuz gerekli görürse hastanede yatar.
  • Bilirubin düzeyinin, ışık tedavisi sınırlarını aşması durumunda kan değişim tedavisi yapılır. Göbeğe yerleştirilen bir kateter yardımıyla, bebeğin kanı değiştirilerek kandaki bilirubin düzeyi düşürülür.
  Bunun yanında bebeğin en kısa süre içinde anne sütü alması ve sık sık emzirilmesi önem taşımaktadır.
  Doğduğu İlk günler de sarı giysilerden uzak tutun

  YENİ DOĞAN SARILIĞININ BELİRTİLERİ
  Yeni doğan bebeklerdeki sarılık doğumdan sonraki 2. veya 3. gün başlayıp bir hafta ile 10 gün arasında yok olur. Sarılığın kaybolması en son yüz , boyun ve göz aklarında olur. Prematüre(erken doğum) veya düşük kilolu doğan bebeklerde hastalığın belirtileri 4. ile 6. günler arasında meydana çıkabilir. Sonraki sürelerde sarılık gözle fark edilebilir bir duruma gelir. İlk belirti bebeğin göz akındaki sararmadır. Daha büyük çocuklarda sarılık kansızlık, karaciğer enfeksiyonu veya karaciğerin yeterli çalışmadığını gösterir ve mümkün olduğu kadar çabuk doktora başvurmalıdır. Doğumdan sonraki ilk haftada her doğan bebeğin kanında az veya çok derecelerde mutlaka bilirubin miktarında artış gözlenmektedir. Normal doğan bebeklerin %60′ında görülürken erken doğan bebeklerin %80′inde görüle bilmektedir.Bir bebeğin anne karnında sahip olduğu kanındaki alyuvarlar normal bir insandakinden farklıdır. Bu tür alyuvarlar fetal hemoglobini (HbF) denilen türdendir. Bebek doğar doğmaz işlevini yitiren bu farklı tipteki alyuvarlar hızla parçalanıp yıkılmaya başlarlar ve yerine yeni tipte hemoglobin (HbA) içeren alyuvarlar üretilmeye başlanır. Bölünerek yıkılan alyuvarlar aşırı miktarda bilirubin maddesi üremesine neden olur. Normal bir bünyedeki bilirubin karaciğerde işlenerek vücuttan atılacak biçime getirilir. Bebeğin karaciğerinin aşırı miktarda üretilen bilirubini karşılayamadığı durumda, vücuttan atılması gereken bu dokular bebeğin kanında birikmeye başlar.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde sarılık genellikle doğumdan 2. yada 3. gün başlayıp 10 güne kadar devam edip daha sonra geçebilmektedir. Erken doğan bebeklerde 4. gün veya 6. gün ortaya çıkabilmektedir.
+ Yorum Gönder