+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Yuva Ve Kreşlerde Hepatit A Enfeksiyonu Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yuva Ve Kreşlerde Hepatit A Enfeksiyonu Nedir
  Yuva ve Kreşlerde Hepatit A Enfeksiyonu Nedir kısaca

  Yuva ve kreşlerde hepatit A enfeksiyonu hakkında bilgi verir misiniz arkadaşlar.
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Yuva Ve Kreşlerde Hepatit A Enfeksiyonu Hakkında Bilgi

  A tipi hepatit virüslerle meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Virüsler vücuda ağız yoluyla gıda ve sulardan bulaşır. Küçük çocuklar hastalığı sıklıkla ya sessiz veya çok hafif geçirirler. Yaş ile birlikte hastalığın seyri de ağırlaşır.

  Hepatit A çocuklarda hafif gribal şikâyetler halsizlik, iştahsızlık ile seyredebilir ve sarılık ortaya çıkmayabilir. Nadiren ateş, iştahsızlık, halsizlik, kusma, ishal, dışkı renginde açılma, idrarda koyulaşma, cilt ve gözlerde sararma ile seyreder. Hastalar iyileştikten sonra uzun süre virüsü dışkılarıyla etrafa yayarlar. Hijyen şartlarının iyi olmaması, temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, içme sularının kontaminasyonu sonucu virüs ile bulaşık gıda, içecek ve eşyaların ağıza getirilmesiyle hastalık kişiden kişiye bulaşır. A tipi hepatit bu nedenle yuva, kreş okul, kışla gibi ortamlarda salgınlar yapabilir.

  Çocuklar hastalığı nispeten sessiz ve hafif geçirirler. Hepatit A enfeksiyonunda bulaştırıcılık daha sarılık belirmeden önce baslar ve klinik bulgular başladıktan sonra 1 hafta devam eder.

  Gıda ile uğraşan, çocukların bakımıyla uğraşan kişilerin hijyenik şartlara riayet etmemesi, el yıkama alışkanlığının olmaması, temizlik kurallarına uymaması hepatit A salgınlarının en önemli sebebidir. Virüs gaita ile bol miktarda atıldığından, alt bezi olan çocuklar virüsün yayılmasında önemli bir bulaşma kaynağıdırlar.

  Oysa, sadece tuvalet terbiyesi edinmiş çocukların devam ettiği yuva ve kreşlerde salgınlara daha nadir rastlanır.

  Hepatit A aşısı 2 yaş üstü herkese 1 yıl arayla 2 doz olmak üzere yapılır.

  Dikkat: hepatit A aşısı rutin çocukluk aşıları içinde yoktur. Aileler kendi istekleri ile hepatit A aşısı yaptırırlar.

  Okul, kreş ve yuvalarda çalışan personelin de hepatit A aşısı yaptırması önerilir.

  Yuva veya kreşe devam eden bir çocuğa veya erişkine Hepatit A enfeksiyonu tanısı konmuş olduğunu öğrendiğinizde:

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Hepatit A küçük çocuklarda sık rastlanır genellikle ağız yolu ile geçer küçük çocuklara da hafif atlatılan Hepatit A yaş ilerledikçe ağırlaşır.Çocukları hastalıktan korunmak için mutlaka Hepatit A aşısı yaptırılmalıdır.
+ Yorum Gönder