+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeğim Neden Yemiyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeğim Neden Yemiyor
  Bebeğim neden yemiyor kısaca

  Arkadaşlar bebeğim neden yemek yemiyor lütfen bana kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Bebeğim Neden Yemiyor Hakkında Bilgi
  Yemek istemiyor

  O bir bebek diye sizin istediklerinize uymasını beklemeyin. O da insan. Yemek istememesinin birçok nedeni olabilir. Karnı aç değildir, yorgundur ya da hastadır. Bazen de sadece canı yemek istemiyordur. Zorlamayın. Acıktığında yiyeceğine emin olabilirsiniz. Yani eğer kaşığı ittiriyor, ağzına zorla tıktıklarınızı çıkartıyorsa rahat bırakın.

  Yeni bir yemekten çekiniyor

  Nerdeyse tüm bebekler yeni bir yiyecek gördüklerinde onu yemeyi reddederler. Hatta bu durum aylarca sürebilir. Bebekler zaten yeni dünyada huzursuz. Bilmedikleri yemeği önüne koymanız onları daha da huzursuz ediyor. Peki yeni bir yemeği ona nasıl kabul ettireceğiz:

  • Bebeğinizin yeni yemeği kolayca kabul etmesi için onu bildiği bir yiyeceğin şekline sokarak yedirmeyi deneyebilirsiniz.


  • Onu zorlamadan ve az miktarda yedirerek başlayın.

  • Unutmayın. Zaten tadını sevince daha fazlasını isteyecek.

  • İlla ki yemek istemiyorsa da çok fazla üstelemeyin. Tadını beğenmemiş olabilir.

  Mızmız bebek

  Birçok annenin şikayeti bebeğinin yemeği zorla yediği. Birçok bebeğin de ortak özelliği mızmızlanmak.

  Aslında bebek yemek yerken mızmızlanıyorsa birden fazla nedeni olabilir. Diş çıkarması, yorgunluk ya da katı mamaya hazır olmaması. Daha bir sürü nedeni olabilir. Bebek stresli ve huzursuz bir canlı. Onu rahatlatmak için en sevdiği ya da en iyi bildiği şeyi yedirin.

  Midesi bulanıyor

  4 - 6 aylık arasında bebeklerin çoğu katı mama yemek için hazır oluyor. Ama bazıları da bunu fazla zorlu buluyor. Peki sonuç? Öğürme, mide bulantısı.

  Bebeğiniz katı mamaları yemekte zorlanıyorsa kaşığa daha minik yudumlar koymayı deneyebilirsiniz. Ama anormal bir durum görüyorsanız da doktora başvurmanızda yarar olacak.

  Yere yedirdi

  Bebekler oyun sever. Neyle oynadığı da önemli değil. Mama da bunlardan biri. Mamayı masaya, yere, halıya hatta kendi suratına yedirebilir. Bu genellikle 9 aylıktan itibaren başlıyor. Bu bebeğinizin artık kendi yeme alışkanlığını kontrol edebildiğini gösteriyor.

  Alerjisi olabilir mi?

  Yiyecek alerjileri bazen bir anda ortaya çıkar. Bebeğiniz aniden kusmaya, ağlamaya başladıysa bundan şüphelenebilirsiniz. Çocuklarda en sık karşılaşılan yemek alerjileri: süt, yumurta, soya, midye, fındık.

  Zehirlenme ya da alerjiden daha yaygın olanı gıda intoleransı. Belirtileri aynı ama gıda intoleransı sindirim sistemiyle ilgili.

  Yiyor ama kusuyor

  Bebek her emdiğinde birazını çıkarır. Bu evrensel bebek kuralı. Bir tür reflü. Bunu önlemek için yemek sonrası oyunlu aktiviteleri azaltabilirsiniz. Biraz daha az yedirmek de bir seçenek. Böylece yemek fazlasını çıkaramayacak.

  Bu sıradan kusmaların yanında anormal bir durum görüyorsanız altında başka bir neden olabilir. Örneğin hastalık, enfeksiyon ya da zehirlenme.

  Pilor stenoz da kusma nedenlerinden. Atıkların bağırsaktan çıkamama durumuna deniyor.

 3. Fatma
  Administrator
  İştahsız bebekler tüm nerdeyse tüm anne ve babaların ortak sorunu. İştahsız bebek için yapmanız gereken; Saatleriniz belirli olursa çocuğunuzun vücut ritmi de bu programa uyum sağlayacak. Bunun sonucunda çocuğunuz yemek saatlerinde acıkmaya, uyku saatlerinde de esnemeye başlayacaktır.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeğin yememesinin çeşitli nedenleri olabilir. Boğaz enfeksyonu bunların başlıcası bebekler boğaz enfeksiyonu geçirdiklerinde yemek yemeği red ederler. yada bilmedikleri bir yiyecekle karşılaşan bebekte hem o yiyeceği benimseyemeyebiliyor. Diş çıkarma döneminde de bebekler yemek ve içmekten kesilirler.

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  bir çok bebek yemek yemez ve çok zor alışır yemek yemeye bu sorun okul çağına kadar da süre bilir bu yüzden ona iştah acıcı yemekler hazırlamak lazım yemek yerken oyuna yedirmek gereke bilinir

+ Yorum Gönder