+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Kabızlık Nasıl çözülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Kabızlık Nasıl çözülür
  Bebeklerde kabızlık nasıl çözülür kısaca

  Arkadaşlar sizce bebeklerde kabızlık nasıl çözülür kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Bebeklerde Kabızlık Nasıl Çözülür Hakkında Bilgi
  bebeklerde-kabizlik-nedenleri.jpgKesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.
  Kabız olan çocuğunuzu uzun süre oturakta bekletmeyin. Oturakta çocuğa acele ettirmeyin. Oturağa oturmadan önce, makat çevresine biraz nemlendirici sürerseniz, kaka yapmasını kolaylaştırırsınız. Oturma banyoları da çocuğunuzun dışkı yapmasını kolaylaştırır.
  Çocuğunuza bol bol lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, gibi meyveler yedirin. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnıabahar, kereviz ve pırasa verebilirsiniz.
  Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Kabızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak sabahları aç karnına ballı süt veya içine kuru inciri sekize bölerek kaynattığınız sütü vermenizde fayda vardır. Şeker, çiklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Saf çikolata yiyebilir. Bebe bisküvisi yerine sade bisküviyi tercih edin.
  Her gün iki çorba kaşığı keten tohumunu 12 saat suda beklettikten sonra, beklettiğiniz suyla kaynatıp çorbalarına katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için önemli bir uygulamadır.
  Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karnının alt bölümünde ağrı ve sancı varsa hemen doktora götürün.

 3. Fatma
  Administrator
  Bebeklerden kabızlığa yol açan neden çok. Erken dönemde verilen tuvalet eğitimi ya da beslenme düzeninde ani değişiklikler kabızlığı tetikleyebilir. Kabızlık olayo varsa lifli ve sıvı dıdalarla besleyin. Bebeğin karnını badem yağı ile ovun bu işlem bebeği rahatlatacaktır.
 4. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  bebeklerdeki kabızlık sebebi eğer anne emziriyorsa annenin yediklerinden kaynaklıdır anne bu durum da posa bırakmayan yiyecekler tüketmelisınız

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde kabızlığın nedeni anne emziriyor ise annenin tükettiği gıdalar olabilmektedir. Bebeklerde kabızlık sorunun çözmek için hem anneye hemde bebeğe bolca sıvı verilmelidir.

+ Yorum Gönder