+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Çocuk Niye Kabus Görür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuk Niye Kabus Görür
  Çocuk niye kabus görür kısaca

  Arkadaşlar sizce çocuklar neden kabus görürler hemen bana açıklar mısınız?
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Çocuklarda Kabus Görme


  Kabus bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilen ancak en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında görülen ve genellikle rüya uykusu denilen dönemde ve uykunun ikinci yarısında ortaya çıkan ve herhangi bir dış etken olmadan korkutucu rüyaların görülmesi sonucu uyanmaya yol açan bir bozukluktur.

  Bu bozukluk toplumda % 5 oranında görülmektedir. Cinsiyetler arasında bir fark yoktur. Çocuklukta başlayan bu bozukluğun oranı gittikçe azalır ve büyük bir kısmı ergenlik döneminde ortadan kalkar. Özellikle okul öncesi dönemde ortaya çıkması çocuğun bu yaşlarda gerçek ile fantezi ve rüyayı birbirinden ayıramamasına ve fantezilerin korkuların hayali şeylerin yanlış anlaşılmasına bağlanmaktadır. Ergenlik döneminde ve erişkinlikte ortaya çıkarsa daha çok psikolojik faktörlerle ilişkilidir.


  Kabuslarda genellikle saldırılma korkusu düşme ve ölümle ilgilidir. Genellikle tekrarlayıcı nitelik taşırlar. Canavarlar ve başka korkutucu figürler çocukluk kabuslarında ön plandadır. Çoğunlukla saldırıya uğrarlar vurulurlar korku ve çaresizlik içindedirler. Çocuk uyandıktan sonra ağlamaklı panik halindedir. Kalp çarpıntısı hızlı soluk alıp verme ve terleme vardır. Rüyanın içeriğini çocuk hatırlar ve dil gelişim düzeyine göre hatırlayıp anlatır. Henüz konuşamayan çocukların kabus gördükleri davranışlarından anlaşılabilir. Uyanır uyanmaz bilinci yerine gelir ve uyanık olur.Nöbet geçtikten sonra çocuk uykuya dalar. Gece uyanmaları ve kabus görme korkusu nedeni ile uykuya dalamayabilir ve uykusuzluk görülebilir. Çocuk bu nedenle yalnız uyumak istemeyebilir. Bazı çocuklar sürekli aynı korkutucu rüyayı görürken bazıları farklı korkutucu rüyalar görebilirler. Kabus bozukluğunda uyurgezerlik uykuda konuşma gece ıslatması ve uykuda korku denilen bozukluklar sık görülür.


  Büyük yaşam travmaları genellikle kabus oluşumu ile ilişkilidir ve ruhsal stresler atak sayısını arttırmaktadır. Yaygın anksiyetesi olanlarda daha sık görüldüğü belirtilmektedir.Ayrıca bazı ilaçlarda kabus oluşumuna neden olabilir.


  Kabus bozukluğunun ne zaman başladığı ne sıklıkta olduğu bu dönemde hastanın yaşamında bir sorun olup olmadığı kullanılan bir ilaç olup olmadığı ergen veya daha ileri yaşlarda ise ayrıca alkol veya uyuşturucu kullanımı olup olmadığıda araştırılmalıdır. Çoğunlukla uykuda korku bozukluğu ile karıştırılabilir.Çünkü bu bozuklukta da uykuda korku ile uyanma söz konusudur.


  Bu durum çoğunlukla herhangi bir psikopatoloji olmadan görülür. Çocuğu korktuğu bazı şeyler ve durumlardan uzak tutmak faydalı olabilir.Kabus sıklığına ve şiddetine göre bazı ilaçlar kullanılabilir. Yetişkinlerde psikoterapi faydalı olabilir. Birlikte başka bozukluklar varsa ( ilaç kullanımı depresyon uyuşturucu) bunların tedavi edilmesi gerekir.


  Dr. Mazlum Çöpür
  Çocuk - Ergen ve Yetişkin Psikiyatrisi Uzmanı

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Aslında çocukların kabus görmelerinin en büyük nedenlerinden biri çizgi flim yada televizyon dizilerinden gördükleri korkunç kişiliklerden kaynaklanıyor bunları gören çocuk bunları zihnine yerleştiriyor ve uyuduğu zaman kabus şeklinde aynı şeyleri görür.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuklarda kabus göreme nedenleri genellikle çocuğun korkutulması hayali ve gerçek dışı varlıkların çocuklara anlatılması çocuğun zararlı yayınlar izlemesi gibi nedenler çocuklarda kabuslara neden olmaktadır.

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Çocuklar her zaman sabaha kadar rahat bir şekilde uyumazlar. 6 aylıktan büyük her yaştan çocuk kâbus veya gece terörü nedeniyle zorluklar yaşayabilir.
  Çocuklar her zaman sabaha kadar rahat bir şekilde uyumazlar. 6 aylıktan büyük her yaştan çocuk kâbus veya gece terörü nedeniyle zorluklar yaşayabilir. Kâbuslar çocuğun yeniden uykuya dalmaktan korkmasına neden olabilir, gece terörü kendisine zarar verecek şeyler yapmasına yol açabilir

+ Yorum Gönder