+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Ergenliğin belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ergenliğin belirtileri nelerdir
  kısaca ergenliğin belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Ergenliğin belirtileri nelerdir

  NEDİR ERGENLİĞİN BELİRTİLERİ


  Ergenlik, yetişkinliğe ilk adım evresi olarak kabul ediliyor. Bir başka deyişle çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresi. 12-20 yaş arası olarak kabul edilen bu dönem, kızlarda 8–13, erkerlerde 10–15 yaşlarında başlar.

  Ergenlik döneminde yaşanan değişimler nelerdir, kız ve erkek çocuklara nasıl davranmak gerekir, ergenlik sorunlarıyla ilgili ne zaman bir uzmana başvurmak gerekir? Ergenliğe dair sorularınızın yanıtları pudra.com’da…

  Ergenlikte erkeklerde görülen fiziksel değişimler


  Ergenlikte, vücuttaki ilk belirtiler tüylenmedir: Öncelikle cinsel bölgede kıllanma olur, daha sonra dudakların üzeri, yüz ve vücutta kıllanma başlar. Deri ve saçlar yağlanır ve yüzde sivilceler ve siyah noktalar ortaya çıkabilir. Sesleri çatallaşmaya ve erkek sesine dönüşmeye başlar. Penis ve testisler olgunlaşmaya başlar, ereksiyon kabiliyeti artar. Ayaklar büyür, bacaklar ve kollar uzar, 13-15 yaş arasında boy hızla uzar. Kasları geliştiği için daha güçlü olduğunu hisseder.

  Ergenlikte kızlarda görülen fiziksel değişimler

  Kızların göğüsleri belirginleşir ve adet görmeye başlarlar. Genital bölgede ve koltuk altında kıllanma başlar. Vücut ölçülerinde hızla değişir: Bel incelmeye başlar, leğen kemikleri şekillenir ve kalçalar genişler.

  İlk ergenlik belirtileri

  Tabii sadece fiziksel belirtiler değil, ruhsal belirtileri de vardır ergenliğin. Pediatrist-Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, çocuğun ruhsal gelişimlere paralel olarak utanmasının gelişebileceğini belirtiyor. Buna göre, çocuk örneğin annenin tuvalete, banyoya girmesine izin vermeyebilir. Anne de bundan dolayı vücuttaki değişiklikleri göremeyebilir. Annenin utanmanın arttığını fark etmesi, ergenlik için ilk sinyal olarak kabul edilebilir. Bu zamandan itibaren ergenlikle ilgili bilgiler verilmeye başlanabilir.

  ergenlik belirtileri.jpg

  Aileyi reddetme

  Okul döneminde sosyal çevreyle özdeşleşen çocuk, bu dönemde arkadaşlarıyla özdeşleşmeye ve onlara benzemeye çalışabilir. Bu dönemde aile bu değişikliği şaşkınlıkla karşılar. Çocuk, ailesini reddedebilir, ailesini beğenmeyebilir. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, bunun doğal bir süreç olduğunu, ileriki yaşamda da kendilerini reddedeceği anlamına gelmediğini, dolayısıyla ailenin tedirgin olmasına gerek olmadığını belirtiyor. Dr. Keskin’e göre yapılması gereken, çocuğun içine girdiği arkadaş çevresini sevip saymak ve onore etmektir. Aile tersini yaparsa kendi kaybedebilir. Çocuk şeklen de o girdiği gruba benzemeye başlayacağından, giysileri, saçları değişebilir. Ailenin kendi gençliğine, kendi görüşüne ters olsa bile bunlara aşırı tepki vermemesi gerekir.

  Ruhsal sorunlar


  Uzman Psikolog Sevil Usanmaz, ergenlik döneminde ortaya çıkabilecek ruhsal sorunları şöyle sıralıyor:
  •Genç, çabuk üzülür, çabuk neşelenir, birden öfkelenir, gülerken ağlamaya başlayabilir.
  •Her şeye ilgisi çok fazla arttığından derslere ilgisi azalır.
  •İstekleri artar, bencilleşir. Kendisi ile ilgili her şeyi az bulur. Harçlığı azdır, hakları azdır, evdeki kurallar çoktur, giysileri çok olsa bile azdır ve hep aynı şeyi giyer, hep açtır ve evdeki yemek hep azdır, tatil azdır, öğretmen az not verir
  .
  •Bağımsızlaşma isteği ve sosyal çevreye ilgisinin artması nedeniyle daha fazla arkadaşlarıyla olmak, değişik yerlere gitmek, görmek ve denemek ister.
  •Karşı cinsle ilgilenir, beğenilmek ister, yakışıklı ya da güzel olup olmadığını sorgular, dış
  •görüntüsü için aşırı hassas davranır.
  •Kendinden büyükleri örnek alıp bir taraftan onlar gibi davranmaya çalışırken, diğer taraftan çocuksu davranışı devam eder.
  •Ergen, değişen ve gelişen bedenini, dalgalanan duygularını saklamak, kontrol edebilmek ve çevrenin istediği gibi davranabilmek için içine kapanır.
  •Güvensizlik duygusu, karamsarlığa, üzüntüye yol açar.
  •Arkadaş grubunun içinde olma, takdir edilme, sevilme, beğenilme isteği olumlu bir şekilde karşılandığında mutlu olur. Aksi takdirde öfkelenir, endişelenir, kıskanır, kavga çıkarır.
  •Bu dönemde görülen olumsuz duygular genellikle endişe, üzüntü, korku, hayal kırıklıkları ve öfkedir. Genç, bu olumsuz duygularla baş edebilmek için ya hayal kurar, müzik dinler, içe kapanır veya arkadaşlarıyla çok fazla vakit geçirir, sınırları ve kuralları zorlar, anne babasıyla çatışma halinde olur.

  ergenlik.jpg

  Genç kızla iletişim

  Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, ergenliğe giren kız çocuğuyla ilişki kurması gerekenin anne olduğunu söylüyor. Genelde kız çocukları babalarına daha yakın olsalar da ergenlikte içe kapanmaya başlarlar.

  “Hiçbir zaman bir anne kendi kızıyla arkadaş olamaz. Zaten anne ile kızın arkadaş olması da beklenmemeli, olmamalıdır da” diyen Dr. Keskin, genç kızın bütün sorunlarını, sırlarını annesiyle paylaşmak istemeyeceğini, sırlarını kendi yaşıtlarına, güvendiği kişilere vereceğini belirtiyor. Burada anneye düşen görevin, kızıyla dost olmayı başarabilmek, yani karşılıklı güven duygusunu geliştirmek olduğunu ifade ediyor.

  Genç erkekle iletişim

  Dr. Sabiha Paktuna Keskin’e göre ergenliğe giren erkek çocukla iletişim kurması gereken, babadır. Anne, sakin liman olmayı başarmalıdır. Ergenlikle ilgili anlatılması gerekenleri baba üstlenmelidir. Onunla dostluk kurmak, çocuğun güvenini kazanmaktır önemli olan. Güven kazanılmasının temel öğesi de kişinin davranışlarının tutarlı olmasıdır. Yani çocuğun yaptığı herhangi bir şeye verilen tepinin bir başka seferde de aynı olmasıdır. Bu tutarlılık, dostluğun temel adımıdır.

  Ne zaman uzmana başvurmalı?

  Ergenlik, gerek genç gerekse de aile için zor bir dönemdir. Bazen, bazı sorunlarla baş etmenin yolu bir uzmandan yardım almaktır. Uzman Psikolog Sevil Usanmaz o durumları şöyle sıralıyor:
  •Ergenin içe kapanma dönemleri çok uzun, duygu dalgalanmaları sık ve şiddetli ise,
  •Huy değişikliği aniden tam zıt şekilde olmuşsa; çok neşeli ve hayat dolu bir genç birden
  •tamamen içine kapanmışsa,
  •Ders başarısı beklenmedik şekilde çok düşmüşse,
  •Eve geliş saatlerindeki gecikme artmış ve açıklamaları yetersizse,
  •Bütün gün uyumak veya bütün gece oturmak gibi uyku sorunları varsa,
  •Aşırı zayıflama ya da şişmanlama olmuşsa,
  •Çok öfkeliyse ve sürekli ağlıyorsa profesyonel yardım almakta fayda vardır.

 3. Fatma
  Administrator
  Geleceğin teminatı çocuklarımızın daha sağlıklı, üretken ve başarılı olmalarında sağlıklı beslenmeleri kadar hareketli bir yaşam sürmeleri de çok önemlidir. Çocukların beslenmesinde kahvaltının büyük önemi vardır. Yapılan araştırmalar kahvaltı eden çocukların başarı ve konsantrasyonunun çok yüksek olduğunu göstermiştir.“Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Programı”nı başarıyla uygulamak için sabırlı olmak gerek.
 4. Nesrin212121
  Yeni Üye
  Ergenlik de çok belirtiler ola bilir, mesela Ailene karşı çok hırçın olur,Evdeki yemekleri beğenmez,çok fazla istekleri olur,kendinde büyük kişiler takılmak ister,giyinme tarzı değişir,Ailenin bu durumun ne kadar hoşuna gitmese de,anlayış vermeleri gerekir.

 5. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  ergenliğin belirtileri evrenseldir dünyanın her yerinde herkes bu durumları yaşar bireysel farklılıklar sebebiyle biraz geç biraz erken bu durum değişiklik gösterebilir
  *-*Egoları tavan yapar
  *-*Ailem haksız arkadaşlarım en doğrusunu söyler
  *-*kimse beni sevmiyor ve beğenmiyor
  *-* herkes bana karışıyor kimsenin benden başka uğraşacağı kimse yok mu
  *-*ben bu çocuğa çok aşığım ve kessin biz evleniriz görüşü. . ..

 6. Eleman
  Devamlı Üye
  Ergenliğin belirtileri kızlarda gögüs büyümesi vücutta yağlanma belli bölgelerde tüylenme boy uzaması ve ilk adetin görülmesidir. Erkeklerde ergenliğin belirtileri sesin çatallaşması kasların gelişmesi adem elmasının ortaya çıkması vücut kıllanması ve üreme organlarının gelişmesidir.

+ Yorum Gönder